MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna deklaracja polskich związków sportowych dotycząca konieczności utrzymania sankcji wobec Białorusinów i Rosjan

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Łukasz Konstanty
Jedną z osób, która podpisała wspólną deklarację, jest prezes Polskiego Związku Pływackiego - Otylia Jędrzejczak.
Jedną z osób, która podpisała wspólną deklarację, jest prezes Polskiego Związku Pływackiego - Otylia Jędrzejczak. Fot. PAP/Piotr Nowak
Uroczyste podpisanie wspólnego oświadczenia polskich związków sportowych w sprawie utrzymania sankcji sportowych nałożonych na Rosję i Białoruś odbyło się w czwartek w stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki. Stanowisko poparli obecni na uroczystości ministrowie sportu z Polski, Ukrainy, Litwy, Czech i Słowacji.

- Ze zdziwieniem i oburzeniem przyjęliśmy oświadczenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z 25 stycznia, w którym znalazły się zapisy otwierające furtkę dla sportowców Rosji i Białorusi do powrotu na międzynarodowe areny sportowe, w tym również do udziału w kolejnych igrzyskach olimpijskich. Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno od roku sytuacja na froncie wojennym w Ukrainie nie uległa żadnej zmianie, a rosyjskie bomby w dalszym ciągu spadają na ukraińskie miasta, w tym obiekty sportowe, uważamy propozycję MKOl za bulwersującą - podkreślono w stanowisku związków sportowych

W deklaracji zwrócono uwagę, że takiej sytuacji nie można uznać za zgodną z duchem sportu. Zawodników rosyjskich i białoruskich, którzy w przeważającej większości korzystają z finansowego wsparcia swoich rządów, w żaden sposób nie można uznać za neutralnych.

Oświadczenie kończy się słowami, że dopiero zakończenie procesu pokojowego i zadośćuczynienie Rosji dla Ukrainy stworzy warunki do powrotu sportowców rosyjskich i białoruskich do rywalizacji międzynarodowej.

- To bardzo ważne, że autonomiczne związki sportowe jednogłośnie poparły tę deklarację. Musimy zrobić wszystko, aby Rosjanie i Białorusini nie mogli występować w międzynarodowych imprezach sportowych aż do zakończenia konfliktu na Ukrainie - powiedział gospodarz spotkania, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Przedstawiciele rządów Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji wydali wspólne oświadczenie solidaryzujące się z ukraińskim środowiskiem sportowym. Poniżej jego treść.

Wspólne oświadczenie przedstawicieli rządów Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji w sprawie solidarności z ukraińskim środowiskiem sportowym

Raz jeszcze zdecydowanie potępiając barbarzyńską, bezprawną, niczym niesprowokowaną i w żaden sposób nieuzasadnioną agresję Rosji wobec Ukrainy, jako przedstawiciele rządów Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji wzywamy do zdecydowanej solidarności z zawodnikami, trenerami i oficjalnymi przedstawicielami sportu na Ukrainie, czyniąc to ze szczególną mocą w przeddzień rocznicy haniebnej napaści Rosji na Ukrainę dnia 24 lutego 2022 r.

Dziękując Ministrowi ds. Młodzieży i Sportu Ukrainy, Przewodniczącemu Ukraińskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego panu Wadymowi Hutcajtowi za przedstawienie aktualnej sytuacji na Ukrainie i w ukraińskim sporcie, w obecnych okolicznościach z zadowoleniem przyjmujemy wizję dalszych działań, przedstawioną uczestnikom spotkania.

Mając na uwadze toczącą się na forum międzynarodowym debatę na temat sankcji wobec Rosji i Białorusi w dziedzinie sportu, jako przedstawiciele sąsiednich krajów mamy szczególny obowiązek podtrzymania stanowiska, że Rosja i Białoruś nie mogą zostać dopuszczone do udziału w międzynarodowych zawodach sportowych w jakiejkolwiek formie. Ze względu na nasze historyczne doświadczenia jesteśmy głęboko przekonani, że złagodzenie wprowadzonego rok temu zakazu stanowiłoby błędny sygnał, który mógłby zostać wykorzystany przez rosyjski reżim i propagandę do legitymizacji rosyjskich zbrodni.

Od wybuchu wojny przebieg zawodów sportowych na Ukrainie jest zakłócony, a wielu ukraińskich sportowców zostało zmuszonych do obrony ojczyzny. Obecnie na Ukrainie nie ma warunków do normalnych treningów dla zawodników. Wiele obiektów sportowych uległo zniszczeniu, stadiony zostały zamknięte, a w wielu przypadkach są wykorzystywane jako obiekty dla uchodźców. Niektóre kluby musiały przenieść się do zachodniej części kraju. Uważamy, że nadszedł czas, aby zacząć myśleć i dyskutować o możliwościach wsparcia odbudowy ukraińskiego systemu sportowego i infrastruktury sportowej.

W tych przerażających okolicznościach, gdy wielu zawodników ukraińskich broni swojego kraju wypełniając obywatelski obowiązek, inni biorą udział w zawodach na całym świecie. Rywalizacja sportowa stała się misją patriotyczną. Nadaje ona kierunek i przekonanie, że zawodnicy robią coś ważnego dla swojej ojczyzny, nawet jeżeli fizycznie nie bronią swoich rodzin i społeczności, jak czyni to wielu innych. Duch sportu, podobnie jak duch wolności, musi pozostać niezłomny. W tym względzie bardzo ważną rolę odgrywa dyplomacja sportowa. Sukcesy tych zawodników dają całemu narodowi nadzieję i poczucie dumy. Wzywamy do niezachwianego, nieustającego wsparcia ze strony wszystkich osób związanych ze sportem międzynarodowym na rzecz ukraińskich zawodników, którzy również są cichymi bohaterami tej wojny. To czas, aby okazać jedność i solidarność z nimi.

Jednocześnie ze smutkiem przyjmujemy informacje o śmierci każdego z członków społeczności sportowej na Ukrainie, którzy stracili życie na skutek użycia rosyjskiej broni. Składamy najszczersze kondolencje ich rodzinom i przyjaciołom, podziwiając jednocześnie ich odwagę i bohaterstwo. Każda śmierć ukraińskiego zawodnika na polu walki jest ogromną, niepowetowaną stratą dla świata sportu.

Biorąc pod uwagę fakt, że minął już rok od rozpoczęcia barbarzyńskiego rosyjskiego ataku, po raz kolejny apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, ludzi na całym świecie, dla których współzawodnictwo sportowe jest niemożliwe bez zachowania zasady fair play, o wzajemny szacunek i solidarność ze wszystkimi jego uczestnikami. Szczególnie w ramach międzynarodowego środowiska sportowego prosimy o nieustające wspieranie ukraińskich sportowców i solidaryzowanie się z nimi. Sport potrafi wzbudzać silne emocje i zbliżać społeczności do siebie. Może jednoczyć ludzi i podkreślać wartości, które są nienaruszalne. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ukraińskie środowisko sportowe zasługuje na nieustanne jednomyślne wsparcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wspólna deklaracja polskich związków sportowych dotycząca konieczności utrzymania sankcji wobec Białorusinów i Rosjan - Sportowy24

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna