MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie jest najważniejsze

Redakcja
Z Alicją Agatą Gołaszewską, Prezesem łomżyńskiego oddziału stowarzyszania "Europa Donna" rozmawia Aleksandra Szyc - Kaczyńska

Dzięki waszej inicjatywie w czerwcu br. kobiety z Łomży i okolic mogły poddać się mammograficznemu badaniu piersi w specjalnym mammobusie.
- "Europa Donna" czyli Ogólnopolski Związek Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi jest jedyną tego typu organizacją na Podlasiu. Czerwcową akcję zorganizowałyśmy w ramach realizacji Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego wykrywania Nowotworów Złośliwych - Raka Piersi.
Kto prxeprowadził badania?
- Umowa na realizację tego programu została zawarta między NZOZ Przychodnia Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej T.N.N. w Białymstoku, a dyrektorem Podlaskiej Regionalnej Kasy Chorych Adamem Kurlutą. Badania finansowała właśnie Podlaska Kasa Chorych.
Badaniami objęto aż 545 pań. Jak udało się wam zakontraktować tak dużą liczbę usług?
- Początkowe założenie było takie, by wykonać 200 badań przez dwa dni. Dzięki naszej organizacji, uporowi jej członkiń udało się zorganizować 545 badań. Przeprowadzano je przez cztery dni. Panie miały ten komfort, że przychodziły na umówione godziny. Nie było tłoku, mogły spokojnie wypełniać ankiety.
Sprawozdanie z badań wykonanych w Łomży zaskoczyło wszystkich...
- Rzeczywiście okazało się, że u 29 pań stwierdzono raka, a u 96 zmiany łagodne. Oznacza to, że co piąta przebadana kobieta ma problemy związane z chorobą piersi. Paradoks polega na tym, że na pytanie o to czy wykonywała pani wcześniej badanie mammograficzne, aż 394 pcjentki odpowiedziały nie. 70% pań mówi, że bada piersi sporadycznie, a lekarz nie bada im piersi wcale.
Czy uważa pani,że wynika to z niskiej świadomości u kobiet?
- Twierdzenie takie jest krzywdzące dla pań. 141 spośród nich miało wyższe wykształcenie, a 253 średnie. Myślę, że były świadome, że badanie profilaktyczne piersi w ich wieku (50-59 lat) powinno wykonywać się raz w roku. Gorzej jest z dostępnością do badań.
"Europa Donna" w Łomży bardzo aktywnie przyczynia się do rozpowszechniania informacji na temat raka piersi.
- Do naszego stowarzyszenia należy 15 pań. Są one niejako łączniczkami docierającymi z informacjami do różnych środowisk z których pochodzą. Dzięki temu zasięg naszej działalności jest coraz większy. Wkrótce zorganizujemy kolejne prelekcje z udziałem ginekologa i onkologa. Uczymy wtedy panie przy użyciu fantomu jak szukać guza w piersi.
Czy stowarzyszenie planuje powtórzenie akcji z mammobusem?
- Bardzo zależałoby nam na powtórzeniu tego typu badań dla pań w niższym przedziale wiekowym. Przygotowujemy odpowiedni wniosek w tej sprawie do dyrektora Podlaskiej Kasy Chorych. Jest bardzo duży oddżwięk tej akcji wśród pań. Mamy wiele telefonów od kobiet, które pytają gdzie można zrobić profilaktyczne badania piersi.
Podobno wiele pań nie zgłosiło się jeszcze po odbiór wyników.
- Tak, tym paniom przypominamy, że wyniki badania należy odebrać w Gabinecie Stomatologicznym przy ul Mazowieckiej 1/61.
Co mają zrobić kobiety u których wynik był pozytywny lub stwierdzono zmiany łagodne w piersiach?
- Wszystkie te panie prosimy o telefoniczny kontakt 0-85 869-12-87 w godz. 8-15. Jest to bardzo ważne, ponieważ by rozpocząć leczenie panie muszą mieć zdjęcia, a one są w Białymstoku. Można je odebrać osobiście lub poprosić o ich przesłanie. Przy okazji chciałabym życzyć wszystkim paniom i ich rodzinom dużo zdrowia i radości. W tym pędzie życia zapominamy, że zdrowie jest najważniejsze.
Dziękuję za rozmowę.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna