Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspominamy Żołnierzy Wyklętych

(stef)
Żołnierze zginęli za wolną i niepodległą Polskę
Żołnierze zginęli za wolną i niepodległą Polskę Wojciech Wojtkielewicz
Od 2011 roku na początku marca wspominamy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i drugiej konspiracji, którzy polegli w walce z sowieckim zniewoleniem, narzuconym reżimem komunistycznym.

W sobotę m.in. w Ełku, Orzyszu i Wydminach odbędą się uroczystości ku ich pamięci.

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

- W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu - tak brzmi początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

W związku z obchodami tego dnia w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku o godzinie 12, zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i drugiej konspiracji, którzy polegli w walce z sowieckim zniewoleniem, narzuconym reżimem komunistycznym. Po mszy jej uczestnicy przejdą ulicami Armii Krajowej, 3 Maja, Mickiewicza i Chopina do pomnika Martyrologii Narodu Polskiego przy Placu Katedralnym.

Mieszkańcy i władze Wydmin w sobotę w szczególny sposób uczczą pamięć ppor. Kazimierza Chmielowskiego. Był on żołnierzem III wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jego oddział 14 lutego 1946 roku zajął Wydminy. Od tego dnia były już w wolnej Polsce. Dwa dni później żołnierze brygady stoczyli pod Orłowem największą bitwę na Mazurach z połączonymi siłami NKWD, UB i LWP. Ppor. Kazimierz Chmielowski został stracony w 1950 roku, w wieku 25 lat.
Początek uroczystości w Wydminach w sobotę o 15 w kościele Chrystusa Zbawiciela.

Natomiast w Orzyszu uroczystości odbędą się w piątek o godz. 10. Władze miasta złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem "1920".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna