MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wilk preparowany

(ada)
Na posiadanie wypchanego zwierzęcia trzeba mieć zezwolenie
Na posiadanie wypchanego zwierzęcia trzeba mieć zezwolenie A. Ludwiczak
Łeb żubra nad kominkiem, skóra z rysia przed kanapą i salamandra plamista zakonserwowana w formalinie - na przetrzymywanie takich okazów trzeba mieć teraz zgodę wojewody! Posiadacze np. szkieletu zwykłej myszki mogą już jednak spać spokojnie. Taki obowiązek dotyczy tylko zwierząt chronionych!

Na posiadanie wypchanego zwierzaka, bądź jego części, trzeba będzie od 2 maja br. mieć specjalne zezwolenie,pod warunkiem, że zakonserwowany zwłok (lub jego część)za życia należał do gatunku chronionego. Dotyczy to również takich przypadków, kiedy np. zwierzak w chwili śmierci wcale nie znajdował się na liście okazów chronionych, ale teraz już jest objęty szczególną ochroną - w takiej sytuacji też trzeba starać się o zezwolenie.
- Związane jest to ze zmianą przepisów w ustawie o ochronie środowiska - tłumaczy Barbara Gołowacz, inspektor w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
O zezwolenie muszą wystąpić do wojewody zarówno prywatni właściciele, jak również muzea, placówki naukowe i dydaktyczne, laboratoria oraz szkoły, które w swoich zbiorach posiadają spreparowane zwierzęta. Ba, nawet jeśli tylko mają czaszkę, czy piórko chronionego okazu! Wtedy też muszą o swoim stanie posiadania poinformować wojewodę i poprosić go o wydanie stosownego zezwolenia.
- Stan zastany jest automatycznie sankcjonowany. Natomiast posiadanie wypchanego zwierzęcia po 2 maja bez zezwolenia będzie traktowane jako wykroczenia - tłumaczy Wiesław Mikucki, kierownik MuzeumPrzyrodniczego im.A.Myrchy, działającego przy Wydziale Biologiczno-ChemicznymUwB. - Muzeum w swoich zbiorach takie zwierzaki posiada - choć jeszcze bez zezwolenia.
Jak mówi Mikucki, wszystkie druki są już wypełnione i lada dzień trafią do PUW.
- W takim wniosku trzeba podać nazwę gatunku - po polsku i po łacinie, określić, czy preparowana jest całość, czy część i jeśli tak, to jaka - wylicza Mikucki.
Ponadto należy określić, ile takich egzemplarzy się posiada, w jakim celu zostały one spreparowane oraz w jakim miejscu są obecnie przechowywane.
- Już niedługo, 2 maja br., upływa termin, do kiedy każdy właściciel takiego okazu musi otrzymać zezwolenie - wyjaśnia Gołowacz. - Osoby czy instytucje, które już posiadają takie okazy, miały rok na wypełnienie formalności, bo ustawa obowiązuje od roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna