Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdalna Szkoła. Ceny komputerów idą w górę. Wiele samorządów nie kupiło jeszcze sprzętu

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Samorządy, które nie czekały z zakupem sprzętu do zdalnego nauczania, skorzystały. Te, które zwlekały z tą decyzją, prawdopodobnie za komputery zapłacą znaczenie więcej.

Od 1 kwietnia, samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu do nauki przez internet. Rząd na program "Zdalna Szkoła" przeznaczył 186 mln zł, z czego 7,42 mln przypada na województwo podlaskie. O pieniądze może ubiegać się 131 samorządów w naszym regionie. Te chętnie korzystają z takiej szansy. Niektóre wnioski zostały już pozytywnie rozpatrzone, a komputery zdążyły trafić do szkół.

Jednak podczas zakupów, niekiedy pojawiało się zdziwienie, gdyż ceny sprzętu nagle znacząco zaczęły iść w górę. Z tym problemem spotkała się między innymi gmina Korycin. Dofinansowanie jakie otrzymała, to 45 tys. zł.

- Na początku zamówiliśmy 19 komputerów w jednej cenie. Potem, do kwoty która nam przysługiwała, chcieliśmy dokupić jeszcze dwa. Okazało się, że że te same sprzęty, o tych samych parametrach, na przełomie dwóch dni podrożały o około 400 zł - mówi Grażyna Bajkowska, inspektor do spraw oświaty gminy Korycin.

Część samorządów nie czekała na decyzje rządu, inne nie chciały oczekiwać na realizację dofinansowania. Tam decydowano się czasowo wyłożyć na zakup własne środki. Dzięki temu udało zdobyć sprzęty jeszcze przed wzrostem cen. Tak było chociażby w Suchowoli, gdzie za pomocą dofinansowania w wysokości 60 tys. zł, zakupiono 40 sprzętów.

- My kupiliśmy komputery po niższych cenach. Jednak teraz wszystko bardzo poszło górę. Ceny komputerów, które kosztowały od 800 do 1000 zł, nagle wzrosły nawet do 1800 zł. I ceny te rosną głównie wtedy, kiedy mówi się, że sprzęty zostaną kupione w ramach programu "Zdalna Szkoła" - słyszymy w Urzędzie Miasta Suchowola.

Problemy mogą mięć więc te samorządy, które zakupy wciąż mają przed sobą. Możliwe, że w szkołach pojawi się mniej komputerów, niż początkowo zakładano. Sprzętów nie ma jeszcze m.in w Suwałkach, które otrzymały 100 tys. zł dofinansowania, czy w Grajewie.

- Dostaliśmy już informacje, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Chcemy kupić 26 komputerów i 26 napędów zewnętrznych do płyt CD dla uczniów z sześciu szkół z powiatu. Niedługo uruchomimy procedurę przetargową. Jedni dadzą wysokie ceny, inni niższe. Tak będzie najbardziej konkurencyjnie. Jeśli jednak wpłyną same droższe oferty, wtedy zarząd i rada podejmą decyzję, czy dołożą swoje środki - mówi Małgorzata Cybula, naczelnik Wydziału Inwestycji i Pozyskiwania Środków Starostwa Powiatowego w Grajewie, dla którego dofinansowanie będzie wynosić prawie 77 tys. zł.

Suchowola rozdaje laptopy. Sprzęt ma umożliwić dzieciom uczestniczenie w zdalnych lekcjach. To rządowy projekt

Na czym polega program "Zdalna Szkoła"?

Tuż po wprowadzeniu w kraju obowiązku edukacji przez internet, pojawiły się głosy, że wielu uczniów dostępu do komputera lub do innych urządzeń mobilnych nie ma. Rząd zdecydował się to zmienić. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej stworzyły program "Zdalna Szkoła". Pozwala on samorządom ubiegać się o dofinansowanie zakupu sprzętu. Jego wielkość, jest zależna od ilości uczniów w danej gminie czy powiecie. Może ono sięgać od 30 do 100 tys. zł.

Komputery, które zostaną przekazane bezpośrednio placówkom, posłużą uczniom oraz nauczycielom, podczas lekcji online. Według założenia, wartość urządzenia nie powinna przekraczać 3,5 tys. zł.

Zobacz też: Zdalne nauczanie. Prawie 7,5 miliona złotych na komputery w woj. podlaskim. Ruszył program „Zdalna szkoła"

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna