MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie? Sprawdź jak oszczędzać prąd stosując kilku prostych trików

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przede wszystkim warto dobrać odpowiednią taryfę. Ponadto jednym z podstawowych sposobów oszczędności prądu dla domów jest ograniczenie używania oświetlenia.
Przede wszystkim warto dobrać odpowiednią taryfę. Ponadto jednym z podstawowych sposobów oszczędności prądu dla domów jest ograniczenie używania oświetlenia. 123RF
Jak oszczędzać prąd i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Te pytania zadaje sobie mnóstwo Polaków. W obecnym 2023 roku miesięczny rachunek za prąd dla gospodarstwa domowego zużywającego 2000 kWh rocznie w taryfie G11 to wynosił średnio 164 zł, czyli o 24 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei w 2024 roku rachunki za prąd wzrosną jeszcze bardziej. Podpowiadamy jak w prosty sposób oszczędzać prąd.

Spis treści

Jaką taryfę wybrać? W ten prosty sposób sprawdzisz, która bardziej ci się opłaca

Ceny prądu w Polsce ustala Urząd Regulacji Energetyki (URE). W grudniu każdego roku publikuje nowe stawki za dystrybucję energii elektrycznej – wyjaśniają eksperci Intrum w cyklu „Ogarniam Finanse”. Po uzyskaniu potwierdzenia, dystrybutorzy mogą zmienić taryfy, których do wyboru mamy kilka:

  • Taryfa G11 – Pierwsza „jedynka" oznacza limit mocy umownej, której wartość nie przekracza 40 kilowatów (kW). Natomiast druga „jedynka" to ilość stref, które obowiązują w ramach tej taryfy. Może być ona jednostrefowa, czyli taka, w której koszt prądu jest stały i niezależny od pory dnia i zużycia. Ta opcja może być szczególnie korzystna dla klientów, których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe podczas dnia.
  • Taryfa G12 (dwustrefowa) – uwzględnia różne stawki za energię elektryczną: szczytową i pozaszczytową. W czasie trwania tej drugiej (najczęściej od 22:00 do 06:00), koszty prądu są niższe, co oznacza, że wszelkie urządzenia używane w tym czasie zużywają tańszą energię.

Jak sprawdzić, jaka opcja będzie nam się najbardziej opłacała? Zacznijmy od pomiaru, w jakich godzinach zużywamy najwięcej energii elektrycznej. Odczytajmy i zapiszmy wyniki z licznika, koniecznie od godziny rozpoczęcia danych okresów. Czynność tę powtórzmy minimum dwa razy. Tak będziemy w stanie ocenić, jakie proporcje energii wykorzystujemy w okresie szczytowym i pozaszczytowym. Na bazie otrzymanych wyników, będziemy mogli obiektywnie podejść do decyzji o ewentualnej zmianie taryfy na korzystniejszą. O to możemy zawnioskować poprzez wypełnienie i złożenie formularza elektronicznego dostępnego na stronie sprzedawców energetycznych – radzi Marcin Siemienowicz, ekspert Intrum.

Jak oszczędzać prąd? Te sprzętu pobieraj najwięcej penergii elektrycznej

Jak sprawdzić, które z naszych urządzeń pobierają najwięcej prądu, a które możemy śmiało włączyć na dłużej, bez obawy uszczuplenia budżetu? Wystarczy prosta równanie i kilka informacji. Są to:

  • taryfa prądu i cennik naszego sprzedawcy, który znajdziemy w fakturze za prąd lub na stronie firmy;
  • czas pracy urządzenia;
  • moc urządzenia (podaną w watach lub kilowatach) – znajdziemy w opisie lub na etykiecie produktu oraz na stronie producenta.

Do wyliczeń eksperci posłużyli się aktualną stawkę w taryfie G11 jednej z największych polskich spółek energetycznych, która wynosi 0,5092 zł/kWh. Przeciętna zmywarka zużywa około 1800 watów na godzinę. Jaki to będzie koszt w skali miesiąca oraz roku, jeśli codziennie myjemy za jej pomocą naczynia, co zajmuje 60 minut? Wystarczy, że pomnożymy dzienne zużycie energii elektrycznej (najlepiej w kWh) przez cenę za 1 kWh, a następnie przez analizowany okres. – 1.8 kWh x 0.51 zł/kWh = (po zaokrągleniu) 92 groszy – to opłata za godzinę pracy naszej zmywarki.

Dalej, mnożąc tę liczbę przez dni w miesiącu (przy założeniu, że miesiąc ma 30 dni), uzyskamy koszt około 27 zł., co w skali roku daje koszt blisko 355 złotych. Jednak jest to wyłącznie kwota zużytej energii elektrycznej (liczonej w kWh), bez opłat dodatkowych (jak opłata dystrybucyjna), które składają się na całkowite opłaty za prąd.

– Kiedy planujemy kupić nowy sprzęt RTV lub AGD, zwróćmy szczególną uwagę na informację na temat klasy energetycznej, która określa pobór prądu przez urządzenia. Sprzęty sklasyfikowane w kategorii A są najbardziej energooszczędne, a tym samym często najbardziej zaawansowane – podpowiada ekspert. – Te oznaczone literką G są najmniej efektywne, czyli cechujące się najbardziej negatywnym wpływem na środowisko – dodaje.

Instalacja OZE pomoże obniżyć rachunki

Posiadacze domu wolnostojącego mogą zdecydować się na odnawialne źródła energii. Jedną z nich są panele fotowoltaiczne. Zainstalowana i wydajnie działająca instalacja zazwyczaj w pełni pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, a także dodatkowo może generować nadmiar prądu. Jest to spory koszt, jednak w tym przypadku można skorzystać z różnego rodzaju programów rządowych czy samorządowych, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie systemu. Środki można uzyskać także na magazyny energii, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Innym możliwym do rozważenia rozwiązaniem są pompy cieplne, które mogą przydać się tym, którzy borykają się z wysokimi kosztami ogrzewania. Takie urządzenie wytwarza energię cieplną wykorzystując energie odnawialne – zależnie od rodzaju pompy – pobiera ciepło z gruntu, wody lub powietrza.

Jak oszczędzać prąd w domu. Poznaj i stosuj proste triki

Jednym z podstawowych sposobów oszczędności energii dla domów jest ograniczenie używania oświetlenia. Wyłączajmy światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy i nie zostawiajmy włączonego światła, jeśli nikt z domowników nie został w mieszkaniu. Zadbajmy również o odłączenie nieużywanych urządzeń z kontaktów, ponieważ nawet one mogą pobierać prąd.

Innym przydatnym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędzanie energii jest zastąpienie tradycyjnych żarówek tymi energooszczędnymi.

W przypadku ogrzewania najlepiej na początku sprawdzić wydajność kaloryferów: jeśli są maksymalnie odkręcone, a wciąż odczuwamy mniej ciepła, niż powinniśmy, sprawdźmy, czy grzejniki nie są zasłonięte, np. ciężkimi zasłonami. Podobnie dbajmy o jakość naszych termostatów, gdyż te wadliwe i mocno wyeksploatowane mogą mieć problem z regulacją temperatury. Pamiętajmy też, by przed nadejściem zimy uszczelnić dokładnie okna i drzwi.

Pamiętajmy, by na bieżąco sprawdzać, jaki jest stan techniczny budynków, który istotnie wpływa na nasze wydatki związane z ogrzewaniem. Brak właściwej izolacji ścian w domu może prowadzić do znaczących strat ciepła. Jeśli zauważymy objawy wychładzania pomieszczeń lub nadmiernej wilgoci na ścianach, to może być znak, że pora na remont.

– Korzystając z grzałki dogrzewającej, można sprawić, że pompa będzie efektywniejsza i jednocześnie tańsza w eksploatacji – podkreśla Król.

Polacy rozczarowani pompami ciepła? „Na rynku pojawiło się s...

Te urządzenia pobierają najwięcej prądu

Poniżej przedstawiamy listę urządzeń, które pobierają stosunkowo dużo prądu. Jeśli korzystamy z nich, to rozsądniej jest ograniczyć czas ich działania (cena 85 groszy za 1 kWh):

  • Płyta indukcyjna zużywa 748,25 kWh energii elektrycznej rocznie, co daje 636 złote
  • Piekarnik elektryczny zużywa 496 kWh energii elektrycznej rocznie, co daje 421 złote
  • Zmywarka zużywa 290 kWh energii elektrycznej rocznie, co daje 246 złote
  • Lodówka zużywa 270 kWh energii elektrycznej rocznie, co daje 229 złote
  • Czajnik elektryczny zużywa 240 kWh energii elektrycznej rocznie, co daje 204 złote
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysokie rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie? Sprawdź jak oszczędzać prąd stosując kilku prostych trików - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna