MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W trzy miesiące powstanie wielorodzinny dom modułowy za 17 mln zł. To będzie przełom na rynku mieszkaniowym?

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Domy modułowe składa się z części na placu budowy.
Domy modułowe składa się z części na placu budowy. pixabay.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Kosztem ok. 17 mln zł w przyszłym roku w Mysłowicach (woj. śląskie) powstanie wielorodzinny budynek mieszkalny złożony z gotowych modułów. Dzięki takiej technologii dom z 27 mieszkaniami ma być gotowy w zaledwie trzy miesiące. Projekt jest efektem konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wielorodzinny dom modułowy złożą z części na placu budowy

Realizacja przedsięwzięcia będącego tzw. demonstratorem technologii ma rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Gotowe, w pełni wykończone i wyposażone moduły prosto z fabryki trafią na plac budowy, gdzie będą zmontowane w całość. Wraz ze wszystkimi dodatkowymi pracami realizowanymi w systemie tradycyjnym (jak fundamenty, klatka schodowa, zagospodarowanie terenu, parkingi) budowa ma zająć ok. trzy miesiące.

Czterokondygnacyjny budynek stanie przy ul. Karola Miarki w Mysłowicach. Pomieści 27 mieszkań o powierzchni od 45 m kw. do ponad 60 m kw. Konstrukcja nośna obiektu została oparta na profilach stalowych, a do stworzenia bryły wyprodukowanych będzie 56 modułów stanowiących ponad 90 proc. kubatury całego obiektu. Moduły powstaną w polskiej fabryce DMDmodular – producenta, który swoje projekty realizuje m.in. w Danii, Szkocji i Holandii, stawiając tam modułowe domy, hotele i akademiki.

Mysłowicki dom będzie miał możliwość pozyskiwania i magazynowania energii z gruntu i słońca oraz odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza. Panele fotowoltaiczne pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku. System gospodarowania tzw. wodą szarą (wykorzystaną wcześniej np. do mycia) i opadową umożliwi zużywanie jej na potrzeby techniczne i nawadnianie zielonego otoczenia budynku.

Meble i akcesoria do Twojej łazienki

Materiały promocyjne partnera

Projekt powstał w wyniku konkursu

Ogłoszony przez NCBR konkurs służył opracowaniu wielorodzinnego, efektywnego energetycznie budynku modułowego, który mógłby stać się wzorem tego typu projektów dla samorządów w całym kraju. Prace rozpoczęto w czerwcu ubiegłego roku. W ostatnim czasie NCBR wyłoniło wykonawcę przedsięwzięcia, którym będzie wyspecjalizowana w produkcji modułowej spółka DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny. Pozostałymi członkami konsorcjum odpowiedzialnego za projekt są Politechnika Krakowska i spółka Lightoffo.

Zdaniem prezes DMDmodular Eweliny Woźniak-Szpakiewicz stworzony wspólnie z NCBR projekt jest innowacją w dziedzinie mieszkalnych obiektów wielorodzinnych w Polsce. Przemawiają za tym – jak oceniła – szybkość realizacji, trwałość technologii, atrakcyjność wizualna obiektu, wysoki standard oraz wskaźniki efektywności energetycznej.

– Dzięki nim projekt dołączy do grupy wzorcowych realizacji architektury modułowej. Tym samym przedsięwzięcie ma szansę pozytywnie wpłynąć na zmianę postrzegania budownictwa modułowego w Polsce – uważa prezes spółki, która będzie wykonawcą wartej ok. 17 mln zł inwestycji finansowanej ze środków unijnych.

To będzie przełom na rynku mieszkaniowym?

Wykonawcy przedsięwzięcia przekonują, że projekt ma szansę być przełomem na rynku mieszkalnictwa i gotowym modelem do wykorzystania przez samorządy.

– Liczymy, że ta pilotażowa realizacja realnie przełoży się na zainteresowanie technologią modułową wśród polskich inwestorów sektora publicznego i prywatnego, działających w budownictwie mieszkaniowym, senioralnym, hotelowym czy zakwaterowania studenckiego – powiedziała prezes Ewelina Woźniak-Szpakiewicz.

Liczne zalety realizowanego projektu dostrzega także dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

– Cieszy nas udział w tak innowacyjnym projekcie, jakim jest budowa demonstratora technologii. Jesteśmy przekonani, że ten nowoczesny, proekologiczny budynek przyniesie wymierne korzyści dla miasta i jego mieszkańców, zarówno w sferze społecznej, urbanistyczno-architektonicznej, jak i ekonomicznej. Chcielibyśmy, aby innowacyjne technologie stały się jednym z ważniejszych elementów kształtujących nową tożsamość Mysłowic – zadeklarowała Małgorzata Książek-Grelewicz.

(PAP)

mab/ mk/

Oprac. PZ

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W trzy miesiące powstanie wielorodzinny dom modułowy za 17 mln zł. To będzie przełom na rynku mieszkaniowym? - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna