Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapłacą za rowy

Barbara Kociakowska
Każda zmiana wniosku sprawia, że trzeba trochę nad nim "posiedzieć"- mówi Bogdan Zakrzewski
Każda zmiana wniosku sprawia, że trzeba trochę nad nim "posiedzieć"- mówi Bogdan Zakrzewski
W końcu dobra wiadomość dla rolników. Więcej gruntów zostanie objętych dopłatami bezpośrednimi.

Pierwsza z istotnych zmian wprowadzonych przez Radę Unii Europejskiej - płatności bezpośrednie będą przysługiwały rolnikowi, który posiada grunty rolne, na dzień 31 maja (roku, w którym został złożony wniosek). Jest to ważna informacja dla tych, którzy zamierzają sprzedać lub wydzierżawić swoją ziemię. A więc, jeśli zrobią to przed 31 maja danego roku, to nie otrzymają do tych gruntów płatności obszarowych. Trafią one do nabywcy.

Grunty rolne, do których zostaną przyznane płatności muszą być utrzymywane w dobrej kulturze rolnej. Oznacza to, że rolnik, który grunt przejął powinien się zobowiązać do przestrzegania tych norm. Te obowiązki powinny być jasno sprecyzowane w umowach sprzedaży bądź dzierżawy. Bo odpowiedzialność za utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej spoczywa na tym rolniku, który otrzymuje płatności. Nieprzestrzeganie powyższych norm skutkuje pomniejszeniem płatności. - Pozwoli to uniknąć podwójnych roszczeń w odniesieniu do tego samego gruntu - mówi Radosław Iwański, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Dlatego niezbędne jest ustalenie, w dyspozycji którego rolnika znajdują się działki w określonym dniu.

Masz zboża stosuj płodozmian

Obowiązują też nowe wymagania dotyczące dobrej kultury rolnej. Będzie to dotyczyło rolników, którzy uprawiają zboża. Pszenica, żyto, owies i jęczmień mogą być uprawiane na tej samej powierzchni nie dłużej niż przez 3 lata.
Zmieniła się również definicja działki rolnej. Teraz rolnicy będą mogli otrzymać płatności do powierzchni gruntów rolnych mniejszych niż 10 arów (0,1 ha). Dotychczasowe zasady uniemożliwiały włączenie pól o tak małej powierzchni do płatności bezpośrednich. Oznacza to, że od bieżącego roku płatnościami do gruntów zostaną objęte przydomowe ogródki, rowy o szerokości do 2 metrów przylegające do upraw, oczka wodne do 100 m.kw., znajdujące się na działkach rolnych lub przylegające do tych działek.

Trzeba grupować

Te zmiany sprawią, że znowu zmienią się zasady wypełniania wniosków. Tak jak w roku ubiegłym rolnicy będą mogli grupować uprawy, do których przysługuje ten sam rodzaj płatności.

Zasada jest następująca - podstawową grupę upraw stanowi powierzchnia, do której przysługuje jednolita płatność obszarowa (JPO). Do powierzchni działki rolnej kwalifikującej się do płatności JPO rolnik będzie mógł wliczyć przylegające do siebie inne działki, mniejsze niż 0,1 ha, np., oczka wodne do 100 m.kw., rowy, ogródki przydomowe. Jednak nie oznacza to, że płatności bezpośrednie przysługują oddzielnie do rowów i oczek wodnych. Następnie na działce rolnej, czyli powierzchni zadeklarowanej do jednolitej płatności obszarowej, należy zadeklarować powierzchnię upraw, które kwalifikują się do przyznania uzupełniających płatności lub do upraw roślin energetycznych, lub płatności do owoców miękkich.

- Myślę, że rolnicy mają dość tych ciągłych zmian dotyczących wypełniania wniosków - mówi Tomasz Gietek, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. - Uważam, że są one naprawdę znaczne i nie wszyscy gospodarze sobie z tym poradzą.
Dlatego, jak zaznacza, wielu z nich znowu będzie musiało szukać fachowej pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna