Zakaz handlu w soboty? Będą zmiany w ustawie? Związkowcy...

  Zakaz handlu w soboty? Będą zmiany w ustawie? Związkowcy twierdzą, że walczą o prawa pracowników. A co z wygodą klientów?

  Ewa Andruszkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zakaz handlu w soboty. Związkowcy twierdzą, że walczą o prawa pracowników. A co z wygodą klientów?

  Zakaz handlu w soboty. Związkowcy twierdzą, że walczą o prawa pracowników. A co z wygodą klientów? ©Karolina Misztal

  Zakaz handlu będzie obowiązywał też w soboty? Będą zmiany w ustawie? Przepisy o zakazie handlu wymagają nowelizacji - twierdzą związkowcy i w odpowiedzi na wprowadzone przez niektóre sieci handlowe nocne zmiany dla swoich pracowników proponują wydłużenie niedzielnej doby do 31 godzin. Pomysłu nie popierają przedstawiciele Polskiej Izby Handlu.
  Zakaz handlu w soboty. Związkowcy twierdzą, że walczą o prawa pracowników. A co z wygodą klientów?

  Zakaz handlu w soboty. Związkowcy twierdzą, że walczą o prawa pracowników. A co z wygodą klientów? ©Karolina Misztal

  - Tego już naprawdę za wiele. Choć nie było łatwo, do zamkniętych sklepów w niedziele trochę zdążyliśmy się przyzwyczaić, a od kiedy nowe przepisy weszły w życie, robimy zakupy w soboty wieczorem, bo mąż późno kończy pracę. Jeśli związkowcy wywalczą teraz zakaz handlu także w sobotnie wieczory, to będzie to moim zdaniem gruba przesada - nie kryje swojego oburzenia w liście do redakcji pani Katarzyna z Gdańska.

  Sonda

  Czy częściowy zakaz handlu powinien obowiązywać także w soboty?


  Czytaj także: Zakaz handlu zacznie obowiązywać już w sobotę? Solidarność chce wydłużenia zakazu pracy dla pracowników sklepów


  Zakaz handlu w soboty od godz. 22 do godz. 5?


  Choć opinii niezadowolonych klientów jest znacznie więcej, przedstawiciele NSZZ Solidarność tłumaczą, że wydłużenie niedzielnej doby zniwelowałoby niekorzystną dla pracowników lukę w ustawie o zakazie handlu w niedziele.

  Chcemy, aby niedzielna doba zaczynała się w sobotę o godz. 22. Koniec w poniedziałek o godz. 5 rano

  Przypomnijmy, że obecny kształt przepisów pozwolił m.in. właścicielom sieci Biedronka i Tesco na wprowadzenie (bez łamania prawa) nocnej zmiany, rozpoczynającej się w poniedziałek już o godz. 00:15. Część sklepów wydłużyła z kolei godziny otwarcia w dni poprzedzające niehandlowe niedziele.

  - Tym samym przetrzymuje się pracowników do godz. 23:45 w sobotę - wyjaśnia Alfred Bujara, szef Sekcji Handlu NSZZ Solidarność. - Chcemy, aby niedzielna doba zaczynała się w sobotę o godz. 22 i kończyła się w poniedziałek o godz. 5 rano. W Niemczech ograniczenia handlu obowiązują od godz. 22 w soboty do godz. 6 rano w poniedziałki i sieci nie mają żadnych problemów z przygotowaniem swoich sklepów do otwarcia w poniedziałek po wolnej niedzieli. Wynika to z faktu, że na Zachodzie te same sieci handlowe zatrudniają w swoich sklepach nawet dwa razy więcej pracowników niż w Polsce - dodaje.

  TOP 100 największych firm na Pomorzu. Zobacz, gdzie warto pracować!
  Zakaz handlu w soboty. Polska Izba Handlu na „nie”


  Stanowisko klientów podzielają z kolei władze Polskiej Izby Handlu.

  - Doba zaczyna się o godz. 24 i kończy się też o godz. 24 - komentuje dla „Dziennika Bałtyckiego” Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu. - Jak doskonale wiemy, liczne sklepy w naszym kraju pracują do godz. 23 lub 24, bo wynika to między innymi z zapotrzebowania ze strony klientów. Dodatkowo zamknięcie sklepów w niedziele przekierowuje strumień konsumentów na pozostałe dni i godziny - ludzie muszą kiedyś zrobić zakupy i nie ma powodu, żeby to dezorganizować.

  Zobacz też: Zakaz handlu także w soboty? Solidarność żąda wolnych weekendów  Powołując się na najnowsze dane, przedstawiciele Polskiej Izby Handlu dodają, że „wbrew początkowym zapewnieniom związkowców, na zakazie handlu w niedziele małe sklepy wcale nie zyskują”.

  - Sygnały docierające do Polskiej Izby Handlu wskazują wyraźnie, że w najmniejszych sklepach, które mogą być prowadzone przez samego właściciela obroty w niedziele niehandlowe co prawda rosną, ale przez agresywne kampanie zagranicznych dyskontów reklamujących się przed weekendem, obroty w tych sklepach w piątki i soboty spadają tak bardzo, że niedzielny wzrost nie jest w stanie skompensować strat z poprzednich dni - wskazują eksperci. - W niedziele mogą być otwarte jedynie najmniejsze sklepy, te, które może obsługiwać tylko właściciel. To rozwiązanie wspiera mikroprzedsiębiorstwa, a nie wspiera małych i średnich firm. Nie mogą zatem działać małe sklepy, które do funkcjonowania potrzebują kilku osób, a takich są przecież tysiące - dodają.

  Zakaz handlu - niedziele w październiku 2018:
  Zakaz handlu w soboty. "Nie manipulujmy!"


  A co z pomysłem zakazu handlu w poniedziałkowy poranek?
  - Nie ma żadnego powodu, żeby dezorganizować zaopatrzenie sklepów, zwłaszcza po zamkniętej niedzieli, i komplikować klientom dokonanie porannych zakupów. Sklep musi być czynny i zatowarowany już o godz. 6 rano. Poza tym sklep musi kiedyś zrealizować obrót stracony przez zamknięcie w niedziele. Obecnie inwestycje są na jednym z najniższych poziomów od 20 lat. Cała koniunktura oparta jest na popycie i jeżeli zaczniemy przy nim manipulować, wówczas mogą stać się w gospodarce rzeczy niekorzystne - podsumowuje Maciej Ptaszyński.

  WIDEO: Zakaz handlu. 7000 kontroli sklepów w pierwszą niedzielę z zakazem handlu. „Większość z nich była zamknięta”

  Źródło:TVN24

  POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:


  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)