Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie podaruj w prezencie

Paulina Bronowicz
Przegląd auta robimy co roku, a własne zdrowie zaniedbujemy. Profilaktyka jest najważniejsza – mówi dr R. Wagner ze szpitala w Łomży.
Przegląd auta robimy co roku, a własne zdrowie zaniedbujemy. Profilaktyka jest najważniejsza – mówi dr R. Wagner ze szpitala w Łomży.
Nie masz pomysłu na prezent świąteczny? Podaruj swoim bliskim... zdrowie. Tylko wczesne wykrycie chorób pozwala na ich całkowite wyleczenie.

Badanie piersi, usg. jamy brzusznej, cytologia, badanie gruczołu krokowego - te badania często są w stanie uratować nam życie. Jednak przekładamy je z dnia na dzień, tłumacząc się brakiem czasu albo pieniędzy.

Tymczasem zdrowie można komuś podarować. Wystarczy, że z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, zamiast kolejnej butelki perfum czy książki, podarujemy bliskiej osobie "kupon na zdrowie".

Lekarz zamiast SPA

- Otrzymanie od bliskiej osoby zaproszenia na badanie to wyraz ogromnej troski - przekonuje psycholog Małgorzata Rytelz Łomży. - Mamy modę na obdarowywanie kuponami na wejścia do SPA, masaże i inne zabiegi kosmetyczne. Wizyta u lekarza wpisuje się w tę samą konwencję, a z pewnością może pomóc jeszcze bardziej - uważa.

Kupony na kompleksowe wizyty lekarskie oferuje przed świętami wiele prywatnych centrów medycznych. Do wykupu takich pakietów zachęca m.in. Polska Unia Onkologii.

W Łomży, niestety, takiej możliwości nie ma, ale troszcząc się o zdrowie bliskiej osoby, możemy po prostu wykupić badanie u lekarza specjalisty i zaprosić na nie obdarowaną osobę.

Termin wizyty można np. wpisać na karcie świątecznej i wręczyć razem z życzeniami.
Jak wybrać badanie?

- Kobiety od 25. roku życia powinny przynajmniej raz w roku robić usg. piersi. Rak piersi rozwija się bezobjawowo, nie boli. Kiedy guz jest wyczuwalny, zazwyczaj jest już za późno - tłumaczy dr Ryszard Wagner, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk, do obowiązkowego pakietu dokłada usg. narządu rodnego, cytologię i stopień czystości pochwy.

W przypadku mężczyzn, szczególnie ok. 50. roku życia, ważne jest transrektalne (czyli doodbytnicze) badanie gruczołu krokowego. Tylko taki rodzaj badania pozwala wychwycić wczesną zmianę w prostacie. Pozostałe badania można dobierać bliskim w zależności od potrzeb, kierując się tym, na jakie dolegliwości się skarżą. s

Zniżki na badania

- Pierwsze 3 osoby, które z tym wydaniem gazety zgłoszą się we wtorek, 8.12 od godz. 14 do gabinetu dr. R. Wagnera (al. Piłsudskiego 94), uzyskają 20 proc. zniżki na badania.
- Kobiety, które w środę, 9.12, pomiędzy 8-12 i 17-20 przyjdą z tym wydaniem do dr. T. Oleszczuka (ul. Woj. Polskiego 161), za wizytę i komplet badań zapłacą tylko 50 zł. s

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna