MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W rzekach wciąż wysokie stany wody. W rolnictwie nie ma na nią obecnie zapotrzebowania, więc co z nią robić?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Jak efektywnie zarządzać obecnym nadmiarem wody?
Jak efektywnie zarządzać obecnym nadmiarem wody? Wojciech Wojtkielewicz / Kurier Poranny / Polska Press
Trwające obecnie wysokie stany wody w rzekach są skutkiem dużej ilości opadów w lutym, które uzupełniły znacząco retencję gruntową oraz cieki. Jest to zjawisko pozytywne, co podkreśla wielu ekspertów zajmujących się hydrologią. Niestety duże przepływy wody w rzekach i wysokie poziomy wód gruntowych występują w okresie, w którym zapotrzebowanie na wodę, szczególnie w rolnictwie, jest niewielkie. Czy sytuację da się rozwiązać?

Spis treści

To okres wiosenno-letni okres, kiedy roślinność naturalna i uprawy znajdują się w fazie intensywnej wegetacji, jest czasem, w którym zapotrzebowanie na wodę gwałtownie rośnie.

- W ostatnich latach właśnie w tym okresie zauważyć można było znaczne niedobory wody, kiedy przez kilka tygodni nie występowały opady, które powinny uzupełnić straty wody związane z parowaniem oraz poborem wody przez roślinność. Braki te mogłyby zostać uzupełnione retencją, którą gromadzimy właśnie w okresach takich jak obecnie – wyjaśnia prof. UPP dr hab. inż. Ireneusz Laks z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Słaba infrastruktura retencyjna

Niestety, Polska boryka się z wyzwaniem słabej infrastruktury retencyjnej. - Zarówno duże zbiorniki retencyjne, jak i systemy małej i mikro retencji, czyli te mające na celu zatrzymywanie wody na obszarach rolniczych czy przydomowych, są niewystarczające. Istniejące systemy odwadniająco-nawadniające często znajdują się w złym stanie technicznym, a brak spójnej i efektywnej ekonomicznie polityki utrzymania i rozbudowy zdolności retencyjnej stanowi poważne wyzwanie – mówi poznański hydrolog.

I zwraca uwagę, że większość istniejących dużych zbiorników retencyjnych jest skoncentrowana na ochronie przeciwpowodziowej. Oczywiście, taka ochrona jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Jednakże, zjawiska powodziowe są znacznie rzadsze niż długotrwałe okresy suszy, które mogą znacząco wpływać na rolnictwo, dostęp do wody pitnej i funkcjonowanie ekosystemów.

Jak zarządzać nadmiarem wody?

Aby efektywnie zarządzać nadmiarem wody, należy zainwestować w rozbudowę infrastruktury retencyjnej, zarówno pod względem dużych zbiorników, jak i systemów lokalnych.

Kluczowe jest również wprowadzenie spójnych i zrównoważonych praktyk utrzymania tych systemów, aby były one gotowe do działania w czasie suszy. Polska musi opracować długofalową strategię retencyjną, aby skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom ekstremalnych warunków hydrologicznych.

W obliczu zmian klimatu i nieregularności opadów deszczu, inwestycje w retencję wody stają się kluczowym elementem zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi.

Wprowadzenie kompleksowych rozwiązań retencyjnych pomoże Polsce sprostać wyzwaniom związanym zarówno z nadmiarem, jak i niedoborem wody, przyczyniając się do odporności kraju na skrajne zjawiska pogodowe.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W rzekach wciąż wysokie stany wody. W rolnictwie nie ma na nią obecnie zapotrzebowania, więc co z nią robić? - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna