MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarobki w Lasach Państwowych w 2024 roku. Najnowsze dane o zarobkach leśników po podwyżce

wixad
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Średnia płaca w Lasach Państwowych wyniosiła 11 100 złotych brutto. Ale niebawem wzrośnie, bo planowane są solidne podwyżki. Jako pierwsi publikujemy nowe stawki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników.

Podwyżka stawki wyjściowej wejdzie w życie w drugiej połowie roku. Zgodnie z ponadzakładowym układem zbiorowym pracy dla pracowników LP dyrektor generalny musi każdego roku negocjować ze związkami zawodowymi zmianę wysokości stawki wyjściowej. W wyniku cyklu ostatnich negocjacji przewidziano wzrost stawki z 1800 zł brutto do 1950, czyli o około 8 proc.

Lasy argumentują, że stawka nie byłą waloryzowana od dawna i ma rekompensować leśnikom inflację. Związkowcy przekonują, że 8 proc. to i tak niewiele w sytuacji, gdy przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2024 wzrosło o ponad 14 proc.

Skomplikowany algorytm

System wynagrodzeń w Lasach Państwowych jest szczegółowo uregulowany i... bardzo skomplikowany. W założeniu miało to umożliwić przejrzyste zasady wynagradzania. Na wynagrodzenie wpływ mają nie tylko stanowiska oraz stopnie służbowe.

Nie tylko stanowiska decydują o wynagrodzeniu w Lasach Państwowych

Wynagrodzenia pracowników Lasów Państwowych są uregulowane na podstawie ustawy o lasach oraz rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, które szczegółowo określa stanowiska, stopnie służbowe oraz zasady wynagradzania w Służbie Leśnej.

Służba Leśna obejmuje różnorodne stanowiska, które są podzielone na kilka kategorii, w zależności od jednostki organizacyjnej. W Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, na najwyższych stanowiskach znajdują się m.in. Dyrektor Generalny, zastępcy dyrektora, główny księgowy, inspektorzy oraz specjaliści Służby Leśnej. W regionalnych dyrekcjach oraz nadleśnictwach występują stanowiska dyrektorów, nadleśniczych, leśniczych, strażników leśnych oraz gajowych.

Praca tylko dla wykwalifikowanych

Dla każdego stanowiska określone są szczegółowe wymagania kwalifikacyjne. Pracownicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz zdać egzamin obejmującego przepisy prawa dotyczące leśnictwa i ochrony przyrody. Stopnie służbowe nadawane są zgodnie z ustalonym trybem, który obejmuje również procedury ich obniżania oraz pozbawiania.

Lasy Państwowe zatrudniają obecnie prawie 26 tys. osób. Same tylko dyrekcje (warszawska i regionalne) to ponad 1400 osób.

Stopnie służbowe w Służbie Leśnej zaczynają się od aspiranta leśnego I stopnia i sięgają do dyrektora stanowiącego. Proces nadawania stopni jest uregulowany i wymaga zgody przełożonych, zwłaszcza przy awansach o więcej niż jeden stopień w ciągu roku.

Wynagrodzenia w Służbie Leśnej

Wynagrodzenia pracowników Służby Leśnej składają się z dwóch głównych elementów: wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego. Wynagrodzenie zasadnicze obliczane jest przez pomnożenie stawki wyjściowej (wynoszącej obecnie 1950 zł) przez współczynnik zaszeregowania, który jest przyznawany na podstawie posiadanego stopnia służbowego i stanowiska.

Przychody Lasów w 2023 roku 13,9 miliarda złotych (to więcej niż zakładał plan), a zysk wyniósł 750 mln złotych. Na 2024 rok zaplanowano 12,7 mld złotych. Powodem gorszych prognoz jest spadek cen drewna.

Zarobki w Lasach Państwowych w 2024 - dodatki i przywileje

Dodatki funkcyjne są zależne od pełnionej funkcji i stanowiska, co dodatkowo różnicuje wynagrodzenia. Przepisy przewidują także możliwość nadania wyższego stopnia służbowego pracownikom zbliżającym się do wieku emerytalnego, w uznaniu za szczególne zasługi.

Zdecydowana większość (93%) pracowników LP pracuje na stanowiskach nierobotniczych. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że liczba pracowników na stanowiskach nierobotniczych na 1000 ha zarządzanego lasu jest w polskich Lasach Państwowych ponad dwukrotnie wyższa niż średnia dla podobnych instytucji w UE

Do okresu pracy wymaganego do ustalenia stanowiska oraz współczynnika zaszeregowania zaliczają się zarówno okresy pracy w przedsiębiorstwach związanych z leśnictwem przed 1992 rokiem, jak i w Lasach Państwowych po tej dacie. Uwzględniane są również prace w instytucjach związanych z ochroną środowiska i leśnictwem, takich jak szkoły wyższe, parki narodowe, czy laboratoria badawcze.

Oto zarobki w Lasach Państwowych

Pracownicy Służby Leśnej zatrudnieni przed wejściem w życie nowego rozporządzenia, którzy nie spełniają nowych wymagań kwalifikacyjnych, zachowują swoje stanowiska oraz posiadane stopnie służbowe. Nowe przepisy nie odbierają im nabytych wcześniej uprawnień. Wyliczenia zarobków w Lasach Państwowych poznasz w poniższej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zarobki w Lasach Państwowych w 2024 roku. Najnowsze dane o zarobkach leśników po podwyżce - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna