Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz bez wpadki

Dagmara Widanow
W jednym opakowaniu znajduje się 21 tabletek antykoncepcyjnych
W jednym opakowaniu znajduje się 21 tabletek antykoncepcyjnych
Hormonalne środki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży.

Cykl i tabletki

Cykl i tabletki

- Pierwszą tabletkę, pierwszego opakowania należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki, czyli pierwszego dnia krwawienia (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
każdą kolejną tabletkę należy przyjmować codziennie przez 21 dni o mniej więcej stałej porze (przesunięcia w czasie o 3-4 godziny w stosunku do dnia poprzedniego nie zmniejszają skuteczności antykoncepcyjnej)
- Po zakończeniu opakowania należy zrobić 7 dni przerwy w których powinno wystąpić krwawienie (7 dni przerwy oznacza pełne 7 dni bez przyjmowania tabletek)
- Po 7 dniach przerwy należy rozpocząć kolejne opakowanie, nawet jeśli krwawienie nie wystąpiło lub nie skończyło się jeszcze (po 7 dniach przerwy czyli ósmego dnia)
- Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nudności, wymiotów czy złego samopoczucia tabletki najlepiej przyjmować przed snem lub z wieczornym posiłkiem

Działanie pigułek nie kończy się na antykoncepcji. Podobnie jak hormony wytwarzane przez organizm każdej kobiety są odpowiedzialne za znacznie więcej niż tylko regulowanie płodności. Stosując pigułki możemy uzyskać dodatkowe korzyści.

Jak działa pigułka?

Podstawowym mechanizmem działania pigułki jest zahamowanie dojrzewania i uwalniania komórki jajowej. Hormony wpływają też na śluz, który znajduje się w kanale szyjki macicy w ten sposób, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Spowalnia się też prędkość, z jaką komórka wędruje przez jajowód. Jednocześnie śluzówka, którą wyścielone jest wnętrze macicy zmienia się tak, że uniemożliwia wszczepienie się zapłodnionej komórki jajowej.

Ale to nie wszystko. Środki antykoncepcyjne regulują rytm krwawień, dobrze wpływają na cerę: znikają typowe objawy łojotokowe, zmniejsza się trądzik, maleje też skłonność do nadmiernego, męskiego owłosienia.

Rozwój tabletek antykoncepcyjnych zmierza do tego, by prócz korzyści związanych z zapobieganiem niezaplanowanej ciąży usuwały zespoły napięcia przedmiesiączkowego i obniżały ciśnienie krwi.

Masz wybór

W polskich aptekach można dziś kupić około 30 różnych tabletek antykoncepcyjnych. Prawie wszystkie składają się z dwóch hormonów: estrogenu i progestagenu. Są to hormony, które organizm kobiety wytwarza w drugiej połowie miesięcznego cyklu.

Pigułka działa tak, by wyłączyć normalny fizjologiczny cykl. Pod wpływem tabletki jajniki przestają produkować własne hormony. Pigułka zawiera hormony podobne do tych, które organizm kobiety normalnie wytwarza w drugiej połowie cyklu.

Bezpieczna antykoncepcja

W jednym opakowaniu (tzw. listku) znajduje się 21 tabletek. W przypadku klasycznych pigułek, wszystkie tabletki zawierają taka samą ilość hormonów. Ten rodzaj tabletek nazwany został pigułkami jednofazowymi. Różne marki tabletek tego rodzaju różnią się między sobą na dwa sposoby: po pierwsze ilością hormonu zawartego w pigułkach, po drugie zaś konkretną substancją hormonalną.
Producenci pigułek starają się stworzyć tabletki o jak najmniejszej zawartości hormonów, żeby zmniejszyć niepożądane efekty doustnej antykoncepcji. Z tego samego powodu szukają nowych substancji hormonalnych wchodzących w ich skład. Na dzień dzisiejszy tabletki są bezpieczne, jeśli są prawidłowo stosowane. Kobiety po 35. roku życia palące papierosy nie powinny stosować pigułek antykoncepcyjnych. Hormonalne środki antykoncepcyjne obecnie stosuje się również w zastrzykach, plastrach, implantach podskórnych oraz dopochwowo w postaci kółka, z którego uwalniają się hormony. Jest to wygodniejsze: plastry przykleja się co 3 dni, kółka wymienia się co miesiąc. Poza tym środki te odciążają wątrobę.

Antykoncepcyjne środki hormonalne są najskuteczniejszą metoda zapobiegania ciąży. Przypadki nieskuteczności pochodzą najczęściej z nieprawidłowego stosowania. Niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe powodują osłabienie działanie leku. Pacjentka powinna przyjmować pigułki codziennie o stałej porze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna