MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Dzień Pszczół - zobacz jakie atrakcje przewidziano z okazji tego święta

Redakcja
Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, malinami, czereśniami, dyniami i porzeczkami
Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, malinami, czereśniami, dyniami i porzeczkami Adam Wojnar
Gry miejskie, warsztaty, pikniki – obchodzony 8 sierpnia - Wielki Dzień Pszczół to niecodzienne połączenie rozrywki i edukacji. W tym roku wydarzenia związane ze świętem odbędą się w ponad 40 miejscach w całym kraju. Także w województwie podlaskim. Wśród atrakcji, z których będzie można skorzystać w ramach obchodwó Wielkiego Dnia Pszczół są m.in: gry terenowe, warsztaty z budowy domków dla pszczół i spotkania z pszczelarzami.

Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest już po raz piąty. Celem święta jest pokazanie, jak ważną rolę spełniają te owady.

W naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. roślin jest owadopylna. Bez pomocy pszczół nie byłyby one w stanie się rozmnażać.

 

A przecież rośliny te dostarczają schronienia i pożywienia wielu gatunkom zwierząt. To również dzięki zapyleniu powstają nasze ulubione warzywa i owoce.

Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, malinami, czereśniami, dyniami i porzeczkami.

 

Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na ok. 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce zagrożone wyginięciem są aż 222. Organizatorzy Wielkiego Dnia Pszczół chcą zwrócić uwagę na potrzebę ratowania tych stworzeń.

Jednym z głównych zagrożeń dla pszczół jest głód. Wokół nas jest coraz mniej przestrzeni, gdzie rosną rośliny dostarczające owadom pożywienie.

Nie każdy bowiem kwiat jest pożyteczny dla pszczół – wiele popularnych gatunków, np. bratki, hortensje czy pelargonie, nie zapewnia owadom pokarmu. Jeżeli zatem chcemy im pomóc , twórzmy jak najwięcej Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć nektar i pyłek.

 

Jak to zrobić, można dowiedzieć się na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Jej autorzy zachęcają wszystkich do zgłaszania swoich Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Na stronie jest licznik, który pokazuje liczbę zgłoszonych pszczelich „stołówek”. Tegoroczny cel to 20 000 takich miejsc.

Obchody Wielkiego Dnia Pszczół w woj. podlaskim:

  • 5 sierpnia (godz. 12-15), Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (ul. Leśna 7, Wasilków) - piknik na terenie skansenu, będzie można zwiedzić ekspozycję dotyczącą pszczelarstwa i wziąć udział w warsztatach dotyczących wykonywania świec woskowych
  • 6 sierpnia  (godz. 9-14), Gminny Ośrodek Kultury, Stary Rynek 23, Goniądz - gry i zabawy edukacyjne o tematyce pszczelej; zajęcia plastyczne (lepienie pszczół z masy solnej i malowanie pszczelich obrazów na drewnie)  oraz warsztaty (budowa domków dla owoadów); opowieści pszczelarzy o ich pracy i pszczołach
  • 8 sierpnia (od godz. 10),  Wigierski Park Narodowy (dyrekcja WPN, Krzywe 82) - gra terenowa i spotkanie z pszczelarzem
  • 8 sierpnia (od godz. 13), Białowieski Park Narodowy (Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN, Park Pałacowy 11, Białowieża) - zabawy i quizy, rozpoznawanie owadów, prelekcje o ochronie przyrody

Obchody Wielkiego Dnia Pszczół zostały zainicjowane w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego organizatorem jest ZT „Kruszwica” S.A., właściciel marki Kujawski. Pierwsza edycja programu wystartowała w 2011 r. W tegorocznej nacisk położono na tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć pożywienie. Organizatorzy stawiają sobie za cel stworzenie do końca roku 20 tys. takich miejsc.

Źródło: Wrota Podlasia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna