W Sejnach będzie produkowana medyczna marihuana. Inwestuje tu fabryka leków z Kutna

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
UM Sejny
Udostępnij:
Na dwóch hektarach gruntu, tuż obok Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, powstanie fabryka leków. Produkowane tu będą m.in. olej z wiesiołka, bazy do leków oraz - w przyszłości - medyczne produkty z marihuany. MT-Pharma z Kutna część pracowników sprowadzi z innych części Polski, ale na zatrudnienie mogą też liczyć sejneńszczanie. Jak mówi burmistrz Sejn, umowa ma być podpisana lada dzień. - Tak, żeby budowa mogła się zacząć jak najszybciej - tłumaczy.

- Sejny to dobre miasto do inwestowania - nie ma wątpliwości Arkadiusz Nawalski, burmistrz Sejn. A inwestycje to przecież szansa i sposób na rozwój miasta, i kolejne miejsca pracy dla jego mieszkańców. Dlatego - nie ukrywa burmistrz - już od dawna starał się nawiązać współpracę z dużymi firmami, które chciałyby w Sejnach zainwestować i tu prowadzić choć część swojej działalności.

Jak podkreśla burmistrz, miasto ma już za sobą kilka nieudanych prób nawiązania współpracy. Na przykład z firmą z branży stoczniowej, która co prawda zdecydowała się na inwestycję w Sejnach, ale zablokowała ją część sejneńskich radnych. Teraz, na tej samej działce, ma powstać fabryka leków. Inwestorem jest MT Pharma z Kutna. Radni już się zgodzili na tę inwestycję. A burmistrz nie ma wątpliwości, że to dobre rozwiązanie: - Poszukiwaliśmy inwestora z branży farmaceutycznej, ponieważ COVID-19 pokazał, że zagrożone są łańcuchy dostaw leków z Dalekiego Wschodu. Poza tym zmienia się sytuacja polityczna na świcie, więc nie możemy mieć pewności, że leki ze Wschodu nie zostaną użyte jako narzędzie nacisku na państwa europejskie. Leki więc będą musiały być produkowane w Europie. Powinniśmy mieć suwerenność lekową - tłumaczy, dlaczego branża farmaceutyczna to solidna inwestycja. Według niego to dziś najważniejszy przemysł w kraju.

A jak Sejny skorzystają na tej inwestycji? Przede wszystkim fabryka przyniesie miejsca pracy - jest duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej część stanowisk w nowej firmie zajmą mieszkańcy miasta. Kolejna korzyść to kapitał, który przychodzi do Sejn.

Wybory samorządowe 2018 Sejny. II tura. Rozmowa z kandydatem na burmistrza Arkadiuszem Nowalskim [WIDEO]

Fabryka leków ma powstać przy ulicy Powstańców Sejneńskich na dwuhektarowej działce leżącej w sąsiedztwie gruntów podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fabryka zostanie wybudowana na miejskiej działce. - Miasto wnosi do spółki z MTtPharma grunt i uzyskuje proporcjonalne do wartości gruntu udziały. Wraz z dokapitalizowaniem spółki przez inwestora i postępem osiągania przez nią zdolności produkcyjnych wartość spółki, a co za tym idzie wartość udziałów miasta będzie rosnąć. Miasto zakłada, że jego udziały zostaną wykupione w przeciągu 5 lat. Inwestor ma prawo pierwokupu udziałów miasta. Miasto zamienia własność gruntu na własność udziałów. I gwarantuje sobie zwrot gruntu w przypadku niespełnienia warunków umowy wraz z zabudowaniami powstałymi w wyniku inwestycji - tłumaczy Arkadiusz Nawalski.

Tomasz Krakowiak, prokurent MT Pharma z Kutna, przyznaje, że firma chciałaby zacząć działać w Sejnach jak najszybciej. Realnie jednak będzie to możliwe pewnie nie wcześniej niż za dwa lata. Sama działka bowiem przecież nie wystarczy. Potrzebne są inwestycje w budynki: biurowe, magazynowe, produkcyjne, czyli m.in. tłocznia olejów.

W gminie Sejny ma powstać schronisko dla bezpańskich psów. Mieszkańcy są temu przeciwni

A czym firma będzie się zajmować?

- Jesteśmy nastawieni na produkcję substancji przeznaczonych dla branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej. To będzie między innymi olej z wiesiołka, który będzie wykorzystywany do produkcji suplementów diety, oraz produkty z marihuany leczniczej, którą będziemy sprowadzać od producentów z zagranicy. To będzie i susz, i olej - opowiada Tomasz Krakowiak.

W sejneńskim oddziale firmy ma też się odbywać tzw. standaryzacja, czyli m.in. oczyszczanie, niektórych dostępnych na rynku surowców, wykorzystywanych do produkcji leków.

A dlaczego Sejny? - Burmistrz zaproponował nam korzystne rozwiązania - przyznaje Tomasz Krakowiak. I zapewnia, że nawet duża odległość od Kutna, gdzie spółka ma główną siedzibę, nie stanie się przeszkodą: - Czas lockdownu pokazał, że zarządzanie zdalnie, przez internet, jest możliwe - uśmiecha się.

- Miasto bez inwestycji tworzących miejsca pracy nie ma szans na przetrwanie - podkreśla z kolei burmistrz. I dodaje: - To pierwsza poważna inwestycja produkcyjna w Sejnach. Następne mogą mieć szybko miejsce, bo miasto ma przygotowane do sprzedaży, uzbrojone działki z bardzo dobrymi warunkami miejscowego planu zagospodarowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie