Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W siemiatyckim szpitalu może powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jeszcze w tym roku

agsa
Siemiatycki SOR będzie 14. w regionie. Jak podkreślił wojewoda, to niezwykle ważne z punktu widzenia mieszkańców Siemiatycz i okolicznych miejscowości.
Siemiatycki SOR będzie 14. w regionie. Jak podkreślił wojewoda, to niezwykle ważne z punktu widzenia mieszkańców Siemiatycz i okolicznych miejscowości. Podlaski Urząd Wojewódzki
W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach jeszcze w tym roku może być uruchomiony Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Taką decyzję podjęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna. O tym, jak wpłynie to na działalność systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w regionie, mówił w środę (7.02) wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Plany uruchomienia SOR-u w szpitalu w Siemiatyczach

- To jest wielkie wyzwanie i mam nadzieję, że uda nam się je zrealizować. Jest to skomplikowany proces, ponieważ wymaga rozbudowy szpitala i doposażenia w odpowiedni sprzęt, ale wierzę, że wspólnymi siłami i dzięki dobrym decyzjom rządu premiera Donalda Tuska, SOR w Siemiatyczach będzie mógł powstać jeszcze w tym roku, ewentualnie z drobnym przesunięciem – mówił podczas konferencji prasowej w SPZOZ w Siemiatyczach wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

To 14. SOR w regionie

Siemiatycki SOR będzie 14. w regionie. Jak podkreślił wojewoda, to niezwykle ważne z punktu widzenia mieszkańców Siemiatycz i okolicznych miejscowości.

- Odległość do najbliższego SOR z Siemiatycz to około 50 km do Bielska Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego, a dobrze wiemy, że kwestie bezpieczeństwa i szybkości działania w medycynie mają kluczowe znaczenie – dodał Jacek Brzozowski.

SP ZOZ w Siemiatyczach spełnia wymagania techniczne oraz kadrowe, konieczne do uruchomienia oddziału. Placówka posiada całodobowe lądowisko zlokalizowane w odległości 50 m od budynku szpitala.

SOR w Siemiatyczach. To szansa na dodatkowy kontrakt

- To jest niezwykle potrzebny oddział dla naszego szpitala po to, żeby jeszcze lepiej, efektywniej i jeszcze bardziej fachowo leczyć naszych pacjentów. To oddział, który daje szansę na dalszy rozwój placówki, poszerzanie naszych możliwości leczniczych i diagnostycznych – mówił Andrzej Szewczuk – dyrektor placówki. - Staraliśmy się do tej pory udzielać pomocy najlepiej jak umiemy w ramach możliwości, które mamy, czyli funkcjonującej obecnie Izby Przyjęć i oddziałów szpitalnych, ale to się łączy również z kwestiami finansowymi. Dzięki SOR będziemy mogli mieć dodatkowy kontrakt na świadczenia – dodał.

Tylko w ubiegłym roku (do listopada 2023 r.) na Izbę Przyjęć w Siemiatyczach trafiło ponad 1300 pacjentów. Najwięcej hospitalizowanych było na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Wśród tych, którzy samodzielnie zgłosili się po pomoc, największa grupa miała problemy pediatryczne.

SOR w szpitalu w Siemiatyczach zostanie uruchomiony po spełnieniu wymagań

- Byliśmy białą plamą na mapie województwa i dlatego o SOR zabiegaliśmy dość długo. Dziękuję za pozytywną opinię dotyczącą jego uruchomienia. Wpisanie go do planu wojewódzkiego przez Ministra Zdrowia to tylko pierwszy etap procesu, który otwiera możliwość ubiegania się o środki. Będziemy to robili intensywnie i liczymy na rządową pomoc – podkreślił starosta siemiatycki Marek Bobel.

SOR zostanie uruchomiony po spełnieniu wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, w tym również po uruchomieniu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w strukturze szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna