Nasza Loteria

Wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Płonęło kilkanaście hektarów łąk i lasu

dd, PAP
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym PSP Białystok
Strażacy opanowali pożar, który we wtorek wczesnym popołudniem wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Trwa dogaszanie pojedynczych miejsc, w nocy teren będzie monitorowany. Obszar objęty pożarem sięga 70 ha - podała straż pożarna.

Płonie od 10 do 15 hektarów łąk, krzaków i lasu w okolicach miejscowości Olszowa Droga w gminie Goniądz. Strażacy otrzymali informację o pożarze około godziny 13.30. Na miejsce wysłano 17 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Na miejscu działają także dwa samoloty gaśnicze Lasów Państwowych typu dromader. Wykonały już 5 zrzutów. Zadysponowano także śmigłowiec ze zbiornikiem gaśniczym.

- Akcję strażaków utrudnia porywisty wiatr i trudne warunki terenowe, które uniemożliwiają dojazd ciężkiego sprzętu do miejsca pożaru - poinformował rzecznik komendy wojewódzkiej PSP w Białymstoku Piotr Chojnowski.

AKTUALIZACJA godz.18.00:

Strażacy opanowali pożar.

"Kamera zainstalowana na dronie wskazuje punktowo zarzewia ognia, w których występuje wysoka temperatura, strażacy na quadach podjeżdżają we wskazane miejsca i je punktowo dogaszają" - poinformował rzecznik komendy wojewódzkiej PSP w Białymstoku Piotr Chojnowski. Na miejscu zostanie na noc kilka zastępów strażaków zawodowych i OSP, by teren pogorzeliska był monitorowany na wypadek wznowienia pożaru.

Wstępnie informowano, że płonie od 10 do 15 hektarów łąk, krzaków i lasu. Po dokładniejszym pomiarze z użyciem drona okazało się, że to obszar ok. 70 ha.

Biebrzański Park Narodowym jest najrozleglejszym w Polsce. W kwietniu 2020 roku doszło tam do największego pożaru w historii tego parku; gaszenie bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym BPN trwało osiem dni. Paliło się ok. 5,5 tys. ha parku i otuliny. W akcji gaśniczej wzięło udział ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników, pomagali żołnierze WOT, służby parku, leśne, okoliczni mieszkańcy. Do gaszenia używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej.

Ostatni pożar miał miejsce w parku w połowie czerwca. Spłonęło wówczas ok. 13 ha łąk; w akcji, która trwała blisko dobę, wzięło udział ok. 150 strażaków zawodowych i ochotników, dokonano 30 zrzutów wody z samolotów Lasów Państwowych i policyjnego śmigłowca.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna