Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałek, pędzel

Wojciech Nowicki
Sposobów i narzędzi do pokrycia ściany kolorem jest mnóstwo. Malarze amatorzy łatwiej posłużą się wałkiem lub gąbką malarską, doświadczeni - pędzlem ławkowcem.

Pędzle są tanie, a posługiwanie się nimi nie wymaga skomplikowanego instruktażu. I chociaż przy malowaniu pędzlem trzeba się sporo "namachać", ale szorstkich i nierównych powierzchni z mnóstwem wcięć i krawędzi nie sposób równo pokryć ani wałkiem, ani pistoletem natryskowym.

Do wad tej techniki zaliczyć trzeba przede wszystkim małą wydajność malowania (średnio 10 mkw. powierzchni na godzinę). Możemy mieć problemy z nakładaniem farb szybkoschnących. A wiecznym utrapieniem malarzy pozostają tzw. sznary czyli ślady po przejściu pędzla.

Dlatego najważniejsze jest, aby na pędzel nie nabierać zbyt dużo farby. Wystarczy zanurzyć go na 1-2 cm i strząsnąć nadmiar farby do wiaderka. Jeśli włosie nasiąknie w całości, farba zacznie ściekać na trzonek i skapywać na ręce i podłogę.

Dobry pędzel

- A jeszcze zanim zaczniemy malować, warto usunąć z pędzla pył i luźne włosy (umyć w wodzie z mydłem, wypłukać i wysuszyć) - mówi Marek Rodziewicz z firmy Rodmar. - Aby ocenić czy pędzel się nadaje, można popatrzeć pod światło i sprawdzić, czy końcówki włosia są rozdwojone. Powinny być. Wtedy będą lepiej utrzymywały drobinki farby, a lakierowana powierzchnia uzyska jedwabistą powłokę. Szczecina powinna być miękka w dotyku, ale równocześnie sprężysta. To pozwoli na równomierne nanoszenie farby czy lakieru.

Z pędzla nie mogą też wypadać włókna czy szczecina. Jeśli tak się dzieje, to pędzel został źle sklejony, a włosy pozostaną na malowanej powierzchni.

Żadna filozofia

Wałkiem maluje się bardzo prosto i szybciej niż pędzlem, zwłaszcza sufity (warto mieć kij teleskopowy do przedłużenia wałka). Taka praca nie wymaga doświadczenia. Wałek zanurzamy po prostu w naczyniu, a następnie przykładamy go do malowanej powierzchni i prowadzimy równoległymi pasami z góry do dołu (przy powierzchniach szorstkich należy przycisnąć wałek mocniej do podłoża).
Malowanie rozpoczynamy wzdłuż naroży i pokrywamy jeden pas w dwóch kierunkach. Malowanie poszczególnych pasów wykonuje się tak, aby jeden zachodził na drugi.

Trzeba tylko pamiętać, by kłaść farbę niezbyt grubo - inaczej będzie kapać na podłogę. Pod koniec malowania ostatnie ruchy wałkiem (pędzlem zresztą też) prowadzimy prostopadle do okien.

Prawie do wszystkiego

Wałki malarskie najczęściej stosuje sie do farb wodorozcieńczalnych: emulsyjnych, silikatowych czy akrylowych.
- Produkuje się je w wielu rodzajach i rozmiarach, a najważniejsza jest tkanina lub gąbka, z której zostały wykonane - wyjaśnia Rodziewicz. - I od niej zależy cena narzędzia.

Droższe są wykonane z naturalnych skór, tańsze z przędzy poliamidowej. Sprzedawca najlepiej doradzi, jaki wałek wybrać, jeśli powiemy, co chcemy pomalować.

Przed każdą przerwą w pracach malarskich myjemy pędzel i wałek w wodzie. Jeśli zapomnimy, farba lub środek do gruntowania stwardnieje. Po kilku godzinach zaschniętą farbę też da się zmyć, ale przedtem trzeba przez kilka godzin moczyć narzędzie w wodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna