Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż jeszcze się poznajemy

Paweł Chojnowski
Urszula Dmochowska, dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Zambrowie (na zdj. z lewej), podczas wczorajszego otwarcia. Obok podopieczni ośrodka (celowo zachowujemy ich anonimowość).
Urszula Dmochowska, dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Zambrowie (na zdj. z lewej), podczas wczorajszego otwarcia. Obok podopieczni ośrodka (celowo zachowujemy ich anonimowość).
Zambrów: Nie spisujmy na straty osób niepełnosprawnych intelektualnie. Grunt to nauczyć je samodzielności.

Fundusze

Fundusze

Funkcjonowanie ośrodka finansuje Urząd Wojewódzki ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Samorząd powiatu wyłożył środki własne na jego uruchomienie (w 2008 roku było to 227 tys. zł), pieniądze pochodziły też z PFRON-u (110 tys. zł) oraz właśnie od wojewody. Na samo wyposażenie wyłożył on 30 tys. zł.

Istnieje w naszym społeczeństwie krzywdzący stereotyp, że jeśli taka osoba ma gdzie spać i co jeść, to nic więcej jej nie potrzeba - mówi Urszula Dmochowska, dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia, który został wczoraj oficjalnie otwarty w Zambrowie.

Treningi samoobsługi

Ośrodek działa od lutego. Przebywa w nim obecnie ośmiu podopiecznych. Docelowo ma ich być 40.

- Na razie poznajemy uczestników, a wszelkie potrzeby wyłaniają się na bieżąco - opowiada Dmochowska.

Co ważne, opłata za pobyt w godz. 8-16 (w tym jeden gorący posiłek) jest symboliczna. Rodziny mające pod opieką dorosłe osoby z zaburzeniami psychicznymi docenią z pewnością możliwość pozostawienia ich pod fachową opieką specjalisty psychologa i instruktorek prowadzących treningi samoobsługi.

Mowa tu o radzeniu sobie z potrzebami higienicznymi, finansowymi czy kulinarnymi. Ale będą też zajęcia plastyczne, techniczne, sportowe, itp.
O nudzie nie ma więc mowy. Niepełnosprawni intelektualnie uczą się samodzielności, nawiązują kontakty, mogą odnaleźć się w społeczeństwie. Członkowie ich rodzin w tym czasie mogą zaś pracować zawodowo czy zająć się domem.

Ogłoszenia na ambonie

Na razie placówka przy ul. Legionowej 1 ciągle się rozbudowuje.
- Będą nowe sale zajęć, budynek zostanie ocieplony, zyska nowy dach i elewację - wylicza Stanisław Rykaczewski, starosta zambrowski.
Starosta podkreśla, że powołanie ośrodka to odpowiedź na ważny problem społeczny. Co ważne, stworzy też nowe miejsca pracy.

Obecnie trwa szukanie rodzin, które mają pod opieką osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej. Rekrutację pomagają prowadzić pracownicy PCPR, MOPS, a także księża, którzy ogłaszają nabór w kościołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna