Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbierają podpisy, bo nie chcą by Jan Paweł II był patronem Ełku

stef
archiwum
Akcję przeciwko ustanowieniu JP IIpatronem Ełku prowadzi Twój Ruch.

Jan Paweł II bez wątpienia był wyjątkowym człowiekiem i wielkim Polakiem - nikt z nas nawet nie próbuje tego kwestionować. Ale czy oprócz tego, że papież gościł w naszym mieście, coś go jeszcze z Ełkiem łączy? - pytał w liście do władz Ełku poseł Tomasz Makowski. Na ostatniej sesji miejscy radni, mimo głosów sprzeciwu, wyrazili pozytywną opinię w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem Ełku.

Przyjęli oświadczenie mimo głosów sprzeciwu

W 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Ełk. We mszy wzięło udział około 300 tys. wiernych. W miejscu tym stoi dziś jego pomnik, a plac nosi jego imię.

Kilka lat temu biskup Jerzy Mazur wpadł na pomysł ustanowienia Jana Pawła II patronem Ełku. W ubiegłym roku w ełckich kościołach zbierane były podpisy w tej sprawie. Pomysł ten poparło prawie 4200 osób. Ustanowienie papieża patronem miasta ma być także formą dziękczynienia za jego kanonizację, która odbędzie się w kwietniu.

Petycja z podpisami trafiła do ełckich radnych. Na ostatniej sesji głosowali nad przyjęciem oświadczenia w sprawie opinii do wniosku mieszkańców. Jak można było się spodziewać, pomysł ten wzbudził wiele kontrowersji.

W odpowiedzi na petycję ełckich katolików do rady miasta wpłynęło pismo podpisane przez przedstawicieli trzech wyznań.

- Uczynienie patronem naszego miasta osoby Jana Pawła II, mimo szacunku jakim darzymy osobę i dzieło papieża Polaka, będzie dla nas gestem wywyższenia jednego wyznania i kultury nad inne - napisali w liście do radnych przedstawiciele parafii prawosławnej, ewangelicko-metodystycznej i kościoła chrześcijan baptystów.
List do radnych skierowali również przedstawiciele Twojego Ruchu.

- Pragniemy przypomnieć Państwu, że reprezentują Państwo interesy wszystkich mieszkańców Ełku - również tych nie będących wyznawcami religii katolickiej - czytamy w liście podpisanym przez posła Tomasza Makowskiego i Katarzynę Kochan, przewodniczącą ełckiego klubu TR.

W głosowaniu nad przyjęciem oświadczenia na znak protestu nie wzięli udziału również przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Mimo to oświadczenie zostało przyjęte. To pozwoliło na uruchomienie dalszej procedury związanej z wysłaniem dokumentów do episkopatu i Watykanu.

My wszyscy mamy prawo głosu

Przedstawiciele Twojego Ruchu nie składają broni. Uznali, że skoro były zbierane podpisy pod propozycją ustanowienia papieża patronem miasta, oni mogą zbierać podpisy pod apelem o nieustanawianie Jana Pawła II patronem Ełku.

- Mieszkańców Ełku, którzy także sprzeciwiają się wyznaczeniu Jana Pawła II na patrona miasta, zachęcamy do współpracy z nami oraz udzielenia wsparcia dla naszej inicjatywy - apeluje poseł Makowski. - Pokażmy, że nie godzimy się na podejmowanie kluczowych dla miasta decyzji nie pytając o zdanie pozostałych ełczan. My wszyscy również mamy prawo głosu!

Przyjęcie przez ełckich radnych oświadczenia spotkało się z krytyką również wśród internautów.

- Jan Paweł II może być patronem Wadowic, ale patronem Ełku to nadużycie - pisze na naszym forum ~jurek~.

- Taka ważna decyzja powinna być poparta przynajmniej REFERENDUM. Patron Ełku to poważna sprawa, radni nie mają prawa za nas decydować - napisał ~mieszkaniec~.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna