MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Wielka Droga. Armia Andersa“. Wystawy na gdyńskim festiwalu filmowym

Agnieszka Kujawska
Ważną częścią festiwalu NNW były zawsze działania plastyczne. W tym roku również zobaczymy wiele ciekawych wystaw, które są dopełnieniem dla projekcji filmowych i wzbogacają program festiwalowy.

Wystawa NNW Gdynia

Lista wystaw jest bardzo długa. I tak “Lipcowi” to wystawa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa złożona jest z fotografii ofiar Obławy Augustowskiej – mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych przez Sowietów w nieznanej do dziś lokalizacji. Na Suwalszczyźnie określa się ich mianem „Lipcowych”. Przez dekady ich losy były nieznane. Stając z nimi twarzą w twarz, mamy szansę dostrzec rozmiar straty i skalę zbrodni, która przerwała życiorysy odważnych młodych ludzi, pełnych pasji i planów na przyszłość.

Z kolei „Wielka Droga. Armia Andersa“ to wystawa przygotowana w oparciu o materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej, upamiętniająca Wielką Drogę Armii Andersa. Ukazuje niezwykłą historię przemarszu Armii Andersa – 120 000 ludzi, którzy w ciągu 1334 dni pokonali 12 500 kilometrów, wędrując przez trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę.
Począwszy od Buzułuku w ZSRS, przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt po Włochy Armia Andersa wytyczyła szlak Wielkiej Drogi, która wieść ją miała do Polski. Wraz z żołnierzami i artystami Andersa przemierzamy ów szlak, stając się na chwilę świadkami zarówno wielkich, historycznych momentów, jak i zwyczajnej codzienności w zmieniającym się krajobrazie danego kraju.

„Mamo, ja nie chcę wojny“ to polsko-ukraiński projekt archiwalny prezentujący historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946 znajdujących się w zasobie Archiwum Akt Nowych, będące zapisem przeżyć z czasów II wojny światowej oraz rysunki dzieci ukraińskich związane z obecną wojną na Ukrainie. Projekt realizowany jest dzięki współpracy specjalistów z Archiwum Akt Nowych, Uniwersytetu Warszawskiego, Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wystawa jest prezentowana na całym świecie.

- Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej – wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów – oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa. Przyglądamy się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów. Tym razem mocno zaznaczona będzie wojna na Ukrainie – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

W ramach festiwalu odbywa się szereg konkursów. O nagrody rywalizują filmy fabularne, dokumentalne czy wideoklipy. Od lat wydarzenie wykracza poza X muzę, organizując również konkurs reportaży radiowych, mówiących o tematach historycznych. Co roku, w ciągu czterech festiwalowych dni, prezentowanych jest blisko sto produkcji filmowych – kina światowego, europejskiego i polskiego – ukazujących różne drogi do wolności, zarówno narodów jak i indywidualnej wolności każdego człowieka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW i wyjątkowe dokumenty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Wielka Droga. Armia Andersa“. Wystawy na gdyńskim festiwalu filmowym - Dziennik Bałtycki

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna