MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariat: Nauka odpowiedzialności, kontaktów z ludźmi i planowania czasu

mp
To sposób, by przeżyć przygodę życia i jednocześnie sprawdzić, co chcemy robić w przyszłości.

Jeśli chcesz zdobyć nowe doświadczenia, możesz pomyśleć o wolontariacie, czyli bezpłatnym i dobrowolnym działaniu na rzecz innych. Praca wolontariacka staje się coraz bardziej popularna. Może dlatego, że daje nieograniczone możliwości w wyborze dziedziny, w której chcemy się wykazać lub podszkolić.
Charakter wolontariatu może być bardzo różny: opieka nad dziećmi bądź osobami chorymi, pomoc w organizowaniu imprez kulturalnych, czyli festiwali czy koncertów, praca przy zabytkach, pomoc najuboższym na przykład w krajach afrykańskich. Są też wyjazdy misyjne, działalność w organizacjach. Wolontariusze działają zarówno w kraju, jak i za granicą.
- W ramach wolontariatu europejskiego [European Voluntary Service - EVS] każdego roku wysyłamy około dziesięciu wolontariuszy - mówi Anna-Sophia Pappai ze Stowarzyszenia Anawoj w Michałowie, koordynatorka wyjazdów na wolontariat zagraniczny EVS. I dodaje: - Rozmawiam z wieloma wolontariuszami.Każdy zapewnia, że była to przygoda ich życia. Dzięki niej zdobyli nowe umiejętności oraz podszkolili język. Żaden kurs w Polsce by im tego nie dał.
Dzięki wolontariatowi można też poznać nowy kraj, jego kulturę, obyczaje oraz nawiązać wspaniałe znajomości. Spełnić marzenia o podróżach do różnych zakątków świata. W ramach EVS możemy wyjechać nie tylko do Unii Europejskiej, ale i krajów partnerskich, np. Rosji, na Białoruś, ale i do Ameryki Południowej.
Wybór wolontariatu warto dopasować do naszych zainteresowań i planów na przyszłość. W internecie, na stronie EVS, znajdziemy całą bazę organizacji, które realizują najróżniejsze działania: socjalne, ekologiczne, kulturalne.
To świetny sposób, żeby sprawdzić, czy np. wymarzony zawód jest dla nas odpowiedni. Jeśli nie masz pomysłu na swoją przyszłość, może to być czas na zastanowienie.
- Na zachodzie Europy, na przykład w Niemczech, na wolontariat często wyjeżdżają uczniowie po skończeniu szkoły średniej - mówi Anna-Sophia Pappai. - Człowiek jest wtedy jeszcze młody, zagubiony, nie wie, czym chciałby się zająć w przyszłości. W Polsce na wolontariat europejski częściej decydują się studenci lub absolwenci. W ten sposób zdobywają nowe doświadczenia.
- Wolontariat to swego rodzaju praktyki - tłumaczy Anna-Sophia Pappai. - Uczymy się odpowiedzialności, kontaktów z ludźmi, zdobywamy doświadczenie i różne konkretne umiejętności w zależności od organizacji, w której działamy.
Praca w charakterze wolontariusza w CV to duży atut w oczach pracodawcy. Oznacza m.in. motywację, zaangażowanie, umiejętność planowania czasu. Oznacza, że jesteśmy odpowiedzialni, łatwo nawiązujemy kontakty z ludźmi i radzimy sobie w sytuacjach konfliktowych. Praca, którą wykonywaliśmy, choć bez wynagrodzenia, jest pracą. Zdobyliśmy dzięki niej spory bagaż doświadczeń, więc warto pochwalić się nią przed pracodawcą.
Jeśli planujemy wyjechac, powinniśmy poszukać projektu, w jakim chcielibyśmy uczestniczyć (www.youth.org.pl). Później szukamy organizacji w naszym regionie (albo w kraju), która wyśle nas na projekt.
- Na wolontariat europejski można pojechać na minimum dwa miesiące, najdłużej na rok - mówi Anna-Sophia Pappai. - Jednak w EVS można uczestniczyć tylko raz, więc większość wybiera dłuższe pobyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna