Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyż zaczyna rodzić dzieci

Katarzyna Jabłonowska
Barbara Cimochowska z Białegostoku (31 lat) jest więc jedną z przedstawicielek wyżu demograficznego przełomu lat 70. i 80. W sierpniu urodziła drugie dziecko.
Barbara Cimochowska z Białegostoku (31 lat) jest więc jedną z przedstawicielek wyżu demograficznego przełomu lat 70. i 80. W sierpniu urodziła drugie dziecko. A. Maleszewska
Białystok. Statystyczni mieszkańcy woj. podlaskiego są młodsi niż wynosi średnia krajowa. Dłużej też żyją. To znaczy, że nasza społeczność nie jest młoda. Ale to się zmieni.

Tadeusz Popławski, socjolog z Politechniki Białostockiej:
Na styl życia mieszkańców województwa podlaskiego, a więc także w pewnym stopniu demografię tego regionu, bardzo duży wpływ mają migracje. Północno-wschodnia Polska, podobnie jak np. woj. podkarpackie czy opolskie, to prawdziwe zagłębie migracyjne. To w wyniku masowych wyjazdów do pracy na zachodzie Europy, a ostatnio także - kraju, mamy wrażenie, że tak wiele mieszka tu osób starszych. Mimo to ostatnio obserwujemy prawdziwy boom narodzin i wzrost przyrostu naturalnego. Nie jest to oczywiście wynikiem becikowego, ale osiągnięcia wieku produkcyjnego przez poprzedni wyż.

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Białymstoku, w woj. podlaskim mieszkało w grudniu 2006 r. prawie 1,2 mln osób. Mniej jest tylko w lubelskim i opolskim.

Starzy, ale już niedługo
W woj. podlaskim na każde 100 osób mogących podjąć pracę przypadało w ub.r. 61 emerytów. To (obok woj. lubelskiego) najwięcej w całej Polsce. Oznacza to, że jesteśmy dość starą społecznością. Ten wskaźnik jest najgorszy w okolicy Łomży.
- Młodzi ludzie, nie mogąc znaleźć tu pracy i nie mając szans na stabilizację, wyjeżdżają z naszego regionu - mówi Elżbieta Roszkowska, statystyk z oddziału Urzędu Statystycznego w Łomży.
Ale socjolodzy patrzą w przyszłość optymistycznie. Choć przyrost naturalny w woj. podlaskim jest ujemny (liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń w ub.r. o 834), są oni pewni, że ta tendencja wkrótce się odwróci. W podlaskich szpitalach rodzi się bowiem w tym roku rekordowo dużo dzieci. A to dlatego, że rodziny zakładają ludzie z wyżu demograficznego przełomu lat 70. i 80.
Średni wiek statystycznego mieszkańca to 34,8 roku, a mieszkanki - 38,8 (w kraju - odpowiednio - 35 i 39,1 roku). Dużo starsze, a w zasadzie najstarsze w całym kraju, są osoby mieszkające na wsiach w płn.-wsch. Polsce. Przeciętne trwanie życia wynosiło w naszym regionie 71 lat dla panów i 80,5 roku dla pań (w Polsce: 70,9 i 79,6).

Najwięcej natury
Powody do radości mamy też z innego powodu - z bardzo dużej w porównaniu do reszty kraju możliwości obcowania z nieskażoną przyrodą. W województwach: podlaskim i warmińsko- mazurskim gęstość zaludnienia jest najniższa w całym kraju! Na 1 km kw. mieszka tu tylko 59 osób.
W naszym województwie jest tylko 36 miast, z czego ponad połowa ma mniej niż 20 tys. mieszkańców. Mniej znajduje się tylko w woj. świętokrzyskim (30) i opolskim (35). Jesteśmy też w czołówce, jeśli chodzi o liczbę małych miasteczek (poniżej 2 tys. mieszkańców) - jest ich sześć. To wbrew pozorom korzystne zjawisko, bo socjolodzy już dawno zauważyli tendencję do wyprowadzania się bogatych ludzi z aglomeracji właśnie do małych miasteczek i na wieś.

Jedni uciekają ze wsi, inni na wieś
Z podlaskich wsi w ostatnich latach ucieka najwięcej przedstawicielek płci pięknej, które szukają lżejszej, a przede wszystkim lepiej płatnej pracy w miastach. W efekcie na wsiach na 100 mężczyzn przypada 98 kobiet, podczas gdy w miastach - 110 kobiet.
- Kobiety opuszczają wieś, bo tam nadal nie funkcjonuje partnerski podział obowiązków. Choć modernizacja gospodarstw rolnych już nastąpiła, zmiany w domach i kuchniach na dobre dopiero się zaczynają - mówi Tadeusz Popławski, socjolog z Politechniki Białostockiej.
Niezbyt posunięta modernizacja objawia się też w innych dziedzinach życia mieszkańców regionu. Ze względu na bardzo silną kontrolę społeczną oraz przywiązanie do religii i Kościoła, rzadziej niż mieszkańcy innych regionów rozwodzimy się i stosunkowo wcześnie zawieramy związki małżeńskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna