Spis treści
- Dlaczego zamiokulkas żółknie?
- Podlewasz rzadko, a zamiokulkas żółknie?
- Dlaczego końcówka liścia zamiokulkasa schnie lub brązowieje?
- Co zrobić z żółknącym zamiokulkasem?
- Zamiokulkas ma jasne liście
- Brązowe plamy na liściach zamiokulkasa
- Dlaczego zamiokulkas opada?
- Ciemne plamy na łodygach zamiokulkasa
- Co jeszcze szkodzi zamiokulkasowi?
- Uwaga na nawożenie zamiokulkasa
- Zamiokulkas usycha?
Zamiolkulkas zamiolistny to obecnie jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Za jego sukcesem stoi uroda – ciemnozielone, błyszczące liście ozdobią każde wnętrze, a mocna „architektoniczna” struktura pasuje do nowoczesnych przestrzeni, ale też doskonale prezentuje się w bardziej tradycyjnych aranżacjach. Jednak o tym, że zamiokulas to prawdziwy hit, decyduje też łatwość uprawy tej rośny. Zamiokulkas znosi niedostatek wody i światła, różną wilgotność powietrza i praktycznie nie potrzebuje pielęgnacji. Jednak zdarza się, że liście zamiokulkasa zaczynają żółknąć lub pojawiają się na nich brązowe plamy, bywa też, że końcówki pędów schną. Liście mogą też wyglądać na wiotkie i rozkładać się na boki. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że zamiokulkas wybacza wiele błędów uprawowych, ale nie wszystkie.
Sprawdź: Jak uprawiać zamiokulkasa i jakie warunki mu zapewnić
Dlaczego zamiokulkas żółknie?
Jednym z absolutnie podstawowych, a przy tym poważnych błędów w uprawie tej rośliny jest nadmiar wody. To właśnie jest główny powód, dlaczego liście zamiokulkasa żółkną. Najczęściej tak reagują starsze liście, ale mogą i młodsze (jeśli w ogóle będą się pojawiać). Zamiokulkasy magazynują wodę w mięsistych liściach oraz podziemnych kłączach (które są przekształconą łodygą). Dlatego trzeba je podlewać rzadko, dopiero wtedy, gdy część podłoża przeschnie. Wtedy jednak trzeba je podlać do „syta”, tak żeby woda przelała się przez podłoże. Ale absolutnie nie zostawiajmy jej na podstawce! Trzeba ją wylać. Jak często podlewać zamiokulkasa? Nawet raz na 2-3 tygodnie, a zimą rzadziej.
Podlewasz rzadko, a zamiokulkas żółknie?
Jeśli podlewamy roślinę rzadko, ale jej liście żółkną, problemem może być ziemia, która zbyt dobrze magazynuje wodę. To cenna zaleta dla wielu roślin, ale nie zamiokulkasów. Nie powinny one rosnąć zwykłej ziemi kwiatowej. Podłoże musi być bardziej przepuszczalne. Ziemię wystarczy przemieszać z piaskiem lub lepiej perlitem. Można też kupić specjalną ziemię dla sukulentów. Bywa, że młode rośliny są hodowane i sprzedawane w ziemi torfowej – po zakupie należy je przesadzić do bardziej przepuszczalnej, bo z czasem pojawią się problemy.
Pamiętajmy też, że na dnie doniczki musi być drenaż, czyli np. warstwa kulek keramzytu. W doniczce konieczny jest też otwór odpływowy. Zwróćmy na to uwagę, bo często nas kuszą piękne osłonki, które go nie mają. Uprawianie zamiokulkasa w takich pojemnikach jest dużym wyzwaniem.
Uwaga: jeśli zamiokulkas ma dobre warunki, a żółknie pojedynczy, stary liść i poza tym roślina dobrze wygląda, może to być zupełnie normalne zjawisko, związane z jego wiekiem.
Dlaczego końcówka liścia zamiokulkasa schnie lub brązowieje?
Zdarza się, że zasycha końcówka liści zamiokulkasa. To również wynika utrzymywania zbyt wilgotnego podłoża. Może też wiązać się ze zbyt małą ilością światła. Zimą często obydwie przyczyny występują razem.
Co zrobić z żółknącym zamiokulkasem?
Jeśli nasz zamiokukas żółknie koniecznie:
- podlewajmy go rzadziej,
- sprawdźmy, jaką ma ziemię,
- sprawdźmy, czy w doniczce jest odpływ,
- w razie potrzeby przesadźmy do odpowiedniego podłoża i pojemnika.
Jeśli problem wykryliśmy wcześnie, przy pierwszym żółknącym liściu, roślina powinna dość do siebie. Jednak żółty liść nie odzyska zielonej barwy. Należy go ściąć u podstawy.
Natomiast jeśli przez dłuższy czas lekceważyliśmy objawy, może się okazać, że zaczęły gnić korzenie. Wtedy czeka nas nieco poważniejsza operacja. Roślinę trzeba wyjąć z doniczki i obejrzeć korzenie. Jeśli są miękkie czy nadgniłe – obetnijmy je (miejsce cięcia dobrze jest posypać węglem aktywnym). Usuńmy wszystkie uszkodzone fragmenty, a także oczyśćmy roślinę z ziemi i posadźmy do nowego podłoża. Początkowo nie podlewajmy, potem róbmy to zgodnie z zasadami. Zamiokulkasa zdecydowanie łatwiej zalać niż zasuszyć.
Warto przeczytać: Skrzydłokwiat nie kwitnie, żółknie lub schnie? Radzimy, co robić!
Zamiokulkas ma jasne liście
Dorosłe liście zamiokulkasów mają piękny, ciemnozielony kolor. Jednak bywa, że nasz ma jasne liście. Jeśli są one młode, to nie powodu do zmartwień. Rozwijające się liście są znacznie jaśniejsze niż dorosłe. Jeśli jednak nie zielenią, a kolor tracą również te starsze, może oznaczać to, że zamiokulkas ma za mało światła. Najlepiej czuje się w miejscach półcienistych, z rozproszonym światłem. Te problem może pojawiać się przejściowo, zimą. Na tę porę roku przenieśmy roślinę w lepiej oświetlone miejsce.
Brązowe plamy na liściach zamiokulkasa
Odwrotny problem mamy, gdy na liściach pojawiają się suche, brązowe plamy. To objaw poparzenia przez słońce. Zdarza się, jeśli roślina stoi na południowym oknie i słońce bezpośrednio na niego praży, a szyba tylko wzmacnia ten efekt. Zwróćmy na to uwagę latem, bo o innych porach roku raczej tej problem nie powinien się pojawić.
Dlaczego zamiokulkas opada?
Zdarza się, że liście zamiokulkasa opadają na boki. Częściowo wynika to z pokroju rośliny. Ale powodem może tez być niedostateczna ilość światła lub substancji odżywczych w podłożu (jednak te rośliny nawozi się bardzo umiarkowanie). Ponadto takie liście trzeba obejrzeć. Jeśli pęd jest wiotki i miękki, to jest to objaw przelania i zbyt mokrej ziemi.
Ciemne plamy na łodygach zamiokulkasa
Kiedy przyjrzymy się liściom zamiokulkasa, na łodygach możemy zauważyć ciemne plamy lub poprzeczne paski. Nie jest to powód do niepokoju, tylko naturalny element wyglądu (chyba że plamy są miękkie i wodniste, wtedy to kolejna oznaka przelewania).
Co jeszcze szkodzi zamiokulkasowi?
Pamiętajmy, że to ciepłolubne rośliny. W chłodniejszych porach roku nie można ich narażać na zimne przeciągi, na przykład podczas wietrzenia. Na skutek takiego „przeziębienia” liście mogą żółknąć, brązowieć lub rozkładać się na boki. Przy przechłodzeniu (a zabójcze dla niego zimno to +5 st. C) zamiokulkas może nawet zginąć. Dlatego zastanówmy się nad kupowaniem i transportem tych roślin, gdy jest zimno (objawy mogą nie być widoczne natychmiast, ale spowodują uszkodzenie tkanek rośliny).
Uwaga na nawożenie zamiokulkasa
Czasem problemy powoduje też nawożenie. Zbyt obfite często kończy się żółknięciem liści. Natomiast jeśli podłoże jest zbyt ubogie, liście mogą być wiotkie i pokładające się. Zamiokulkasa zasila się co ok. 2 miesiące, stosując połowę dawki nawozu uniwersalnego.
Zamiokulkas usycha?
Zamiokulkas może też mieć problemy na skutek przesuszenia. Jednak to rzadki przypadek, chyba że zostawiliśmy go bez wody na jakieś dwa miesiące.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?