MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie ciśnienie tętnicze krwi zwiększa ryzyko rozwoju demencji. W jaki sposób zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych?

Agata Siemiaszko
Za nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi uznaje się wartość wyższą niż 140/90 mmHg. Chorzy na nadciśnienie powinni przynajmniej raz dziennie badać wartość ciśnienia, najlepiej w obu rękach.
Za nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi uznaje się wartość wyższą niż 140/90 mmHg. Chorzy na nadciśnienie powinni przynajmniej raz dziennie badać wartość ciśnienia, najlepiej w obu rękach. Zinkevych/GettyImages.com
Szacuje się, że już co 3 osoba dorosła w Polsce cierpi na nadciśnienie tętnicze krwi. Nieleczone schorzenie prowadzi do rozwoju wielu schorzeń, w tym miażdżycy i groźnego zawału serca. W terapii nadciśnienia stosuje się leki hipotensyjne, a także popularną dietę DASH. Naukowcy w najnowszej analizie zaobserwowali, że leki przeciwnadciśnieniowe mogą również zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji.

Spis treści

Leczenie nadciśnienia tętniczego krwi zmniejsza również ryzyko rozwoju demencji

Nadciśnienie tętnicze krwi to poważna choroba układu sercowo-naczyniowego, na którą w Polsce choruje niemal 10 mln ludzi, a liczba ta do 2035 wzrośnie aż o 5 mln – podaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi prowadzi do rozwoju wielu schorzeń, w tym miażdżycy, niewydolności nerek, zawału serca, a nawet chorób neurodegeneracyjnych, głównie demencji.

Naukowcy w licznych badaniach zaobserwowali, że nieleczone nadciśnienie może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych, czyli pogorszenia pamięci krótko- i długotrwałej, spowolnienia reakcji na bodźce i wydłużenia procesu uczenia się. Jednak w najnowszych badaniach eksperci postanowili sprawdzić, jak stosowane leki w terapii nadciśnienia wpływają na ryzyko rozwoju demencji.

Co zaobserwowano? W najnowszym badaniu opublikowanym w „European Heart Journal” naukowcy dowiedli, że przyjmowanie leków hipotensyjnych, czyli obniżających ciśnienie przez osoby w średnim i starszym wieku z nadciśnieniem tętniczym, wiąże się z 13 proc. niższym ryzykiem rozwoju demencji w wieku starczym. Dodatkowo zauważono, że stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych nie pogarsza funkcji poznawczych.

– Dane uzyskane w wielu krajach wykorzystujących różne leki przeciwnadciśnieniowe w porównaniu z placebo sugerują, że niezależnie od rodzaju leku przeciwnadciśnieniowego, obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem wiąże się z niższym ryzykiem demencji – skomentował dr Philip Tully, psycholog i badacz na Uniwersytecie w Adelajdzie.

Jak leczenie nadciśnienia tętniczego krwi wpływa na rozwój chorób neurodegeneracyjnych?

Naukowcy wykonali przegląd pięciu dużych badań, dotyczących wpływu ciśnienia tętniczego krwi na rozwój demencji, z uwzględnieniem wpływu leków hipotensyjnych. W badaniach łącznie udział wzięło ponad 28 tys., a średni wiek uczestników wynosił 61 lat. Czas obserwacji każdej osoby wynosił ponad 4 lata, a u wszystkich uczestników regularnie badano ciśnienie tętnicze krwi. W ciągu trwania całej analizy zaobserwowano 861 przypadków rozwoju demencji.

– Wysokie ciśnienie krwi powoduje obciążenie naczyń krwionośnych w czasie, a to może spowodować, że ściany tętnic staną się grubsze, sztywniejsze i węższe, wskutek czego dochodzi do rozwoju miażdżycy. To zwężenie tętnic może wystąpić w mózgu, powodując brak składników odżywczych i tlenu, co powoduje uszkodzenia, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie mózgu – skomentował dr Emil Tsai, główny autor badania.

Sprawdź też: Dlaczego ciśnienie tętnicze należy badać w obu rękach?

Eksperci dodają również, że wysokie ciśnienie tętnicze krwi zwiększa ryzyko udaru mózgu. Niestety, w przebiegu tego schorzenia dochodzi do śmierci komórek mózgowych, co jest główną przyczyną pojawienia się otępienia.

Naukowcy sugerują, że konieczne są dalsze badania, które pomogłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności. Dodatkowo istnieje konieczność przeprowadzenia dokładniejszych analiz, które miałyby polegać na określeniu wpływu konkretnych leków i ich dawek na rozwój demencji oraz innych chorób neurodegeneracyjnych.

Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi? Profilaktyka nadciśnienia

Warto zaznaczyć, że domowe sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi powinny być zawsze uzgodnione z lekarzem prowadzącym lub kariologiem, ponieważ u pacjentów z niewyrównanym ciśnieniem konieczne jest stosowanie odpowiednich farmaceutyków.

Czytaj także: Masz wysokie ciśnienie? Możesz mieć demencję w przyszłości. Prawidłowe ciśnienie krwi chroni przed rozwojem chorób degeneracyjnych mózgu

Jak w łagodny sposób obniżyć ciśnienie tętnicze krwi?

  • unikać nadwagi i otyłości,
  • uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną, minimum 30 minut dziennie – może to być spacer, szybki marsz, jogging, pływanie, jazda na rowerze lub nordic walking,
  • ograniczyć solenie do 4 g dziennie – sól kuchenną można zastąpić ziołami oraz solą magnezową lub potasową,
  • ograniczyć picie kawy do 2 filiżanek dziennie,
  • stosować zbilansowaną dietę z ograniczeniem produktów tłustych i smażonych,
  • stosować zioła, które w łagodny sposób obniżają ciśnienie tętnicze krwi – serdecznik pospolity, len zwyczajny, krokosz barwierski, skrzyp polny, fiołek trójbarwny,
  • wysypiać się i unikać przewlekłego stresu.

Lekarze przestrzegają pacjentów, że leków na nadciśnienie tętnicze krwi nie wolno odstawiać bez wcześniejszego uzgodnienia ze specjalistą, ponieważ może to grozić poważnymi konsekwencjami, w tym nagłym rozwojem ostrego zawału serca. Domowe sposoby to tylko środek wspomagający leczenie, który nie zastąpi terapii zleconej przez specjalistę.

Źródło: Dementia: Best evidence yet on how lowering blood pressure cuts risk Medical News Today

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wysokie ciśnienie tętnicze krwi zwiększa ryzyko rozwoju demencji. W jaki sposób zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych? - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna