MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stara plaża będzie jak nowa. Miasto Augustów przejmuje plażę Dąbek i wyremontuje tam pomosty

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Tak obecnie wygląda plaża Dąbek
Tak obecnie wygląda plaża Dąbek A. Gryza-Aneszko
Miasto Augustów przejmie ruiny pomostów na Dąbku oraz wejdzie jako strona w umowy dzierżawy dotyczące wody i fragmentu plaży. Burmistrz podpisał umowę z prywatnym właścicielem, która przyznaje Miastu również prawo do dokumentacji projektowej oraz pozwolenia na budowę. Włodarz podkreśla, że negocjacje trwały kilka miesięcy i nie należały do najłatwiejszych.

Lata temu koleje będące właścicielem pomostów na Dąbku sprzedały je prywatnemu właścicielowi. Nabywca zadeklarował odbudowę pomostów i uruchomienie plaży, ale finalnie nic takiego się nie wydarzyło. W mediach pojawiły się tłumaczenia, iż był przekonany, że kupuje również grunt, a nie tylko zniszczone konstrukcje. Swoje prawa wystawił na sprzedaż i znalazł nabywcę. Nowy właściciel podjął kilkuletnią batalię o zyskanie umowy dzierżawy większej powierzchni plaży oraz zaprojektowanie pomostów i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zabiegi trwały kilka lat, a finalnie inwestor zdobył pozwolenie na budowę, ale nie przekonał Lasów Państwowych do dzierżawy większej połaci terenu, więc zrezygnował z inwestycji. Od kilku miesięcy trwały rozmowy pomiędzy właścicielem a burmistrzem Augustowa na temat możliwości przejęcia dokumentacji przez miasto. Jednak pierwsze oczekiwania właściciela co do kwoty były zdecydowanie poza zasięgiem miasta.

Po kilku miesiącach rozmów i negocjacji strony doszły jednak do porozumienia. 

- Cieszę się, że jednak doszliśmy do porozumienia. Te kilka miesięcy twardych negocjacji, sprawdzania dokumentów i weryfikacji partnerów umów dzierżawy przysporzyły nam sporo pracy i emocji. Zwłaszcza, kiedy podczas trwających negocjacji pojawił się filmik nagrany przez jednego z kandydatów na burmistrza, który nie znając tematu czynił publiczne deklaracje. Zaistniała nawet obawa, czy rozmowy nie zostaną przerwane przez właściciela, ale zachował się lojalnie i dokończyliśmy cały proces. Odtworzymy pomosty i urządzimy porządną plażę - mówi Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa. 

Umowa została już podpisana. Jak powiedział dotychczasowy właściciel pomostów i dokumentacji Piotr Kotowicz: 

- Po wielomiesięcznych negocjacjach, twardych negocjacjach, doszliśmy do porozumienia i mamy podpisaną umowę. Cieszę się, że takie miejsce po latach wróci do mieszkańców Augustowa.  

Zgodnie z decyzją burmistrza, Miasto Augustów uruchomi procedurę przygotowującą przetarg na odbudowę pomostów. Włodarz ma też koncepcję finansowania inwestycji, co pozwoli na szybkie uruchomienie inwestycji. 

- To dla mnie szczególna chwila. Od 9 lat jest to najtrudniejszy z tematów przekazywanych mi przez mieszkańców, głównie Lipowca. Prywatny właściciel, brak dokumentacji, grunty w dzierżawach. Zawsze odpowiadałem, że to sprawa piekielnie trudna i szanse są małe. Dziś z radością mogę mówić, że najtrudniejsze już za nami. Myślę, że w ciągu roku lub dwóch uczynimy Dąbek jedną z najlepszych plaż w mieście. – dodaje Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa.

Umowa opiewa na kwotę 81 tysięcy złotych netto. Miasto Augustów stanie się właścicielem nakładów, pełnej dokumentacji projektowej, pozwolenia na budowę oraz wejdzie w prawa użytkowania wody oraz fragmentu lądu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna