MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ten sposób Polacy najchętniej płacą podczas wakacyjnych wycieczek. Gotówka coraz mniej popularna podczas zagranicznego urlopu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Niemal 4 na 10 ankietowanych planuje w tym roku urlop za granicą. Dwie piąte polskich turystów zamierza wydać na wakacje od 400 do 800 euro na osobę.
Niemal 4 na 10 ankietowanych planuje w tym roku urlop za granicą. Dwie piąte polskich turystów zamierza wydać na wakacje od 400 do 800 euro na osobę. Unsplash/ Patricia Santos
Jak płacić podczas zagranicznych podróży? To pytanie jeszcze długo nie straci na popularności. Okazuje się jednak, że ponad jedna piąta polskich turystów chce za granicą płacić smartfonem lub smartwatchem – wynika z badania Visa. Jednocześnie niemal połowa wczasowiczów zamierza używać za granicą tej samej karty płatniczej, co w kraju. Kiedy wybór pada na gotówkę?

Spis treści

Bezgotówkowo najchętniej płacimy kartą, a po gotówkę chodzimy do bankomatu

Według danych NBP zarówno liczba, jak i wartość transakcji realizowanych za pomocą kart płatniczych na przestrzeni ostatnich lat, systematycznie rośnie. Z kolei jak podaje Bank Pekao, w czerwcu 2022 roku klienci instytucji realizowali każdego dnia średnio ok. 5,75 mln transakcji POS - zarówno za pomocą kart tradycyjnych, a także kart podpiętych do portfeli, zegarków oraz BLIK.

W lipcu takich transakcji było dziennie średnio ok. 5,73 mln, a w sierpniu ok. 5,69 mln. Pod względem przeciętnej dziennej liczby transakcji POS letnie miesiące nie mają konkurencji i zajmują wszystkie miejsca na podium.

Z kolei płatności za przekąski w sezonowym lokalu czy warzywa na lokalnym targu sprawiają też, że sięgamy po gotówkę. Jest to widoczne także w statystykach dotyczących transakcji w bankomatach. – Najwięcej transakcji w bankomatach, zarówno wpłat, jak i wypłat w zeszłym roku, było zrealizowanych właśnie w czerwcu, średnio niemal 211,4 tys. dziennie – podaje bank.

Podczas urlopu tak samo chętnie kupujemy online

Jak podaje bank, jeśli chodzi o liczbę transakcji e-commerce w miesiącach letnich 2022 roku, nie widać szczególnych odchyleń w porównaniu do pozostałych miesięcy w roku. W czerwcu 2022 roku klienci banku zrealizowali średnio dziennie niemal 248 tys. transakcji e-commerce. Więcej niż w styczniu (237 tys. dziennie) i mniej niż w listopadzie (średnio niemal 289 tys. transakcji dziennie).

Podobnie dane prezentują się jeśli chodzi o liczbę przelewów zlecanych podczas letnich miesięcy – klienci instytucji zlecili ich więcej niż podczas tych wiosennych, ale wraz z nadchodzącą jesienią, liczba przelewów również wzrosła. Jedynie jeśli chodzi o średnią wartość zlecanego przelewu, zeszłoroczny lipiec wyróżnia się na tle pozostałych miesięcy roku. Przeciętna wartość jednego przelewu wysyłanego w tym miesiącu wyniosła 1235,8 PLN i była najwyższa w porównaniu do pozostałych miesięcy 2022 r.

Płatności za granicą. Te metody najchętniej wybierają Polacy

Ponad jedna piąta (22 proc.) polskich turystów chce za granicą płacić smartfonem lub smartwatchem – wynika z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023. Polacy najczęściej będą płacić kartą lub smartfonem za granicą w restauracjach, sklepach spożywczych, na lokalnych targowiskach, w muzeach i komunikacji miejskiej.

Prawie połowa (49 proc.) polskich wczasowiczów zamierza używać za granicą tej samej karty płatniczej, co w kraju. Niektórzy turyści na wakacjach za granicą będą płacić inną kartą niż w kraju. Spośród polskich respondentów, którzy na czas zagranicznej podróży zmieniają kartę, 57 proc. użyje takiej, która jest powiązana z ich kontem wielowalutowym.

Na wakacjach najchętniej płacimy przy użyciu karty lub cyfrowego portfela.
Na wakacjach najchętniej płacimy przy użyciu karty lub cyfrowego portfela. VISA

Polacy chcą wyjechać na wakacje za granicę

38 proc. ankietowanych Polaków planuje w tym roku urlop za granicą. Dwie piąte polskich turystów zamierza wydać na wakacje od 400 do 800 euro na osobę, a średnia długość wyjazdu wyniesie 8 dni. Ponadto niemal 60 proc. Polaków twierdzi, że sytuacja międzynarodowa w regionie nie spowoduje zmiany ich zagranicznych planów wakacyjnych. Co trzeci deklaruje, że w tym roku w końcu wybierze się w podróż przesuniętą wcześniej z powodu pandemii Covid-19 – dotyczy to zwłaszcza najmłodszych respondentów.

Najczęściej wskazywane przez Polaków cele podróży to:

  • Włochy (24 proc.),
  • Hiszpania (17 proc.)
  • Grecja i Chorwacja (po 14 proc.).

Około dwie trzecie Polaków, którzy planują zagraniczne wakacje, chce w tym roku wyjechać za granicę co najmniej dwa razy, przy czym drugi wyjazd będzie trwał zazwyczaj 1-2 dni. Są to głównie krótkie wycieczki do zagranicznych miast (city breaki).

Te wakacyjne kierunki Polacy wybierają najchętniej. W zestawieniu pojawiła się nowość

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W ten sposób Polacy najchętniej płacą podczas wakacyjnych wycieczek. Gotówka coraz mniej popularna podczas zagranicznego urlopu - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna