Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Podlaskiego 2022: Jeszcze trzy tygodnie zbierania danych z firm

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Branża budowlana jest jednym z ważniejszych sektorów podlaskiej gospodarki
Branża budowlana jest jednym z ważniejszych sektorów podlaskiej gospodarki Pixabay - zdjęcie ilustracyjne
Gala, podczas której ogłosimy wyniki finansowe stu podlaskich przedsiębiorstw z różnych branż odbędzie się 13 października. Wtedy też dowiemy, dla których firm rok 2022 był bardzo łaskawy, a dla których trochę mniej. Natomiast dzisiaj zajmiemy się firmami z jednej z wiodących branż podlaskiej gospodarki.

Co tydzień w kolejnych materiałach, którere niejako zapowiadają nasz jubileuszowy ranking przedstawiamy sytuację rynkową podlaskich przedsiębiorstw z różnych branż gospodarki. Jedną z tych, która w naszym regionie bardzo się liczy jest branża budowlana, która obejmuje zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i drogowe. A ponieważ poza stolicą województwa, jest bardzo mocno rozwinięta w subregionie Bielsk Podlaski, zajęliśmy się dwoma przedsiębiorstwami, które swoje główne siedziby mają właśnie w tym mieście.

Spis treści

Droższe domy - oferta na trudny czas

- Sytuacja na rynku jest, jaka jest jednak finansowo wypadamy zupełnie przyzwoicie, ale np. zeszły rok (choć też pozytywny) był finansowo nieco trudniejszy. Przede wszystkim ze względu na radykalną podwyżkę cen materiałów, gdzie np. tylko drewno, bardzo ważne w naszej produkcji, podrożało trzykrotnie. Natomiast w tym roku finansowo wszystko przebiega zgodnie z planem. Odwróciła się zaś sytuacja, jeśli chodzi o sam rynek, bo jest on teraz dużo trudniejszy i można powiedzieć, że zmienił się całkowicie. Poza tym wojna i wysokie stopy procentowe (i drogie kredyty) w krajach europejskich, a więc na rynkach, na których pracujemy, spowodowały, że wielu klientów nie ma zdolności do tego, żeby zbudować, kupić sobie dom – mówi Jarosław Jurak, prezes Danwood SA i zdobywca tytułu Menedżer Roku w Złotej Setce za 20218 rok.

Czytaj również:

Jak zapewnia, firma nieustannie analizując sytuację, przygotowała się do trudniejszego okresu i dodała do swojej oferty nowe linie produktowe… domów droższych. Dla klientów mniej wrażliwych na finansowanie budowy kredytem. I teraz Danwood stara się tę ofertę rozwijać, co wymagało sporych nakładów (i prezentacji wzorcowych domów na wystawach) oraz czasu, by dotrzeć do właśnie takich klientów.

- Tacy klienci mają dużo większe oczekiwania i są w stanie za to więcej zapłacić. Oprócz tego stawiamy na domy wielorodzinne, które można nazwać apartamentowymi, czyli z czterema, sześcioma lub dziesięcioma mieszkaniami. Wprowadziliśmy je do oferty, bowiem na europejskich rynkach, które obsługujemy klientów, którzy ze względów finansowych nie są w stanie kupić sobie domu, ale na kupno mieszkania mogą sobie pozwolić. Taki trend widać mocno, szczególnie na rynku niemieckim, a dodatkowo wymusza go m.in. polityka środowiskowa (chodzi m.in. o efektywność energetyczną) czy rządu niemieckiego – tłumaczy prezes Danwoodu.

Kluczowy rynek niemiecki

W tym miejscu przypomnimy, że większość domów Danwoodu powstaje właśnie w Niemczech, gdzie firma jest liderem pod względem liczby oddanych klientom domów „pod klucz”. Dowodem wysokiej pozycji na tamtejszym rynku jest choćby tegoroczne (kolejne już) wyróżnienie magazynu budowlanego i wnętrzarskiego „Family Home”. W konkursie na dom roku doceniono aż trzy projekty, które otrzymały srebrne nagrody: Family 130 i Point 153 w kategorii „Small & Fine” oraz dom pokazowy Vision w Wolfsburgu w kategorii „Comfort House” .

W dodatku Danwood jest jednym z najbardziej liczących się na rynku europejskim dostawców prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz”. W ciągu ponad 25 lat działalności ta bielska firma oddała klientom ponad 15 tys. domów. Poza rynkiem niemieckim spółka buduje także w Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i oczywiście w Polsce.

Łukasz Kierus, szef firmy Glosel (z prawej) odbiera od naczelnego Kuriera Porannego Jarosława Jabłońskiego nagrodę za Awans Roku (z 95  w 2018 r. na 65 miejsce w obecnym  rankingu)

XVII edycja Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw "Kuriera...

Finansowo nie będzie źle

- Finansowo bieżący rok będzie więc dobry, choć, jeśli chodzi o podpisywanie nowych umów będzie nieco słabszy. Jednak portfel zamówień ciągle jest dobry, bo mamy do zrealizowania kontrakty na półtora roku. Zmienia się ich charakter, są to domy droższe i nawet mniejsza liczba zamówień nie wpływa na finansową stronę naszej działalności. Będziemy budowali bardziej wymagające budynki, dla klientów, którzy nadal mają duże pieniądze, a w sytuacji wysokiej inflacji, chętnie je wydają, żeby finansowo nie tracić. My w ten sposób zwiększmy naszą skalę, czyli finanse, co pozwala nam iść w stronę budynków droższych, które są bardzo wymagające, jeśli chodzi o projektowanie – zapowiada Jarosław Jurak i dodaje, że przyszły rok też powinien być dobry finansowo i stabilny, jeśli chodzi o zatrudnienie.

Trend w kraju jak w Europie

Przyznaje jednak, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tamtejszy rynek jest trudniejszy, więc firmom niemieckim i skandynawskim też jest trudniej na nim funkcjonować. Jednak tam też są klienci bogatsi, którzy uciekając przed inflacją chcą inwestować w droższe i bardzo wymagające domy, więc Danwood widzi w tym swoją szansę.

- W kraju, ze względu na wysokie stopy i drogie kredyty, też jest nieco trudniej, ale u nas również są klienci, którzy nie muszą oglądać się na pomoc banków. Owszem w Polsce, też jest ich wyraźnie mniej, ale (ze względu na inflację) oni cały czas kupują nieruchomości i budują, mimo że dzisiaj średnia cena domu to milion złotych – przyznaje prezes Jurak.

Od domów po drogi i mosty

Kolejną dużą firmą z bielskiego subregionu jest Unibep SA – znaczące przedsiębiorstwo budowlane w Polsce, które od lat zajmuje wysokie, trzecie miejsce, w rankingach Złotej Setki Podlaskiego. Unibep działa w różnych segmentach branży budowlanej: jest generalnym wykonawcą w Polsce, mającym silną pozycję jako realizator osiedli mieszkaniowych i obiektów kubaturowych oraz pracującym w segmencie energetyczno-przemysłowym.

Czytaj również:

Spółka posiada największą w Polsce fabrykę domów modułowych (sprzedaje je głównie na rynek niemiecki i do krajów skandynawskich) oraz działa w szeroko pojętej infrastrukturze. Poza tym, przez Unidevelopment SA - prowadzi działalność deweloperską w Warszawie, Poznaniu, Radomiu i Trójmieście.

- Rok 2022 - bo wyniki za ten okres będą analizowane w związku z 20. edycją Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw – pod względem przychodowym był dla Unibep SA rokiem dobrym. Jako firma osiągnęliśmy blisko 1,7 mld zł, co oznacza wzrost sprzedaży rok do roku o około 33 proc. Ale trzeba też powiedzieć, że zeszły rok był też słabym pod względem zysku netto, który wyniósł około 13,5 mln zł (jest to, spadek rok do roku o około 19 proc.) – informuje prezes bielskiego Unibep SA Dariusz Blocher.

Wojna i jej skutki

Jak tłumaczy prezes, nastąpiło zahamowanie inwestycji, drastycznie wzrosły ceny materiałów i usług, do tego wysoka inflacja spowodowała wzrost kosztu pieniądza. To wszystko negatywnie odbiło się na rentowności biznesu bielskiej spółki.

- Dodatkowo w naszym przypadku – po agresji Rosji na Ukrainę – praktycznie został „odcięty” nasz segment eksportowy, bowiem wycofaliśmy się z Białorusi, a w Ukrainie nie pracujemy od lutego 2022 roku. Z kolei Unihouse SA z Grupy Unibep, producent budynków w technologii modułowej, boleśnie odczuł załamanie nowych zamówień na rynkach skandynawskich – przyznaje Dariusz Blocher.

Czytaj również:

Podkreśla równocześnie, że w jego opinii obecnie jest gorzej, bowiem w 2023 roku branża budowlana stoi u progu recesji. Możliwy jest spadek produkcji budowlano-montażowej rok do roku na poziomie od 3 do 5 proc. Mamy do czynienia z dekoniunkturą gospodarczą, na rynku brakuje zamówień, a duża konkurencja skłania niektóre firmy do składania nierealnych ofert w przetargach na wykonawstwo.

Potrzeba wsparcia i zrozumienia

W dodatku, przy rosnących kosztach - bo ceny materiałów i usług ustabilizowały się na wysokim poziomie, a ceny energii i paliw są dużo wyższe niż przed rokiem - widać jeszcze większy spadek rentowności w całej branży.

- Mało tego, jak wskazują statystyki mamy rekordową liczbę niewypłacalności w budownictwie. Unibep SA, podobnie jak inni uczestnicy rynku budowlanego, mocno odczuwa te wszystkie niekorzystne czynniki. Dziś w Grupie Unibep jesteśmy na etapie przeglądu ryzyka i szans, analizujemy dokładnie wszystkie kontrakty i wszystkie procesy. Na pewno przed nami, podobnie jak przed całą branżą budowlaną, bardzo trudne i wymagające czasy. Polska „budowlanka” potrzebuje wsparcia i zrozumienia, że bez mądrych regulacji i rynkowych waloryzacji kontraktów może być tylko gorzej – uważa prezes Dariusz Blocher.

Vademecum Złotej Setki

Zbieranie danych do Złotej Setki Podlaskiego 2022 rozpoczęło się 4 sierpnia 2023 roku o godz. 8.00 i będzie trwało do 22 września 2023 r. do godz. 23.59.
Nasz ranking wyłania najlepsze przedsiębiorstwa z naszego regionu i powstaje w oparciu o dane za rok 2021 i 2022 zawarte w sprawozdaniach finansowych lub przesłanych (skanach: bilansu i Rachunku Zysków i Strat ze Sprawozdania Finansowego oraz informacja o zatrudnieniu ogółem i w Podlaskiem w 2022 roku) na adres:

Pełny Regulamin Złotej Setki Podlaskiego dostępny jest na portalu Kuriera Porannego w zakładce Strefa Biznesu:

www.poranny.pl/zlota100-regulamin.

Partner Strategiczny Złotej Setki to WOJEWÓDZTWO PODLASKIE.
Partnerami merytorycznymi Złotej Setki są firmy: Dun & Bradstreet Poland oraz PwC Advisory.
Honorowym patronem XX Złotej Setki Podlaskiego został Premier RP Mateusz Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złota Setka Podlaskiego 2022: Jeszcze trzy tygodnie zbierania danych z firm - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna