Wiemy już, że jeśli ktoś zgłasza się do kardiologa, to właściwie automatycznie powinien poprosić o pomoc dentystę. Wiemy też, że warunki ekonomiczne wpływają na stan zdrowia. I wiemy, że w czasie pandemii, wiele osób poddała się niesprawdzonym teoriom spiskowym. To wstępne wnioski, jakie wyciągnęli z wyników badań populacyjnych Białystok Plus naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Chcemy wykryć wszystko, co wpływa na zdrowie człowieka – mówi prof. Karol Kamiński z UMB, kierownik projektu Białystok Plus.
Do tej pory przebadano już 1200 osób. W planach jest zaproszenie w sumie 10 tysięcy. Zrobiono im m.in. analizy krwi, rezonanse, analizy genomu, przebadano serce, zęby... Na tej podstawie naukowcy chcą ustalić predyspozycje zdrowotne białostoczan, ustalić jakie działania profilaktyczne warto stosować i jak różnorodne czynniki i społeczne, i środowiskowe wpływają na zdrowie białostoczan.
Teraz naukowcy tymi wynikami badań chcą się podzielić w ramach projektu JoinUs4Health. UMB
udostępnia je bowiem wszystkim chętnym (m.in. szkołom, uczelniom, organizacjom pozarządowym, ale i mniej sformalizowanym grupom), by mieszkańcy mieli możliwość współtworzenia przyszłych kierunków badawczych rozwijanych się na bazie Białystok PLUS, a także mogli sami projektować i realizować we współpracy z pasjonatami nauki swoje pomysły badawcze. Każdy, kto będzie miał pomysł na badania, może liczyć na wsparcie powstałej w ramach projektu Rady Nauki Obywatelskiej oraz Grupy Monitoringu i Ewaluacji, w których skład wejdą przedstawiciele różnych sektorów: edukacja, biznes, przedstawiciele administracji lokalnej, nauka, organizacje społeczne i obywatele.
Specjalna platforma internetowa, gdzie zostaną umieszczone wszelkie dane pozyskane z bada kohortowych, zacznie działać już 7 kwietnia.
– Ważne jest, by nie tkwić w jednym stereotypie myślowym – tłumaczy pomysł prof. Karol Kamiński. I opowiada, na jakie dane mogą liczyć przyszli badacze: – Oprócz tych zdrowotnych, zbieramy zanonimizowane dane dotyczące statusu społecznego, wykształcenia, miejsca zamieszkania, warunków pracy, aktywności fizycznej – wymienia prof. Karol Kamiński.
Prof. Robert Flisiak i prof. Adam Krętowski. Naukowcy z UMB mają wpływ na polską medycynę
Jak mówi, wyniki tych badań mogłyby wspomóc rozwój społeczny czy ekonomiczny naszego społeczeństwa.
Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, socjolożka z Fundacji SocLab, która jest jednym z partnerów białostockiej części projektu, ma już pomysły: – Można na przykład poprosić o dane mieszkańców tych osiedli, gdzie jest największy smog i przeanalizować, jak ten smog wpływa na stan zdrowia mieszkańców.
W projekcie JoinUs4Health UMB również z partnerami zagranicznymi: uczelniami z Niemiec i Holandii. Co ważne, pomysłodawcy z Polski będą mogli korzystać również z danych zgromadzonych przez partnerów z zagranicy.
Ślina pokaże, na co chorujesz... Białostoccy naukowcy przeprowadzają innowacyjne badania
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?