Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W psychiatrii NFZ stawia na pilotaż. Pacjenci innych ośrodków mogą zostać bez pomocy

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Dariusz Wysocki, lekarz psychiatra i kierownik ds. medycznych, Zofia Wierzbicka, kierownik ZOZ, zajmująca się administracją i kontraktowaniem z NFZ oraz Agnieszka Mali-\szewska, lekarz psychiatra i psychoterapeuta ze „Staszica” w Białymstoku są zaskoczenie decyzją Funduszu
Dariusz Wysocki, lekarz psychiatra i kierownik ds. medycznych, Zofia Wierzbicka, kierownik ZOZ, zajmująca się administracją i kontraktowaniem z NFZ oraz Agnieszka Mali-\szewska, lekarz psychiatra i psychoterapeuta ze „Staszica” w Białymstoku są zaskoczenie decyzją Funduszu Wojciech Wojtkielewicz
14 ośrodkom psychiatrycznym w Podlaskiem w grudniu kończą się kontrakty. A nowych nie będzie, bo NFZ podpisuje je tylko z pilotażowymi Centrami Zdrowia Psychicznego.

– To niewyobrażalnie okrutne wobec pacjentów. Przecież wielu z nich jest w trakcie terapii, mają zaufanie do naszego ośrodka i do nas, pracowników. Co oni teraz mają zrobić? Szukać kolejnych terapeutów? Przerywać terapię i kolejną zaczynać od początku? – denerwuje się Agnieszka Maliszewska, lekarz psychiatra z ośrodka zdrowia psychicznego Staszica w Białymstoku.

Ma już niestety pewność, że umowa ośrodka będzie obowiązywać tylko do końca roku i nie zostanie przedłużona. Niespełna dwa tygodnie poinformował o tym pisemnie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nie daj sobie strzelić gola! Zawodnicy Jagiellonii zachęcają do badań profilaktycznych

– W zamian możemy zgłaszać się do Centrów Zdrowia Psychicznego i z nimi podpisywać umowę o podwykonawstwo, co jest skomplikowane logistycznie, pełne niewiadomych i nie ma określonego terminu – mówi Maliszewska.

Centra Zdrowia Psychicznego to ogólnopolska sieć. W województwie podlaskim działa od 2018 r., a w samym Białymstoku – mniej niż rok.

– Pilotaż CZP ma na celu sprawdzenie nowego modelu opieki zdrowotnej opartego na psychiatrii środowiskowej – cytuje pismo z NFZ Zofia Wierzbicka, kierownik centrum Staszica, która zajmuje się m.in. kontraktowaniem z NFZ. – Pilotaż sprawdza więc to, co my już sprawdziliśmy. Działamy w ten sposób od lat – komentuje.

Oczekiwałaby, że skoro Ministerstwo Zdrowia przedłużyło o rok pilotaż centrom, to i ten sam rok dłużej finansowanie powinny mieć także inne placówki psychiatryczne.

Pacjenci w USK leżą na korytarzach. Rektor: Potrzebna współpraca

– A później, w kolejnych konkursach startowalibyśmy wszyscy z równego pułapu – przekonuje.

Wszyscy pracownicy placówki zaznaczają, że najbardziej żal im pacjentów.

– To ludzie, którzy często nie są w dobrym kontakcie z rzeczywistością albo wypadli z niej na jakiś czas. Od spotkań z nami nierzadko zależy całe ich życie – mówi Maliszewska.

– Pacjenci są w niepokoju – dodaje Dariusz Wysocki, lekarz psychiatra, kierownik ds. medycznych. – W psychiatrii zaufanie do lekarza pacjent zdobywa latami. Trudno więc znaleźć mu nowego terapeutę. A jeśli nie będzie miał leczenia, w wielu przypadkach nawet nie wyjdzie z domu – tłumaczy.

W Staszicu opieką środowiskową objętych jest 119 pacjentów, poradnia zdrowia psychicznego w tym roku przyjęła ponad 3 tys. pacjentów, a poradnia psychologiczna – ponad 600. Ci, którzy akurat przechodzą psychoterapię, przychodzą do placówki co tydzień. Lekarze nie wyobrażają sobie, że od stycznia leczenie zostanie z dnia na dzień zerwane. Wszystkich, którzy pytają o kontynuowanie terapii w przyszłym roku, proszą, by dzwonili w pod koniec grudnia.

– Może wtedy coś się wyjaśni? – ma nadzieję Wierzbicka.

Kierownictwo „Staszica” prowadziło już rozmowy z jednym z pilotażowych centrów na temat zostania podwykonawcą. Bo lepiej finansowanie z NFZ zdobyć w ten sposób niż nie mieć go w ogóle. Ale na razie nic nie wiadomo, choć na oficjalne złożenie ofert zostało już tylko kilka dni. Na pytanie, czy każdy z ośrodków będzie miał szansę zostać podwykonawcą, nikt dziś nie potrafi odpowiedzieć.

– Teraz ustalane są warunki współpracy – mówi ogólnie Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ.

– Jeśli umowa podwykonawstwa zostanie zawarta, miejsce udzielania świadczeń dla pacjenta się nie zmieni – mówi tylko.

Ale gwarancji, że wszystkie ośrodki, które tracą właśnie bezpośrednie finansowanie z NFZ, podpiszą umowy na podwykonawstwo, nie daje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W psychiatrii NFZ stawia na pilotaż. Pacjenci innych ośrodków mogą zostać bez pomocy - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna