Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z czym do urzędu, czyli formalności związane ze ślubem cywilnym

azda
Fot. sxc.hu
Aby sformalizować związek kobiety i mężczyzny musi być on zapisany w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dawniej wymagało to oddzielnej ceremonii. Obecnie formalności te można załatwić przy zawieraniu ślubu w kościele.

Ślub cywilny
Ślub cywilny jest prawnym usankcjonowaniem związku małżeńskiego. Jeszcze kilkanaście lat temu zawierany był niezależnie od ślubu kościelnego. Był on obowiązkiem każdej pary, która chciała sformalizować swój związek. Od 1998 roku wystarczy dopełnić kilka formalności, aby związek kanoniczny zawarty w kościele był uznawany prawnie. Jest to tzw. ślub konkordatowy. Jego zawarcie jest możliwe dzięki ustawie konkordatowej podpisanej między Rzeczpospolitą Polską a stolicą Apostolską (właśnie w 1998 r.). Umowę taką podpisała także cerkiew prawosławna. Od tamtej pory ślub kościelny po dokonaniu kilku formalności zostaje uznany wobec prawa. Oszczędza to parze młodej konieczności jeżdżenia z kościoła do Urzędu Stanu Cywilnego lub organizowania dwóch oddzielnych ceremonii.

Oczywiście nie wyklucza to możliwości organizowania obu ślubów (kościelny i cywilny) oddzielnie. Pary, którym nie specjalnie zależy na związku zawartym przed Bogiem i Kościołem, ograniczyć się mogą jedynie do ślubu cywilnego.Muszą jednak załatwić kilka niezbędnych formalności.

Formalności związane ze ślubem cywilnym
Do USC zgłosić się (oboje narzeczonych osobiście) się, co najmniej, 31 dni przed planowanym terminem ślubu. narzeczeni osobiście zgłaszają się do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli planujemy ślub w popularnym okresie (np. święta lub wakacje), warto zarezerwować termin wcześniej.

W urzędzie należy złożyć następujące dokumenty:
- potwierdzenie opłaty skarbowej w wysokości 80 PLN
- dowody tożsamości pani i pana młodego
- odpisy skrócone aktów urodzenia
- pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa

Osoba rozwiedziona musi dodatkowo przynieść prawomocny wyrok sądu orzekający o rozwodzie lub ewentualnie odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, ewentualnie

Dziewczyna pomiędzy szesnastym a osiemnastym rokiem życia musi mieć postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa

Wdowa lub wdowiec muszą przedstawić w urzędzie odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka

Więcej formalności mają przed sobą obcokrajowcy, którzy znaleźli w Polsce swego partnera lub partnerkę. W Urzędzie Stanu Cywilnego muszą przedstawić oni:
- odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego
- zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne albo postanowienie sądu rejonowego zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej

Ceremonia
W ceremonii ślubu cywilnego musi uczestniczyć dwoje świadków. Płeć świadków nie odgrywa tu znaczenia. (Nie ma wymogu by byli to chłopak i dziewczyna). Ważne by mieli oni ukończone 18 lat.Przed rozpoczęciem ceremonii muszą oni stawić się w USC ze swoimi dowodami osobistymi (aby potwierdzić ich tożsamość) i obrączkami. Zawarcie małżeństwa następuje w obecności kierownika Urzędu Stanu Cywilnego

Przedstawiciel urzędu wygłasza mowę o roli jaka pełni małżeństwo w funkcjonowaniu społeczeństwa, po czym zadaje pytanie parze młodej, czy są gotowi do zawarcia małżeństwo i czy uczynią wszystko, by ich małżeństwo było trwałe i szczęśliwe. Młodzi w odpowiedzi wypowiadają sakramentalne: "tak" i zakładają sobie nawzajem obrączki (na palec serdeczny prawej ręki). Jest to symbol związku małżeńskiego, który właśnie zawarli. Ta część ceremonii trwa około 15 -20 minut.

Kolejnym etapem ceremonii jest uroczyste podpisanie aktu małżeństwa. Najpierw czynią to Państwo Młodzi, następnie świadkowie, na koniec urzędnik.

Na koniec pozostają już tylko życzenia składane nowożeńcom. Jako pierwszy składa je przedstawiciel USC, później świadkowie, rodzice pary młodej oraz pozostali uczestnicy ceremonii.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy przechodzą do bardziej kameralnej sali, gdzie wznoszony jest toast za zdrowie i pomyślność małżonków na nowej drodze życia...

A później na wesele... ale to już oddzielna historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna