Złote drużyny z województwa podlaskiego w biegach przełajowych

Drużyny z województwa podlaskiego zdobyły złote medale mistrzostw Polski w biegach przełajowych.

Zawody zostały rozegrane w Jeleniej Górze.
- Zawodnicy twierdzili, że trasy były bardzo trudne – mówi Tomasz Dąbrowski, trener Podlasia.

W trudnych warunkach bardzo dobrze wśród seniorek poradziła sobie Katarzyna Rutkowska z Podlasia Białystok, która wygrała na dystansie pięciu kilometrów (16,41 min.)
– Nie jest to niespodzianka, gdyż Katarzyna już od kilku sezonów jest w czołówce biegaczek w Polsce – twierdzi Dąbrowski.
Rutkowska, która jesienią była piąta w przełajowych mistrzostwach Europy, zdecydowanie wyprzedziła rywalki. Druga była Katarzyna Kowalska z Vectry Włocławek (16,57 min.), a trzecia Angelica Cichocka z SKLA Sopot (17,10 min.).

Białostocki klub wygrał także w klasyfikacji drużynowej pań. Na złoto zapracowały jeszcze Paulina Mikiewicz-Łapińska, która była szósta na 5 kilometrów (17,39 min.) oraz Izabela Parszczyńska – ósma na 5 kilometrów (17,54 min.).

Wśród seniorów drużynowo wygrał Prefbet Śniadowo Łomża. Na złoto złożyły się wyniki Mateusza Demczyszaka (2. miejsce na 4 kilometry – 11,51 min.), Przemysława Dąbrowskiego (9. miejsce na 10 kilometrów – 31,46 min.) oraz Michała Bernaldellego (24. miejsce na 4 kilometry – 12,50 min.). Co ciekawe Demczyszak (rocznik 1986) i Bernardelli (rocznik 1980) to jedni z najstarszych biegaczy imprezy.
– Oprócz dobrego przygotowania liczy się także doświadczenie, które nasi zawodnicy niewątpliwie mają – twierdzi, Andrzej Korytkowski, trener Prefbetu. – Doświadczeniem można zyskać kilka pozycji, a my drugi zespół wyprzedziliśmy tylko o dwa punkty. Nasza wygrana mogła być wyraźniejsza, ale nie mógł wystartować Piotr Łobodziński.

Na trzecim miejscu klasyfikacji drużynowej uplasowało się Podlasie w składzie: Łukasz Parszczyński (8. miejsce na 10 km – 31,43 min.), Damian Roszko (13. miejsce na 4 km – 12,21 min.) i Andrzej Leończuk (24. miejsce na 10 km – 34,25 min.). Parszczyński to olimpijczyk z Londynu z 2012 roku (bieg na 3000 metrów z przeszkodami). Zawodnik wrócił do sportu po poważnym wypadku na zgrupowaniu w Hiszpanii w ubiegłym roku.

Ponadto indywidualnie medal srebrny, w kategorii do lat 20 na dystansie 6 kilometrów (18,59 min.), zdobył Rafał Pogorzelski z Prefbetu.