MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zimowa rekrutacja na studia. Kiedy rozpoczyna się semestr letni? Gdzie można było zacząć studia od marca? Wyjaśniamy

Barbara Wesoła
Nawet do końca lutego można wziąć udział w naborze zimowym na wielu uczelniach. Otwarte kierunki i zasady rekrutacji każda uczelnia opisuje na swojej stronie internetowej.
Nawet do końca lutego można wziąć udział w naborze zimowym na wielu uczelniach. Otwarte kierunki i zasady rekrutacji każda uczelnia opisuje na swojej stronie internetowej. Paweł Dubiel/Polska Press
Rekrutacja śródroczna na studia trwa 2023/2024 trwa. Wiele uczelni rozpoczęło nabór już w styczniu, a nawet w grudniu. Na niektóre kierunki i uczelnie można składać dokumenty w ramach rekrutacji śródrocznej jeszcze do końca lutego. Inne już zamknęły listy. Letnia rekrutacja to szansa dla tych, którzy nie mieli możliwości rozpocząć studiów w październiku. Co oznacza rozpoczęcie studiów w połowie roku akademickiego? Dla kogo jest to korzystne? Czy wszystkie uczelnie organizują zimową rekrutację? Wyjaśniamy.

Spis treści

Zimowa rekrutacja na studia. Plusy i minusy

Rozpoczęcie studiów od drugiego semestru, czyli w połowie lutego lub w marcu ma sporo plusów. Umożliwia m.in. absolwentom studiów inżynierskich I stopnia, które trwają 3,5 roku kontynuowanie nauki bez półrocznej przerwy. Do rekrutacji w połowie roku akademickiego podchodzą też często uczniowie, którzy zdawali maturę poprawkową, aby „nie tracić całego roku” lub ci, którzy nie dostali się na wymarzone studia w jesiennym naborze i chcieli mieć czas do namysłu, co dalej.

Część młodych osób po napisaniu matury podjęła pracę, staż lub kursy w Polsce, lub za granicą, których ukończenie kolidowało z terminami rozpoczęcia studiów w październiku, więc nawet nie podchodzili do pierwszej rekrutacji.

Osoby, które znajdują się w takich sytuacjach, jak opisane wyżej, każdego roku biorą udział w rekrutacji zimowej. Od wielu lat uczelnie otwierają w tym czasie nabór na wszystkie lub wybrane kierunki.

– Wiele sytuacji życiowych przemawia za podjęciem studiów wiosną. Częstym powodem jest zmiana uczelni lub kierunku, czy nawet miasta zamieszkania. Nie da się ukryć, że pierwszy wybór uczelni nie zawsze jest trafny i po pół roku studiów można dojść do wniosku, że chciałoby się coś zmienić. Z tą decyzją nie warto czekać przez kolejny semestr i wakacje, bo szkoda na to czasu i energii. Studia powinny rozwijać zainteresowania, wiedzę i kompetencje a uczelnia stwarzać ku temu odpowiednie warunki. Jeśli tego brakuje, warto studia zmienić i zacząć się realizować na innym kierunku lub uczelni – wyjaśnia Katarzyna Saranek, rzecznik prasowy Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.

Nabór na semestr letni to decyzja uczelni

O tym, czy i na jakich zasadach rekrutować studentów na drugi semestr decyduje uczelnia na podstawie wyników rekrutacji letniej oraz możliwości organizacyjnych.

Rekrutacja może dotyczyć wybranych kierunków, a także nie wszystkich typów studiów czy poziomów np. na niektóre kierunki może być prowadzony tylko nabór na studia II stopnia lub studia niestacjonarne. Szczegóły należy więc sprawdzać na stronach uczelni. Zasady przyjęć są z reguły takie same jak przy letniej rekrutacji.

Co warto studiować od marca?

Chociaż propozycja studiów w rekrutacji zimowej zazwyczaj jest węższa niż ta, którą uczelnie przygotowują na rekrutację letnią, to i tak wybór jest bardzo szeroki, a zdarzają się i nowości.

Uczelnie nie tylko oferują otwarte drzwi dla nowych osób na studia licencjackie, ale także dla tych, którzy chcą podjąć studia drugiego stopnia lub podyplomowe.

Na przykład w obecnej rekrutacji Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu zaprasza na aż 11 kierunków studiów I stopnia, 6 kierunków studiów II stopnia, czyli magisterskich oraz 14 kierunków studiów podyplomowych.

Które uczelnie prowadziły rekrutację?

Wśród uczelni, które prowadziły rekrutację na drugi semestr (tzw. rekrutacja na semestr letni lub rekrutacja zimowa) były zarówno szkoły wyższe publiczne, jak i niepubliczne, uniwersytety i politechniki.

Sprawdziliśmy, czy rekrutację na semestr letni prowadziły najbardziej znane uczelnie w Polsce. W lutym można było jeszcze wziąć udział w rekrutacjach na następujących uczelniach:

  • Politechnika Białostocka — do 12.02.2024 r.
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku – do 10.02.2024 r.
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie – zapisy trwają cały rok
  • Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego – rekrutacja trwa
  • Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie – do połowy lutego
  • Akademia Lubelska WSEI w Lublinie – do 29 lutego
  • Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej – do 19 lutego
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – do 19 lutego
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – do 19 lutego
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu – do końca lutego
  • Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika (UMK) – do 13 lutego
  • Collegium Humanum w Warszawie – rekrutacja trwa
  • Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) – trwa, różne terminy dla wybranych kierunków
  • Uniwersytet Warszawski – tylko wybrane kierunki i różne terminy
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula – rekrutacja otwarta
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – wybrane kierunki i różne terminy
  • Politechnika Wrocławska – do 9.02.2024 r.
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu – do 31.01.2024 r.

Niektóre uczelnie zakończyły już rekrutację zimową

A inne, w ogóle jej nie utworzyły. Dlatego warto osobiście odwiedzić stronę internetową danej uczelni, a potem konkretnego kierunku. Często rekrutacja jest otwarta dla wybranych kierunków, tak jak w przypadku Uniwersytetu Warszawskiego, a każdy z nich może mieć inne terminy na dostarczenie dokumentów.

od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna