Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypożyczyli arcydzieła polskich malarzy

Paweł Chojnowski [email protected]
Jeden z obrazów na wystawie - Józef Chełmoński, Trojka, 1875 r.
Jeden z obrazów na wystawie - Józef Chełmoński, Trojka, 1875 r. MPM
Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza do oglądania malarstwa polskich mistrzów ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Przegląd nurtów i szkół

Wernisaż wystawy pt. "Od matejki do Witkacego" odbył się w piątek, 14 sierpnia, o godz. 17 w Muzeum Północno - Mazowieckim w Łomży. Wystawa czynna będzie do 11 listopada. To wyjątkowa okazja, by zapoznać się z twórczością wielkich polskich artystów - ikon rodzimej sztuki - w jednym miejscu i czasie.

Kuratorem wystawy jest Monika Kosteczko-Grajek z bydgoskiego muzeum. Prace 80 artystów reprezentują różne nurty, szkoły.

- To pokaz najważniejszych zjawisk zachodzących w polskim malarstwie od połowy XIX wieku do 1939 roku w ujęciu chronologiczno-problemowym - tłumaczy Monika Kosteczko-Grajek.

Autorzy prac wywodzą się z różnych środowisk - głównie z krakowskiego, warszawskiego, lwowskiego i wileńskiego, ale również z regionu związanego z Bydgoszczą.

Wybrane ze zbiorów bydgoskiego muzeum obrazy to portrety, sceny rodzajowe, przedstawiające życie polskiej wsi, religijność chłopów i ich przywiązanie do tradycji, sceny polowań oraz pejzaże, sceny miejskie i martwe natury.

Najważniejsze, że prezentowane dzieła są pędzla najwybitniejszych polskich artystów. Nie można przejść obojętnie obok takich nazwisk. Na wystawie obejrzymy obrazy namalowane m.in. przez: Jana Matejkę, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Chełmońskiego, Juliusza Kossaka, Maurycego Gottlieba, Stanisława Grocholskiego, Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Olgę Boznańską, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Tytusa Czyżewskiego, czy Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

Światowe inspiracje

Obrazy z połowy XIX wieku utrzymane są w romantycznej stylistyce. Młodsze świadczą o indywidualnym rozwoju twórców polskiego malarstwa na przełomie XIX i XX wieku.

- W okresie Młodej Polski malarze znajdowali inspiracje w najnowszych tendencjach sztuki światowej i wpisywali się swoją twórczością w nurt impresjonizmu, symbolizmu czy secesji - opisuje kurator. - Postawa twórcza i otwartość na nowości m.in. Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego wpłynie na budowanie sprzyjających warunków dla powstawania i rozwoju późniejszym ugrupowań awangardowych.

W ostatniej części wystawy są zaś artyści polskiego dwudziestolecia międzywojennego, eksperymentujący ze sztuką w ramach formizmu, kubizmu, ekspresjonizmu, sztuki abstrakcyjnej, surrealizmu.

Warto prześledzić tę ewolucję polskiej sztuki "w pigułce".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna