MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turośń Kościelna. Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa oficjalnie otwarte

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa to dziewiąty oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Liczne prace znakomitego fotografika można oglądać w XVIII-wiecznym Dworku Myśliwskim w Turośni Kościelnej.Podczas otwarcia żona fotografika Grażyna, opowiadała o życiu i twórczości Wiktora Wołkowa, zaś relacje zawodowe i towarzyskie wspominali podlascy fotograficy.
Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa to dziewiąty oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Liczne prace znakomitego fotografika można oglądać w XVIII-wiecznym Dworku Myśliwskim w Turośni Kościelnej.Podczas otwarcia żona fotografika Grażyna, opowiadała o życiu i twórczości Wiktora Wołkowa, zaś relacje zawodowe i towarzyskie wspominali podlascy fotograficy. Wojciech Wojtkielewicz
Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej zostało oficjalnie otwarte w sobotnie (9.03) popołudnie. Ten dziewiąty oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku mieści się w zabytkowym Dworku Myśliwskim, który został zaadaptowanym na galerię prezentującą dorobek artysty.

Muzeum zostało otwarte o nietypowej godzinie - o 17.22. To godzina, w której, czyli tej, o której w sobotę zaszło słońce. A zachód słońca ma w fotografii przyrodniczej niezwykłe znaczenie, bo właśnie wtedy panują warunki, które pozwalają robić wyjątkowe zdjęcia. 

Muzeum Podlaskie (przy wsparciu samorządu województwa) kupiło znaczną część dorobku Wiktora Wołkowa jest właścicielem zdjęć, które fotografik wykonał w ciągu kilkudziesięciu lat swojej działalności. Zbiory te uzupełnia przekazany żonę Grażynę Wołkow sprzęt fotograficzny, filmowy i wyposażenie pracowni fotograficznej artysty.

Czytaj również:

Głównym celem wystawy stałej w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej jest spuścizna po znanym fotografiku. Ekspozycja ma przybliżać zwiedzającym i prezentować przekrój jego całego dorobku.

Prace wystawiane są w salach na dwóch kondygnacjach Dworku Myśliwskiego. Na parterze w sali głównej można oglądać 28 zdjęć podlaskich pejzaży Wołkowa oraz przestrzeń imitującą ciemnię fotograficzną, gdzie prezentowany jest zestaw zdjęć "Cały kosmos".
Na piętrze, w jednej sali zwiedzający mogą obejrzeć kolorowe fotografie artysty, zaś w kolejnej (będącej też miejscem spotkań fotografików, podróżników i warsztatów fotograficznych) pokazywana jest archiwalna wystawa Wiktora Wołkowa "Potrawka z zająca", a także zbiór sprzętu fotograficznego, z którym artysta pracował w plenerze.

Czytaj również:

Siedzibą muzeum jest XVIII-wieczny murowany pawilon w Turośni Kościelnej, tzw. Dwór myśliwski. To jedyna zachowana budowla późnobarokowego zespołu dworskiego. Po sobotnim otwarciu muzeum można zwiedzać od niedzieli (10.03). Obiekt będzie otwarty w godz. 10-17 (oprócz poniedziałków).

Wiktor Wołkow urodził się 4 kwietnia 1942 roku w Białymstoku. Zmarł 27 marca 2012 roku. Mieszkał z żoną w Supraślu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W wielu konkursach krajowych otrzymał ponad sto nagród i wyróżnień, zaś w 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem wielu albumów fotograficznych, w tym m.in. "Wołkow", "Biebrza", "Krzyż" i "Słońce".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Turośń Kościelna. Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa oficjalnie otwarte - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna