Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIP. Informacje o chorych w sieci

Weronika Kowalewska [email protected]
sxc.hu
Ponad 16 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur ma konto w ZIP-ie. W internetowym serwisie możemy śledzić, czy jesteśmy ubezpieczeni i kto nas leczył.

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) działa od 1 lipca. Dzięki niemu możemy sprawdzić gdzie się leczyliśmy i ile za to zapłacił NFZ, gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę oraz ile fundusz dopłacił do leku.

Chociaż minęło już kilka miesięcy, to jak na razie z systemu korzysta tylko niewiele ponad jeden procent wszystkich mieszkańców regionu.

System nie dla każdego

- Nie mam żadnego konta, ponieważ nie potrafię posługiwać się komputerem i internetem. Uważam jednak, że młodzi ludzie chętnie będą z tego korzystać. Warto wiedzieć, na co idą nasze składki zdrowotne - mówi Jagoda Kraszewska z Ełku.

Z systemu mogą korzystać osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń, nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń w przeszłości oraz osoby ubezpieczające się dobrowolnie. Wszystkie muszą mieć ukończone 18 lat.

Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia zachwalają system i zapewniają, że jest on prosty i czytelny w obsłudze. Aby z niego skorzystać, trzeba mieć komputer z dostępem do internetu. Zanim zalogujemy się w systemie, musimy najpierw wybrać się z dowodem osobistym lub paszportem do najbliższego oddziału, delegatury NFZ.

- Formularz rejestracyjny można wypełnić również na naszej stronie internetowej, ale po odbiór loginu i hasła trzeba przyjść osobiście - informują pracownicy NFZ.

Mobilne punkty

W przyszłym tygodniu na Warmii i Mazurach pojawią się również mobilne punkty, w których będzie można pobrać hasło i login do ZIP-u. Dziś pracownicy NFZ dyżurować będą od godz. 9.30 do 14 w starostwie powiatowym w Giżycku. W czwartek loginy do ZIP-u będą mogli pobrać mieszkańcy Gołdapi. Mobilny punkt stanie w gołdapskim starostwie o godz. 10.

- Jak na razie w systemie zalogowało się ponad 16 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur. To daje nam szósty wynik w kraju pod względem rejestracji. Mamy też prawie 4 tysiące zgłoszeń przez internet. Teraz osoby, który wypełniły formularz online muszą osobiście zgłosić się do mobilnego punktu, delegatury czy oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia po login i hasło - tłumaczy Magdalena Mil, rzecznik NFZ w Olsztynie.

I dodaje, że w przyszłości pracownicy NFZ zechcą dotrzeć do wielu miejscowości, w których nie ma oddziałów, aby jak najwięcej pacjentów mogło otworzyć takie konto w ZIP-ie.

Sprawdź, gdzie są kolejki

Co zobaczymy, gdy uzyskamy już pełny dostęp do konta? System umożliwia nam przede wszystkim przejrzenie historii leczenia z ostatnich pięciu lat, czyli od 2008 roku.

W ZIP-ie sprawdzimy także, jakie leki przepisał nam na receptę lekarz, gdzie i kiedy je kupiliśmy i ile NFZ za nie zapłacił.

W systemie znajduje się też informacja o tym, czy jesteśmy ubezpieczeni, do której przychodni i do jakiego lekarza jesteśmy zapisani, kto jest naszą pielęgniarką środowiskową czy położną oraz gdzie jesteśmy zapisani w kolejce na zabieg.

Możemy się również dowiedzieć, gdzie i na co można leczyć się bezpłatnie i w jakich godzinach pracuje w poradni specjalistycznej dany lekarz.

Jak działa ZIP

Zintegrowany Informator Pacjenta podzielony jest na 4 części:
- Twój portal - tu znajdziesz informacje dotyczące prawa do ochrony zdrowia oraz prawa do świadczeń opieki zdrowotnej
- Gdzie się leczyć? - to specjalna aplikacja, dzięki której sprawdzimy, gdzie się leczyć bezpłatnie
- Rejestr Usług Medycznych - tu znajdziemy informację o leczeniu
- Prawo do świadczeń - tu znajdziesz informacje o ubezpieczeniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna