Wonna I de Jong, najbogatsza kobieta w Szwecji, urodziła się...

  Wonna I de Jong, najbogatsza kobieta w Szwecji, urodziła się w naszym regionie

  "Tygodnik Ostrołęcki"

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Wonna I de Jong uchodzi za najbogatszą kobietę w Szwecji

  Wonna I de Jong uchodzi za najbogatszą kobietę w Szwecji

  Multimilionerka Wonna I (Iwona) de Jong, nazywana jest w Szwecji królową nieruchomości. Pochodzi z naszego regionu.
  Wonna I de Jong uchodzi za najbogatszą kobietę w Szwecji

  Wonna I de Jong uchodzi za najbogatszą kobietę w Szwecji

  De Jong mieszka w 800-metrowej willi w Djursholm (bogate przedmieścia Sztokholmu). O Iwonie Koziatek, bo takie jest jej panieńskie nazwisko, pisał w tym tygodniu szwedzki dziennik "Expressen" z racji tego, że weźmie ona udział w telewizyjnym reality show. Na potrzeby programu kobieta wcieli się w postać pracownicy organizacji charytatywnej i otrzyma minimalne pieniądze na przeżycie.

  Wonna de Jong urodziła się w Przasnyszu. Do Szwecji przyjechała pod koniec lat siedemdziesiątych. Początkowo mieszkała w ubogiej imigranckiej dzielnicy Rinkeby w Sztokholmie.

  We wcześniejszych wywiadach opowiadała, że języka szwedzkiego nauczyła się na kursach dla emigrantów, studiowała m.in. medycynę, ale ostatecznie postanowiła poświęcić się biznesowi. W Szwecji prowadziła rożne interesy, głównie związane z handlem. Prawdziwy majątek i miliony przyniósł jej jednak handel nieruchomościami.

  Zainteresowała się nimi mieszkając przez jakiś czas w Holandii.

  Dziś Polka z Przasnysza jest właścicielką kilku osiedli mieszkaniowych w Szwecji oraz pałacyku Yxtaholm pod Sztokholmem. Dziennik "Expressem" zalicza Wonnę I de Jong, obok założyciela Ikei Ingvara Kamprada, do grona najbogatszych Szwedów.

  Iwona Koziatek wraz z dwiema starszymi siostrami: Wandą i Danutą mieszkała w tzw. bliźniaku na ul. 3 Maja w Przasnyszu. Ojciec Piotr miał swój własny zakład rymarski, co w ówczesnych czasach uchodziło za dochodowy interes. Pieniędzy zatem córkom nie brakowało. Matka, Natalia, nie pracowała, dbała o dom i dzieci. Przesadzone są zatem opinie, o czym pisał szwedzki dziennik, że musiała sprzedawać na rynku warzywa z powodu biedy. Iwona była dobrą uczennicą. Miło wspominają ją mieszkańcy.

  - Przyjaźniłam się z jej siostrą Danutą, moją rówieśniczką - mówi nam Helena Rudzińska, była kierowniczka USC w Przasnyszu. - Ale pamiętam oczywiście Iwonę. Była bardzo ładną dziewczyną, dobrze się uczyła i była bardzo kulturalna. Nawet potem, kiedy już wyjechała z Przasnysza i miała spory majątek, odwiedzała czasami swoje rodzinne miasto. Pamiętam jak przyjechała bardzo drogim samochodem, o jakim w Polsce się w tamtych latach nie marzyło nawet, i w jakimś futrze, chyba z norek. Pomimo pieniędzy, nie uderzyła jej woda sodowa do głowy. Nadal się wszystkim kłaniała, była uśmiechnięta.

  Matka Wonny, w tej chwili 94-letnia, mieszka z córką. Wonna ma syna, Aleksandra, który się ożenił z Japonką i mieszka w Szkokholmie.

  Multimiliarderka trzy razy wychodziła za mąż.

  Źródło: Najbogatsza kobieta w Szwecji urodziła się w Przasnyszu

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (37) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo