MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z Białegostoku wyruszyła piesza pielgrzymka do supraskiego monasteru (zdjęcia)

Wojciech Wojtkielewicz
We wtorek (9.08) z białostockiej cerkwi Hagia Sophia, wyruszyła pielgrzymka do monasteru w Supraślu. Pielgrzymi pokonają kilkanaście kilometrów, by stanąć przed Supraską Ikoną Matki Bożej.

Uczestnicy wyruszyli pieszo we wtorek (9.08) z Białegostoku do Supraśla, by wieczorem wziąć udział w uroczystościach. Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada rokrocznie 10 sierpnia. Jest obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa, najważniejszym w supraskim klasztorze.

- Ikona ta słynie z wielkich cudów. Przed nią modlili się nasi przodkowie, ale musimy pamiętać, że cuda wciąż się wydarzają. Trzeba wierzyć. Znam wiele osób, które doświadczyły wielkich cudów, są to bardzo często osobiste sprawy – mówił ks. Piotr Omelczuk, opiekun Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Podkreślił, że pielgrzymka trwa jeden dzień, ale tradycja pielgrzymowania jest wielowiekowa.

- Jest to trud, wysiłek, ofiara dla Pana Boga. Św. Jan Złotousty powiedział ważne słowa, które ze względu na minione lata, nabierają głębszego sensu dla nas „Chwała Bogu za wszystko, za smutek i za radość”. To ważne, byśmy nauczyli się dziękować. Czasem trzeba odłożyć wszystko co mamy, odstawić samochód, wziąć tylko butelkę z wodą i pójść pieszo – mówił ks. Piotr Omelczuk.

Z białostockiej cerkwi Hagia Sophia wyruszyli młodzi, starsi i rodziny z dziećmi.

- Po raz trzeci biorę udział. Jeżeli idzie się wraz z dobrymi ludźmi w miłej atmosferze, to przyjemnie się maszeruje. W modlitewnym nastroju z uśmiechami, ale z tyłu głowy wiemy po co idziemy, mamy cel – tłumaczy Olga.

Martyna pierwszy raz wyrusza na pielgrzymkę do supraskiej ikony Matki Bożej.

- Chcę żeby dopomogła. To szczególny obraz i ta pielgrzymka, to dar z serca. Będę modliła się za osobę z mojej rodziny, która jest w ciężkim stanie.

- Już 15 lat chodzę, warto! Modlić się będę o zdrowie. Jak ktoś wierzy, to wie, że ważne, by się modlić przed ikoną Matki Boskiej – opowiada Pani Katarzyna.

- Idziemy Matce Bożej podziękować za miniony rok, szczególnie, że było zdrowie, pomimo pandemii. Wiele cudów, uzdrowień wydarzyło się podczas oddawania czci tej ikonie. My z mężem poznaliśmy się w Supraślu na pielgrzymce i już 12 lat jesteśmy razem, mamy czwórkę dzieci. One dziś są tu razem ze mną. Chcemy prosić o błogosławieństwo na następny rok – mówiła Pani Marta.

Do supraskiego monasteru pielgrzymują też wierni z innych miejscowości w regionie w tym z Gródka. Trasę pokonują kajakami płynąc po rzece Supraśl.

Wieczorem pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach z okazji święta Supraskiej Ikony Matki Bożej. Główna świąteczna liturgia będzie w środę (10.08) o 10:00.

Warto przypomnieć

Oryginalna Ikona Matki Boskiej Supraskiej pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy. W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Obecna ikona, to jej kopia wykonana w XIX wieku. W monasterze jest też druga podobna kopia.

Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna