MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski o Świadczenie Wspierające. Wiceminister Krasoń zapowiedział nowelizację ustawy. „Wiele osób otrzyma dużo większe środki"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wiceminister zapowiedział, że po konsultacjach społecznych i opracowaniu poprawek, ustawa o świadczeniu wspierającym zostanie znowelizowana.
Wiceminister zapowiedział, że po konsultacjach społecznych i opracowaniu poprawek, ustawa o świadczeniu wspierającym zostanie znowelizowana. Malgorzata Genca/ Polska Press
Ponad 150 tysięcy wniosków o świadczenie wspierające trafiło do wojewódzkich zespołów ds. orzecznictwa. Ponad 3 tysiące osób przeszło dotąd proces określenia potrzeby wsparcia – poinformował Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Jednocześnie zapowiedział nowelizację ustawy o świadczeniu wspierającym. – Jeśli je skorygujemy, to wiele osób otrzyma dużo większe środki na koncie i będzie w stanie mocno poprawić swój los – wskazał.

Spis treści

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

Od 1 stycznia 2024 roku, osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać ze świadczenia wspierającego. Aby je otrzymać, trzeba zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON), który punktowo określi poziom potrzeby wsparcia danej osoby. Po wydaniu decyzji przez WZON, osoba uprawniona powinna złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS.

– Mamy zatrzęsienie wniosków o świadczenie wspierające. Do WZON-ów wpłynęło ich już ponad 150 tys. – poinformował PAP wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Proces określenia potrzeby wsparcia

Ponad 3 tysiące osób przeszło już proces określenia potrzeby wsparcia. – Chciałbym wszystkich zainteresowanych uspokoić, liczba punktów, jakie otrzymują ludzie jest dużo wyższa niż się wielu obawiało. Już ponad 3 tys. osób przeszło proces określenia potrzeby wsparcia i blisko połowa z nich otrzymuje 80 punktów i więcej – podał Krasoń.

Przy tak dużej liczbie wniosków proces wymaga usprawnienia. – Było 600 osób orzekających, które przewidziała tamta ekipa rządząca. My przyspieszyliśmy proces szkoleń i certyfikowania kolejnych orzeczników. Mamy ich już w sumie 1100, kolejne szkolenia będą się odbywać w najbliższych tygodniach. Dzięki temu ten potencjał orzekający będzie dużo wyższy. Nie zmienia to faktu, że i tak potrzeby są ogromne – podkreślił wiceminister.

Apel o składanie wniosków w formie elektronicznej

Wiceminister Krasoń zaapelował do osób, które chcą ubiegać się o świadczenie wspierające, aby składały wniosek w formie elektronicznej.

– Dużym problemem jest to, że blisko 80 proc. osób składa wnioski papierowe. Niestety urzędnik musi i tak skopiować go na wersję elektroniczną. Wydłuża to cały proces. Mam więc apel do osób, które chcą wnioskować o przeskalowanie, aby robiły to przez portal Emp@tia – powiedział Krasoń.

Zapowiedź nowelizacji ustawy o świadczeniu wspierającym

Wiceminister zapowiedział również, że po konsultacjach społecznych i opracowaniu poprawek, ustawa o świadczeniu wspierającym zostanie znowelizowana.

– W samej ustawie zapisano, że po roku zostanie dokonana korekta, ale być może uda się to zrobić szybciej. Świadczenie wspierające jest krokiem do przodu, jeśli je skorygujemy, to wiele osób otrzyma dużo większe środki na koncie i będzie w stanie mocno poprawić swój los – podkreślił Krasoń.

Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87–100 pkt. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78–86 pkt. – od 2025 r., a osoby z 70–77 pkt. – od 2026 r. W innej sytuacji są osoby, które mają co najmniej 70 pkt., ponieważ będą one mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie wynosi ona 1780,96 zł). W zależności od poziomu potrzeby wsparcia będzie to:

  • 95–100 pkt. – 220 proc. renty socjalnej;
  • 90–94 pkt. – 180 proc. renty socjalnej;
  • 85–89 pkt. – 120 proc. renty socjalnej;
  • 80–84 pkt. – 80 proc. renty socjalnej;
  • 75–79 pkt. – 60 proc. renty socjalnej;
  • 70–74 pkt. – 40 proc. renty socjalnej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wnioski o Świadczenie Wspierające. Wiceminister Krasoń zapowiedział nowelizację ustawy. „Wiele osób otrzyma dużo większe środki" - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna