Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia z naukowcami dla gimnazjalistów i licealistów

(ab)
- Rozwój takich umiejętności pozwoli młodzieży łatwiej odnaleźć się na rynku pracy.
- Rozwój takich umiejętności pozwoli młodzieży łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Archiwum
Atrakcyjne zajęcia z przedmiotów ścisłych będą rozwijać pasje zdolnej młodzieży.

Cykl zajęć utalentowanych gimnazjalistów i licealistów z naukowcami zostanie zorganizowany w ramach trwającego od 2013 roku projektu Talenty XXI wieku. Mają rozpocząć się w drugiej połowie marca. Właśnie ruszyła rekrutacja. Szkoły zastanawiają się, kogo na nie wysłać.
- Jednego kandydata już mamy - mówi Lech Kozłowski, dyrektor PG 13. - To Piotr Wasilewski, który został zakwalifikowany do finału Międzynarodowego Festiwalu Naukowego Explory, prezentując wielozadaniowego robota.

Odnosi on również sukcesy w konkursach przedmiotowych. Łącznie w zajęciach weźmie udział około 100 uczestników. Odbywać się one będą m.in. w laboratoriach. Chodzi o to, by poza teorią młodzież dostała również możliwość praktyki.

- Stawiamy na rozwój nauk w obszarze matematyczno-politechnicznym przyrodniczym i informatycznym - mówi Bożena Krasnodębska, dyrektorka Centrum Kształcenia Ustawicznego, które koordynuje projekt. - Rozwój takich umiejętności pozwoli młodzieży łatwiej odnaleźć się na rynku pracy.
Politechnika Białostocka zorganizuje m.in. zajęcia z programowania robotów mobilnych, zbudujmy własny komputer, zaprogramuj własną komórkę, modelowanie 3D. Centrum Kształcenia Ustawicznego - z iPadem w chmurze, czyli warsztaty z wykorzystania iPadów w życiu codziennym i do rozwijania pasji. Wydział Biologiczno-Chemiczny i Fizyka UwB proponują zajęcia z przedmiotów przyrodniczych. Na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB odbędzie się trening kreatywności. A Podlaski Ośrodek Naukowo-Badawczy przedstawi algorytm wynalazku, czyli jak rozwiązać nierozwiązywalne.

Łącznie będzie to ponad 350 godzin. Na ten cel miasto przekazało na ten rok grant w wysokości 30 tys. zł.
Drugie przedsięwzięcie, zaplanowane na ten rok w ramach projektu Talenty XXI wieku, to wyjątkowa publikacja. Pokaże ona sylwetki uzdolnionych uczniów z białostockich szkół. Będzie gotowa na przełomie sierpnia i września.

Zaplanowana jako publikacja będzie cykliczna. Jej autorzy chcą śledzić losy zdolnych, ale też od strony metodologicznej przyglądać się, co ma wpływ na rozwój utalentowanego dziecka, m.in. środowisko rodzinne, szkolne.

- To uczniowie zdolni, którzy mają już wymierne sukcesy w postaci wysokich lokat na olimpiadach centralnych, a nawet zagranicznych, konstruują roboty czy inne urządzenia - mówi prof. Janina Uszyńska-Jarmoc, zajmująca się pedagogiką kreatywności, która będzie koordynować prace nad publikacją. - Mam zamiar zaprosić tych uczniów na uniwersytet na warsztaty kreatywności. A celem finalnym jest zatrzymanie ich w naszym regionie, pomoc w rozwoju, umożliwienie kontaktu z przemysłem i gospodarką.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna