Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna przychodzi na dobre. Widać to po ptakach

Kazimierz Radzajewski [email protected]
Stęskniłam się za słońcem i ciepłem. Wiosna kazała na siebie długo czekać, ale już jest. Trzeba korzystać ile się tylko da z jej uroków – mówi Aneta Olichwier.
Stęskniłam się za słońcem i ciepłem. Wiosna kazała na siebie długo czekać, ale już jest. Trzeba korzystać ile się tylko da z jej uroków – mówi Aneta Olichwier.
Ona już jest! W kluczach dzikich gęsi i klangorze żurawi. Las kwitnie przylaszczkami, na Jeziorze Ełckim ptasi rejwach. Wiosna roztapia ostatnie lody po zimie.

Na piątek meteorolodzy zapowiadają słoneczną i prawdziwie wiosenną pogodę. Temperatura w Ełku ma wzrosnąć do 16 stopni Celsjusza, spodziewane są tylko małe zachmurzenia, a wiatr nie przekroczy prędkości 15 km na godzinę. W sobotę przewiduje się przelotne opady deszczu i temperaturę ok. 12 stopni, wzrośnie też nieznacznie siła wiatru. Najgorzej ma być w niedzielę. Niebo zachmurzy się całkowicie, temperatura spadnie do 9 stopni, może popadać deszcz, a wiatr znów przybierze na sile.

Ełczanie spoglądają w niebo i widzą pierwsze bociany. Lecą też klucze wędrownych ptaków. Tylko część z nich zostanie na Mazurach. Dzikie gęsi i część żurawich par zatrzyma się tylko na popas, polecą dalej - w syberyjską tundrę.

Na Jeziorze Ełckim zaroiło się od ptaków. Do łysek i łabędzi, które przezimowały trudny czas obok ludzi, dołączyli ich mniej wytrwali pobratymcy.

Rejwach na niebie i wodzie

- Gdyby nie wędkarze, byłoby ich znacznie więcej. Na wolnej od lodu powierzchni jeziora widać krzyżówki, nurogęsi, gągoły, świstuny. Jest też więcej drapieżników. W przelocie można obserwować myszołowy i krogulce, wiosnę zwiastują czajki, szpaki, drozdy, pliszki siwe - zachwyca się wiosną Sławomir Michoń z ełckiego Klubu Miłośników Ptaków.

Dzikie gęsi najłatwiej teraz odnaleźć na podełckich polach z oziminą. Setki tych ptaków żerują na nieoranych jeszcze rżyskach, które pozostały po łanach kukurydzy. Tysięczne gęganie słychać natomiast nad niedaleką Biebrzą. Tam, na rozlewiskach i bagnach jest teraz ptasi raj, stada gęsi białoczelnych, zbożowych i gęgaw sięgają pięciu tysięcy egzemplarzy. Za kilka tygodni ich już nie będzie. Mają swoje stanowiska lęgowe na Syberii.

Widzialne na niebie klucze tworzą także kormorany, żurawie, duże mewy i łabędzie.
- W mieście tego się nie słyszy, ale bladym świtem, na łąkach echo klangorzących żurawi niesie się kilometrami - poleca wycieczki w plener Elżbieta Żywczyk.

Kwietny raj w lesie niebawem

W lesie trudniej znaleźć wiosnę. Cieniste polany pokrywa jeszcze śnieg.

- Powoli zaczynają kwitnąć pierwsze przylaszczki. Lada chwila będą ich całe łany, a wraz z nimi las ukwiecą przebiśniegi i zawilce. Wiosnę słychać lepiej w śpiewaniu skowronków, a i dzikie zwierzęta mają już lżej. Tylko patrzeć, a wybuchnie świeża zieleń - komentuje zmiany w przyrodzie Piotr Marchel, leśnik w Nadleśnictwie Ełk.

Ełczanie częściej wychodzą na spacery. Nadjeziorna promenada zaludnia się amatorami wiosennego słońca.

- Trochę tu jeszcze brudno, ale czuje się wiosnę w zapachu topniejącego lodu i rozmarzniętej ziemi. Miło jest też posłuchać tego, co dzieje się na wodzie - cieszy się z wiosny Aneta Olichwier.

- Umęczyła mnie ta długa zima. Ciepła mi trzeba! - dodaje pan Maciej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna