MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiele osób robi to w ukryciu. Ten niepozorny nawyk może doprowadzić do choroby Alzheimera. Czym grozi dłubanie w nosie?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Dłubanie w nosie to czynność, która wzbudza wiele kontrowersji. Niby obrzydliwe, ale na „kopaniu” przyłapanych zostało wiele osób. Jak się okazuje, dłubanie w nosie może mieć poważne konsekwencje. Australijscy naukowcy opublikowali wyniki badania, które sugerują, że grzebanie w nosie może zwiększyć ryzyko rozwoju demencji.

Spis treści

Czym grozi dłubanie w nosie? Naukowcy powiązali ten nawyk z poważną chorobą

Dłubanie w nosie jest powszechnie uważane za obrzydliwe, choć pozornie nieszkodliwe. Jednak australijscy naukowcy dowiedli, że gmeranie w nozdrzach może mieć nieprzewidziane konsekwencje zdrowotne i może być związane z chorobą Alzheimera.

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „Biomolecules” sugerują, że grzebanie w nosie może umożliwić bakteriom, wirusom i grzybom przedostanie się do mózgu i zwiększyć ryzyko rozwoju demencji.

Zespół badawczy z Australii zauważył, że choroba odpowiedzialna za utratę pamięci i pogorszenie funkcji poznawczych „jest złożonym zaburzeniem neurodegeneracyjnym”, które może być spowodowane „wieloma możliwymi czynnikami”.

Kobieta dłubiąca w nosie
Szacuje się, że na chorobę Alzheimera choruje od 15 do 21 milionów ludzi na świecie, a w Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy. David Petrus Ibars/Getty Images

Choroba Alzheimera charakteryzuje się m.in. gromadzeniem się w mózgu dwóch substancji – amyloidu i tau – które tworzą blaszki i splątki oraz utrudniają funkcjonowanie mózgu.

– Jednak najnowsze dowody sugerują, że neurozapalenie może również odgrywać przynajmniej częściową rolę w rozwoju choroby – twierdzą naukowcy. Odnosi się to do reakcji zapalnej w mózgu wywołanej urazem lub infekcją.

– Pojawiające się badania zbadały możliwy udział zewnętrznych, inwazyjnych patogenów w rozpoczęciu lub przyspieszeniu procesów neurozapalnych w chorobie Alzheimera – wyjaśnili naukowcy.

Przegląd badań doprowadził ich do wniosku, że układ węchowy jest „prawdopodobną drogą” dla patogenów do przedostania się do mózgu.

Patogeny, które mogą być powiązane ze stanem zapalnym neuronów, obejmują:

 • opryszczkę,
 • wirusy COVID-19 ,
 • bakterie wywołujące zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli.

Chroń swój mózg na długie lata. Poznaj 5 wskazówek, które mogą ci pomóc uniknąć demencji

Co robić, jeśli dłubanie w nosie jest jak nałóg? Proste rozwiązania sugerowane przez naukowców

Naukowcy, przyglądając się wynikom przeglądu, zasugerowali zwrócenie szczególnej uwagi na mycie rąk.

– Spośród wszystkich dróg wejścia, poprawa higieny rąk może być łatwym krokiem zapobiegawczym, jak wynika z epidemii COVID-19 – wyjaśnili.

– Jedną z lekcji wyciągniętych z COVID-19 jest wartość higieny rąk poprzez częste mycie rąk i stosowanie środków do dezynfekcji rąk, a my sugerujemy, aby te rutynowe procedury higieniczne były obowiązkowymi rutynowymi procedurami dla nieuleczalnych „dłubaczy”.

Co ciekawe, zespół badaczy z Western Sydney University kwestionował jednak,czy dłubanie w nosie było przyczyną wystąpienia choroby Alzheimera, czy też choroba niszcząca mózg spowodowała, że ludzie przyjęli niezdrowe nawyki prowadzące do zapalenia mózgu.

– Jednym z ograniczeń „hipotezy infekcji choroby Alzheimera” jest debata na temat tego, co jest pierwsze, kura (Alzheimer) czy jajko (infekcja) – napisali naukowcy.

– Czy to dlatego, że badani mają upośledzony układ odpornościowy, rozwija się u nich infekcja prowadząca do neurozapalenia i choroby Alzheimera? A może rosnący stan zapalny spowodowany starzeniem się i subkliniczną chorobą Alzheimera powoduje defekty immunologiczne lub niezdrowe nawyki umożliwiające wejście patogenów węchowych?

Czy dłubanie w nosie powoduje demencję?

Badanie z 2022 r. przeprowadzone na myszach na Uniwersytecie Griffitha wykazało niewielki związek między nawykiem dłubania w nosie a gromadzeniem się białek związanych z chorobą niszczącą mózg.

Testy przeprowadzone na bakterii Chlamydia pneumoniae, która może powodować infekcje dróg oddechowych (np. zapalenie płuc), dowiodły,, że dłubanie w nosie może uszkodzić ochronne tkanki wewnętrzne, ułatwiając niebezpiecznym bakteriom dotarcie do mózgu.

Obecnie na całym świecie na demencję cierpi ponad 55 milionów ludzi. Warto podkreślić, że choroba Alzheimera jest rodzajem demencji, która stanowi większość przypadków, wraz z demencją naczyniową.

Po tym, jak naukowcy zasugerowali, że choroba Alzheimera może być przenoszona między ludźmi, u pięciu osób, które otrzymały hormony pobrane z mózgów zmarłych dawców, rozwinęła się choroba.

Włóż zatyczki do uszu i tańcz na świeżym powietrzu! Poznaj 5 prostych sposobów na demencję

Jak zaczyna się choroba Alzheimera? Objawy choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera polega na gromadzeniu się w mózgu toksycznych białek (zwykle zwanych amyloidem lub tau), które uszkadzają, blokują i zabijają ważne komórki nerwowe. Uszkodzenie nerwów w mózgu stopniowo niszczy narząd, pozbawiając pacjentów kontroli nad mięśniami, siły myślenia i emocji. Szacuje się, że na chorobę Alzheimera choruje od 15 do 21 milionów ludzi na świecie, a w Polsce ta liczba przekroczyła już 350 tysięcy.

Przyczyna choroby Alzheimera nie jest dobrze poznana, ale niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko jej wystąpienia, z czego największy stanowi wiek. Aż 95 proc. przypadków rozpoczyna się po osiągnięciu wieku emerytalnego, a ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera podwaja się co pięć lat po ukończeniu 65. roku życia.

Do rozwoju choroby Alzheimera mogą się przyczynić także:

 • historia choroby Alzheimera w rodzinie,
 • palenie tytoniu,
 • picie dużej ilości alkoholu,
 • otyłość,
 • za mało ruchu,
 • utrata słuchu,
 • urazy głowy,
 • zespół Downa,
 • choroby serca,
 • depresja.

Choroba Alzheimera często rozwija się powoli przez wiele lat i zwykle jest już za późno na leczenie, gdy objawy stają się poważne:

 • problemy z pamięcią krótkotrwałą,
 • wahania nastroju lub depresja,
 • dezorientacja,
 • gubienie się podczas przebywania poza domem,
 • trudności z przypomnieniem sobie właściwych słów lub nazwisk,
 • zwiększony niepokój lub strach przed nowymi rzeczami lub zmianami,
 • trudności z zasypianiem.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiele osób robi to w ukryciu. Ten niepozorny nawyk może doprowadzić do choroby Alzheimera. Czym grozi dłubanie w nosie? - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna