Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku świętuje jubileusz 30-lecia

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wideo
od 16 lat
Finansuje inicjatywy m.in. na rzecz ochrony wód, poprawy jakości powietrza, zrównoważonego rozwoju i wzrostu świadomości ekologicznej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku istniej od 1993 r. W operze podlaskiej odbyła się we wtorek (19.09) uroczysta gala z okazji 30-lecia. Było wręczenie odznaczeń, podsumowanie dotychczasowej działalności i o wyzwaniach na przyszłość.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej istnieje od 1993 roku

- Fundusz przez 30 lat realizuje szereg programów i projektów związanych z ochroną środowiska, na które przeznaczyliśmy łącznie ponad miliard złotych - podsumował Maciej Borzyszkowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. - Krąg naszych beneficjentów jest bardzo szeroki. Znajdziemy tu rolników, właścicieli budynków jednorodzinnych, strażaków ochotników, dzieci, młodzież, ale również szereg instytucji takich jak szkoły, samorządy czy parki narodowe.

Czytaj też:

Te programy to m.in. "Czyste powietrze", w ramach którego wymieniono w Podlaskiem 20 tysięcy "kopciuchów", "Mały Strażak" i 10 mln zł na sprzęt dla OSP oraz pomoc w zakupie 100 wozów bojowych, czy też dotacje dla samorządów, dzięki którym - jak wylicza WFOŚiGW - udało się usunąć 100 tys. ton azbestu. To także dofinansowanie do termomodernizacji, instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej oraz modernizacje stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków. W sumie od 1993 r. fundusz podpisał 27 tys. umów.

- Nasza praca często nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, jednakże jej trud na pewno będzie nieoceniony, jeśli chodzi o przyszłe pokolenia - dodał prezes Borzyszkowski.

W uroczystości udział wzięli m.in.:

  • zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek,
  • przewodniczący rady nadzorczej WFOŚiGW w Białymstoku, przedstawiciel Ministerstw Klimatu i Środowiska Piotr Stępiński,
  • podlascy parlamentarzyści z PiS w tym poseł Jarosław Zieliński,
  • wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski,
  • dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Anna Krysztopik,
  • przedstawiciele Lasów Państwowych i innych instytucji oraz przedsiębiorstw współpracujących z WFOŚiGW,
  • przedstawiciele służb mundurowych,
  • samorządowcy,
  • metropolita białostocki abp Józef Guzdek,
  • a także pracownicy WFOŚiGW.

Ważna rola Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Piotr Stępiński, szef rady nadzorczej, odczytał list minister Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska, wystosowany z okazji jubileuszu 30-lecia. Minister podkreślała ważną rolę Funduszu, podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do jego rozwoju. Dodała, że obchody to też moment na refleksję.

"Wyzwania, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć w kolejnych latach są ogromne: globalne ocieplenie, degradacja ekosystemów, zanieczyszczenie powietrza - to tylko niektóre z problemów, które wymagają wspólnego działania. Jestem przekonana, że dzięki współpracy i zaangażowaniu jesteśmy w stanie stawić czoła tym wyzwaniom" - napisała minister Anna Moskwa.

Zobacz także:

Wojewoda podlaski zauważył, że fundusz (ten narodowy oraz wojewódzki) zawsze był pożądanym partnerem przy realizacji różnych projektów - zaczynając do tych na rzecz gospodarki odpadowej, wodno-ściekowej, na projektach dotyczących termomodernizacji kończąc.

- Tak jak Polska przez te 30 lat gruntownie się zmieniała, tak zmieniało się nasze podejście do ochrony środowiska. Na to potrzebne były pieniądze. Projekty zawsze koncentrowały się wokół problemów pozyskania odpowiednich środków. Fundusz narodowy czy wojewódzki byli partnerami, od których oczekiwało się mocnego wsparcia finansowego. Rzeczywiście wiele w tym zakresie zostało zrobione - ocenia Bohdan Paszkowski.

Unikatowy system ochrony i finansowania środowiska

Sławomir Mazurek, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaznaczył, że celem funkcjonowania funduszu jest bezpieczeństwo ekologiczne i energetyczne Polski w oparciu m.in. o wykorzystanie lokalnych i odnawialnych źródeł energii.

Warto przeczytać:

- Nie byłoby tego bezpieczeństwa, gdyby nie unikatowy system ochrony środowiska w Polsce i unikatowy system finansowania ochrony środowiska. Mamy wszystkie narzędzia, które pozwalają nam finansować skutecznie zrównoważony rozwój Polski - mówił Sławomir Mazurek. - Zależy nam na tym, żeby Polska rozwijała się w sposób zrównoważony nie tylko w centrach wielkich miast, ale także tutaj, gdzie mamy unikatowe zasoby przyrodnicze i mówmy o Zielonych Płucach Polski.

Podczas gali w operze podlaskiej zaprezentowano obraz namalowany z okazji jubileuszu, a który będzie zdobił ścianę siedziby WFOŚiGW. Kilkunastu osobom wręczono medale za długoletnią służbę oraz honorowe odznaki za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna