Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów 2011: Oni stracili najwięcej

Magdalena Kleban opr KaWu
Wyniki wyborów 2011
Wyniki wyborów 2011
Nawet teka ministra nie wystarczała by zostać posłem.

Wyniki wyborów 2011:

Dwaj giganci tegorocznych wyborów: Donald Tusk i Jarosław Kaczyński starli się w Warszawie. I obaj uzyskali rekordowe poparcie.

Za to Grzegorz Napieralski nie tylko zawiódł jako lider i poprowadził swoje ugrupowanie do klęski, ale jeszcze w kompromitujący sposób przegrał ze swoim największym rywalem w Szczecinie: Bartoszem Arłukowiczem, niegdyś SLD, a obecnie PO. W tej prestiżowej potyczce na terenie Szczecina szef SLD uzyskał niemal pięciokrotnie niższe poparcie od swego dawnego kolegi partyjnego.

Giganci PO górą
374 920 głosów poparcia dla Donalda Tuska nie pozostawia już raczej wątpliwości kto w Polsce jest najpopularniejszym politykiem. Jednak w tych wyborach świetnie poradzili sobie i inni jego koledzy - ministrowie rządu Tuska zajmują większość miejsc w pierwszej dziesiątce kandydatów z najwyższą liczbą głosów.

I tak uwielbiany przez wrocławian były prezydent tego miasta i minister kultury Bogdan Zdrojewski zdobył blisko 150 tys. głosów. Grubo ponad 90 tys. wyborców zagłosowało na Radosława Sikorskiego w Bydgoszczy. Z PiS, poza prezesem Kaczyńskim (202 tys.), najlepiej wypadł były współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda.

W Sejmie - choć nie z rekordowym wynikiem - znajdzie się były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany "agent Tomek". Sławę przyniosło mu doprowadzenie do zatrzymania byłej posłanki PO Beaty Sawickiej i Weroniki Pazury. Do Sejmu z Krakowa weszła też Anna Grodzka, pierwsza na świecie parlamentarzystka która wcześniej przeszła operację zmiany płci.

Przegrane aniołki
Z danych PKW wynika, że na 10 kandydatów do Sejmu nie oddano nawet jednego głosu. Wyborców nie przekonał też czar "aniołków" prezesa, czyli młodych działaczek PiS, które miały ocieplić wizerunek ugrupowania. Nie dosyć, że nie ociepliły, to i same poległy na placu wyborczego boju, łącznie z najbardziej znaną wśród nich - Sylwią Ługowską z Łodzi. One jednak mają jeszcze czas wrócić do polityki.

Nie wiadomo czy taka szansa pojawi się przed innymi. Do największych niespodzianek zaliczana jest porażka Karola Karskiego. Wcześniej jeden z bardziej znanych polityków PiS stracił na wiarygodności po tzw. aferze meleksowej, czyli sprawie rzekomego zniszczenia wózków golfowych na Cyprze w czasie służbowego wyjazdu parlamentarzystów do tego kraju.

Do Sejmu nie dostali się też b. minister sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO) i b. minister zdrowia Marek Balicki (SLD) oraz Jolanta Fedak, minister pracy z PSL.

Wielką niespodzianką jest przegrana senatora Zbigniewa Romaszewskiego, posła i senatora nieprzerwanie od 1989 r. Teraz musiał on jednak uznać wyższość Marka Borowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna