MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie Mazowieckie. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali kolejny rok nauki (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Seniorzy w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przeżywają drugą młodość, zawiązują przyjaźnie i świetnie się bawią.
Seniorzy w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przeżywają drugą młodość, zawiązują przyjaźnie i świetnie się bawią. Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie
Chodzą na wykłady, biorą udział w warsztatach, uprawiają sporty, jeżdżą na wakacje i integrują się z młodym pokoleniem. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wysokiem Mazowieckiem działa prężnie od ponad 10 lat. Seniorzy w lutym zainaugurowali kolejny semestr i mają wiele ambitnych planów, m. in. promocję regionu i międzypokoleniową integrację.

Spotkanie inauguracyjne było okazją do podsumowania wieloletniej działalności uniwersytetu, przedstawienia kierunków działania i oferty programowej na kolejny rok. W Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem seniorzy spotkali się m. in. z samorządowcami, którzy bardzo wspierają grupę.

- Miałem przyjemność być w ciągu tych 12 lat z państwem. Należy się bardzo cieszyć z tego, że państwo się spotykacie, pracujecie, powstają nowe pomysły i inicjatywy spędzania wspólnie czasu. Na rok 2020 życzę państwu dużo zdrowia, dużo satysfakcji z tego, co robicie i żebyśmy na koniec roku spotkali się w tym samym składzie. Życzę aby tych smutnych chwil w tym roku nie było i abyście spełnili wszystkie swoje zamierzenia i plany - powiedział Jarosław Siekierko, burmistrz miasta.

Do uniwersytetu należy ponad 100 seniorów

Uniwersytet skupia w swoich szeregach 101 członków zwyczajnych, jednego członka honorowego i dziewięciu wspierających. Celem działań licznej grupy seniorów w minionym roku było stworzenie możliwości udziału starszych osób w edukacyjnych formach zajęć z różnych dziedzin wiedzy, realizacji osobistych zainteresowań, utrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej, życiu kulturalnym i społecznym poprzez działania w zakresie włączenia seniorów do systematycznego dokształcania się, aktywności fizycznej, wypełniania wolnego czasu.

Zobacz też: Szepietowo i Jabłoń Kościelna będą miały dworce PKP, jak nowe (wizualizacje)

Ale to nie wszystko. Seniorzy starają się również działać na rzecz promocji miasta i powiatu. Zwracają szczególną uwagę na kultywowanie tradycji, historii i kultury Polski, integrację pokoleniową i międzypokoleniową. Promują również zdrowy tryb życia oraz dbają o bezpieczeństwo seniorów, mówiąc m. in. o zagrożeniach jakie na nich czyhają.

Oferta programowa uwzględniała zajęcia w formie wykładów, pracę w sekcjach, warsztatach, udział w imprezach kulturalnych, krajoznawczo-turystycznych i innych.

Seniorzy tworzą mosty międzypokoleniowe

Jeszcze w styczniu odbyło się walne zebranie członków stowarzyszenia UTW, na którym zostały przyjęte kierunki działania i oferta programowa na kolejny, 12. rok. Zarząd Uniwersytetu zamierza stworzyć możliwości do wszechstronnej aktywności słuchaczy, planuje kontynuowanie działań rozpoczętych w poprzednim roku, a opartych na współpracy z uniwersytetami województwa podlaskiego, wyższymi uczelniami, instytucjami i organizacjami wyrażającymi chęć współuczestnictwa w realizacji celów uniwersytetu.

Zamierza również prowadzić działania ukierunkowane na rozwijanie więzi międzypokoleniowych i zapobieganie wykluczeniu społecznemu seniorów. Co istotne, seniorzy chcą również tworzyć warunki do przekazywania doświadczeń życiowych nowemu pokoleniu i tworzenia pozytywnego wizerunku osób starszych w rodzinie i środowisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna