Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z wiarą i nadzieją pójdą do Matki

MRD
Studentka ekonomii Małgorzata Dziedzicka (w środku) specjalnie przyjechała z Niemiec, aby móc pójść na pielgrzymkę. Zapisu pątniczki dokonują Margarita Grodzka (z lewej) i Marta Olszyńska.
Studentka ekonomii Małgorzata Dziedzicka (w środku) specjalnie przyjechała z Niemiec, aby móc pójść na pielgrzymkę. Zapisu pątniczki dokonują Margarita Grodzka (z lewej) i Marta Olszyńska. Adam Gardocki
Diecezja Łomżyńska. Przez dwa tygodnie będą tworzyć pielgrzymkową rodzinę. Wstaną o piątej rano, aby po całym dniu marszu, modlitw, mszy św. i Apelu Jasnogórskim zasłużyć na odpoczynek. Pojutrze XXIV Piesza Pielgrzymka Łomżyńska wyrusza na Jasną Górę.

Będą mówić do siebie siostro i bracie, aby wypełniać podstawowe prawo chrześcijan: miłość Boga i bliźniego. Będą dzielić się podczas posiłków chlebem i tym, co kto ma w plecaku. Na trasie i każdym postoju okażą sobie pomoc i obdarzą się życzliwością. Wyczerpująca fizycznie wędrówka do Matki Boskiej Częstochowskiej da im siły na cały rok. Już w to wierzą.

Poprowadzi ich ks. Piotr Mazurek, kierownik XXIV Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej. W dwa tygodnie pokonają 440 km, idąc w pięciu grupach. Przewodnikami będą księża: Grzegorz Kosiorek, Waldemar Górski, Dariusz Krajewski, Dariusz Niewiński i Stanisław Szulc.

W piątek, 1 sierpnia o godz. 6 rano spotkają się na mszach św. w Katedrze łomżyńskiej, ostrołęckiej Farze i zambrowskim kościele Trójcy Przenajświętszej. Z błogosławieństwem w duszy i śpiewem na ustach wyruszą kwadrans po godz. 7 w drogę.

Ksiądz kierownik Mazurek na Jasną Górę wyruszy już po raz piętnasty.

- We wspomnieniu z każdej pielgrzymki najsilniej trwają głębokie, duchowe spowiedzi pątników - mówi ks. Piotr Mazurek. - To nie kilka minut jak w kościele, tylko trwające godzinę czy dwie rozmowy w drodze, często przełomowe dla życia ludzi, którzy chcą się w nim odnaleźć.

Studentka piątego roku ekonomii Małgorzata Dziedzicka pragnie 440 km z Łomży do Częstochowy pokonać ponownie. Jak siedem lat temu.

- Poszłam z intencją zdania matury - wyjawia. - I Maryja wysłuchała mnie, bo wyróżniałam się w nauce. Teraz idę dziękować za studia i prosić o dobre przygotowanie dyplomu.

Jednak wędruje nas coraz mniej. Bywały lata, że szło trzy tysiące ludzi. W 2005 r. było już tylko 1170 pątników, w 2006 ich liczba zmniejszyła się do 817, a rok temu - do 777.

- Do Maryi idą głównie ludzie młodzi - komentuje ks. Mazurek. - 80 proc. to uczniowie szkół średnich, gimnazjaliści i studenci. Nie dziwię się, że jest ich mniej, bo w wakacje pracują, aby mieć za co studiować.

Szybko przybywa natomiast pielgrzymów duchowych. W kościele czy domu modlą się z pątnikami na trasie każdego wieczora podczas Apelu Jasnogórskiego o godz. 21. Trzy lata temu był ich tysiąc, rok temu 3,5tys.!

Komu brak pomysłu na wakacje, może pójść na pielgrzymkę.

Zostań pątnikiem
Dziś i jutro można zapisać się na XXIV Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską. Zgłoś się do Instytutu Teologicznego przy kurii (ul. Sadowa 3) w godz. 11-17. Z dokumentem tożsamości miej opinię swego księdza proboszcza. Młodzież do lat 15 pielgrzymuje z dorosłym, od 16 do 18 lat za pisemną zgodą rodziców. Wpisowe wynosi 60 zł (do lat 15 - 50 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna