Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z gotówką taniej - z kartą bezpieczniej

Barbara Kociakowska [email protected]
Pobranie pieniędzy z bankomatu za granicą to najczęściej spory wydatek.

Co zabrać ze sobą na zagraniczne wakacje: kartę kredytową, debetową czy gotówkę? Najlepiej wszystko - odpowiada Michał Krajkowski, analityk finansowy DK Notus.

Jak tłumaczy, kartę debetową warto mieć po to, by wypłacać nią pieniądze z bankomatów. Za granicą nie wszędzie jednak będziemy mogli zapłacić nią (zwłaszcza kartą płaską) za zakupy czy usługi. I wówczas przyda się nam karta kredytowa. Tą kartą warto dokonywać transakcji bezgotówkowych.

- Natomiast gotówka przyda się, jeśli zechcemy kupić coś na targu czy bazarze - mówi Michał Krajkowski. - Poza tym mogą też wystąpić problemy z dostępem do bankomatów.

W niektórych krajach gotówka będzie potrzebna także na napiwki, które są tam wręcz wymagane. Nie musimy mieć lokalnej waluty, wystarczą dolary lub euro.

Michał Sadrak, analityk Open Finance dodaje, że najlepiej byłoby wziąć ze sobą dwie karty wydane przez różne organizacje płatnicze, czyli Visę i MasterCard. Najlepiej, by jedna z nich była wypukła. Bo jeśli zechcemy zapłacić np. za wynajęcie samochodu, płaska karta z pewnością nie będzie przydatna. A wypukłą mogą nam w takiej sytuacji uwzględnić.

"Uwaga na wypłaty z bankomatów za granicą: mega koszty, złodziejskie prowizje“ - m.in. takie przestrogi możemy znaleźć na forach internetowych. Jak powinniśmy za granicą korzystać z kart, by nie narażać się na zbędne koszty?

Używaj karty rozsądnie
Analityk Domu Kredytowego Notus podkreśla, że przede wszystkim trzeba pamiętać, by kartą kredytową nie pobierać pieniędzy z bankomatu. I choć jest to żelazna zasada, obowiązująca także w Polsce, to wiele osób ciągle zapomina do czego służy karta kredytowa. Jeśli użyjemy jej do pobrania pieniędzy z bankomatu, wówczas zapłacimy jednorazową opłatę, która za granicą może wynieść nawet 15-20 zł (w Polsce jest to około 5 zł).

- Poza tym wówczas nie obowiązuje okres bezodsetkowy - mówi Michał Krajkowski. - Odsetki są naliczane od razu.

Warto też sprawdzić, jak będzie przeliczana transakcja, jeśli zechcemy pobrać pieniądze z bankomatu czy zapłacić kartą. Zależy to od różnych czynników: banku, operatora, kraju do którego się wybieramy.

Na przykład może zdarzyć się tak, że pobierając pieniądze z bankomatu w Egipcie, pieniądze zostaną najpierw przeliczone z miejscowej waluty na dolary, następnie z dolarów na euro, a później dopiero z euro na złotówki. Wiadomo, że każde dodatkowe przeliczenie zwiększa łączne koszty transakcji.
- Pobierając pieniądze z bankomatu zazwyczaj lepiej jest wziąć jednorazowo większą kwotę - dodaje Michał Sadrak, analityk Open Finance.

Dlaczego? Bo część banków pobiera procentową prowizję od pobranej kwoty, ale jednocześnie określa, że opłata ta nie może być mniejsza niż np. 10 zł.

Trzeba uważać
Używając kart - czy to kredytowych, czy debetowych - musimy pamiętać o tym, by zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim, jeśli płacimy kartą w sklepie czy restauracji, nie spuszczajmy jej z oczu. Chrońmy też swój numer PIN, nie zapisujmy go na karcie, nie trzymajmy go w portfelu razem z kartą.

- A jeśli bankomat budzi w nas jakieś podejrzenia, nie korzystajmy z niego - dodaje Michał Krajkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna