Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliżają się wybory do izb rolniczych. Zgłosić kandydaturę można do 4 września

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wybory do izb rolniczych odbędą się 24 września.
Wybory do izb rolniczych odbędą się 24 września. Podlaska Izba Rolnicza
Zbliżają się wybory do izb rolniczych. Zgłaszanie kandydatów na członka Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej do komisji okręgowej należy zgłosić najpóźniej do 4 września 2023r. Wybory do izb odbędą się 24 września.

Wybory do rad powiatowych

W lipcu 2023 roku skończyła się VI kadencja Podlaskiej Izby Rolniczej. Wybory, które odbędą się we wrześniu mają wyłonić nowe składy rad powiatowych. Wybory do rad powiatowych izby rolniczej przeprowadzaj komisja wojewódzka w liczbie 11 osób oraz komisje okręgowe w liczbie 5-7 osób. Kandydatów na członka rady powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej należy zgłosić do komisji okręgowej najpóźniej do 4 września 2023r. Godziny rejestracji kandydatów podane są w obwieszczeniach poszczególnych komisji okręgowych zamieszczonych na stronie Podlaskiej Izby Rolniczej lub urzędu gminy.

Kandydatem na członka rady powiatowej izby rolniczej może być wyłącznie członek tej izby, znajdujący się w spisie uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym, w którym kandyduje. W przypadku zgłoszenia osoby prawnej zgłoszenia dokonuje przedstawiciel osoby prawnej wskazany przez władze tej osoby uprawniony do jej reprezentowania przy czynnościach prawnych, najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyznaczonym jako termin wyborów.

Co powinno zawierać zgłoszenie?

Zgłoszenie kandydata powinno zawierać: imię/imiona, nazwisko, datę urodzenia i miejsce zamieszkania kandydata oraz oznaczenie okręgu, do którego następuje zgłoszenie kandydata, a w wypadku osoby prawnej – ponadto nazwę i adres siedziby tej osoby prawnej. Dodatkowo do zgłoszenia należy załączyć listę co najmniej 50 członków danej izby rolniczej, posiadających prawo wyborcze w okręgu wyborczym, w którym dokonywane jest zgłoszenie, a w okręgu wyborczym, w którym liczba członków danej izby wynosi miej niż 50, listę co najmniej 10% członków danej izby posiadających czynne prawo wyborcze w danym okręgu wyborczym, popierających zgłoszenie kandydata.

Tegoroczne wybory do Rad Powiatowych Podlaskiej Izby Rolniczej odbędą się 24 września 2023r. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8.00 do 18.00.

Czym zajmuje się Podlaska Izba Rolnicza

Podlaska Izba Rolnicza działa na obszarze województwa podlaskiego, położonego w północno-wschodniej części Polski. Reprezentuje ją 191 delegatów wchodzących w skład 14 Rad Powiatowych. W każdym powiecie wybrany został Przewodniczący Rady i Delegat. Wszyscy, w liczbie 28 członków, tworzą skład Walnego Zgromadzenia, przy którym działają: Komisja Rewizyjna oraz komisje problemowe. W każdym powiecie PIR posiada biuro powiatowe. Zgodnie z założeniami ustawy o Izbach Rolniczych i statutem Podlaska Izba Rolnicza wypełnia zadania i obowiązki służące rozwiązywaniu problemów rolnictwa. Do działań podlegających Izbie należy opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących rolnictwa oraz prawa miejscowego. Dodatkowo Podlaska Izba Rolnicza zajmuje się występowaniem do organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego z inicjatywą w zakresie regulacji prawnych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

Zobacz też:Dożynki w gminie Szumowo. Świetna zabawa, dzielenie chlebem, regionalne wyroby. Zobacz, co się działo

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna