Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z czego budować?

Barbara Klem
Pomimo coraz większej liczby technologii budowlanych dostępnych na naszym rynku, nadal największym uznaniem wśród większości inwestorów indywidualnych cieszy się technologia tradycyjna - ściany murowane.

Znane od lat materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne pozwalają solidnie budować. Na taki sposób budowania decydują się ludzie ceniący trwałość, solidność i sprawdzone wzory - twierdzą sprzedawcy materiałów budowlanych. I trudno nie przyznać im racji... Nowoczesne technologie, które nie mają jeszcze wieków tradycji kuszą szczególnie młodych inwestorów.
W następnych wydaniach naszego dodatku budowlanego zamieścimy przysłowiowe kilka słów o różnych rodzajach materiałów konstrukcyjnych. Zaczynamy od najpopularniejszego na naszych budowach silikatu.
Wolne od zanieczyszczeń chemicznych, estetyczne i tanie piaskowo-wapienne bloczki, cegły i płytki są doskonałym materiałem do budowy domu. Potocznie nazywane są żabinikiem lub silikatem. Nadają się do wykonywania ścian, kominów wentylacyjnych, ogrodzeń, układania elewacji itd. Silikaty, produkty wapienno-piaskowe powstają po wymieszaniu ok. 90 proc. piasku i 7 proc. wapna, z dodatkiem 3 proc. wody. Surowce te pozostają kilka godzin w stalowych silosach, gdzie są dokładnie mieszane. Następnie masa trafia do pras, w których zostaje uformowana w cegły i bloki o odpowiednich rozmiarach i właściwym kształcie. W końcowej fazie sprasowane elementy zostają ukształtowane w cegły w ciągu 6 do 12 godzin rekrystalizacji (w zależności od rozmiarów), w wyniku działania pary wodnej o temperaturze 200 st. C.
Dzięki takiej technologii duża gęstość właściwa sprawia, że silikaty są materiałem bardzo dobrze pochłaniającym dźwięk. Są również materiałem całkowicie niepalnym. Dzięki temu, że cegły i bloczki wapienno-piaskowe produkowane są wyłącznie z naturalnych składników, odznaczają się niską promieniotwórczością naturalną. Silikaty są materiałem całkowicie mrozoodpornym. Technologia produkcji zapewnia uzyskanie wysokiej dokładności wymiarów (poniżej 2 mm), co ułatwia prace murarskie i redukuje koszty wykończenia ścian. Ułożone elementy można dodatkowo powlekać impregnatem silikonowym, co zabezpiecza je przez brudzeniem się i nasiąkliwością.
W "papierowym" wydaniu Gazety zamieszczamy przykładowy kosztorys materiałowy. A za tydzień opiszemy ceramikę budowlaną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna