Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Z dachu na ulicę

Ewa Sznejder
- Istnieje zagrożenie, że w przyszłym roku nie rozpoczniemy budowy mieszkań komunalnych - mówi Marcin Sroczyński, wiceprezydent Łomży. - Radni, którzy twierdzą, że reprezentują interes najuboższych, wolą przeznaczyć pieniądze na budowę ulic i chodników.

W Łomży od dwunastu lat nie powstało ani jedno mieszkanie komunalne. W projekcie budżetu na przyszły rok samorząd zapisał 1 mln zł na rozpoczęcie budowy bloku przy ul. Przykoszarowej. Pieniędzy nie wystarczy na całość inwestycji, więc radni postanowili przeznaczyć je na... budowę uliczek osiedlowych. Wśród zgłoszonych znalazły się m.in. Marynarska, której nie można skończyć, ponieważ są trudności z wykupem gruntów; Sybiraków, leżąca w szczerym polu; Cicha, przy której mieszkają cztery rodziny.
- Dyskusja była ostra - przyznaje Jan Walęcki, przewodniczący komisji gospodarki, która zgłosiła takie poprawki do budżetu. - W ubiegłych latach wielu inwestycji nie wykonano, kosztem tych właśnie ulic. Radni zasugerowali, żeby zdjąć 800 tys. zł z bloku, bo nie wiadomo dokładnie, co za taką kwotę można zrobić. Komisja budżetu nie przyjęła poprawek, czekamy na opinię prezydenta. Na pewno dyskusja się nie zakończyła. Ja osobiście mam rozdwojenie jaźni. Blok jest bardzo potrzebny, ale wiem też, że mieszkańcom mojej okolicy potrzebny jest chodnik od sklepu do kościoła.
- Każda inwestycja jest potrzebna miastu - komentuje Małgorzata Bronowicz-Domańska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta. - Z 40-60 mieszkań zrobilibyśmy dwa razy tyle: moglibyśmy remontować, zmieniać standard lokali. Teraz nie mamy ruchu. A ci ludzie nie chcą wiele, tylko dachu nad głową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna